Krediler

10 Yaş Araçlara Taşıt Kredisi Veren Bankalar Var Mı?

Sıfır araç alacak kadar finansal durumun güçlü olmadığı ya da istenen arabanın sıfırını alacak kadar mali durumun el vermediği durumlarda kişiler ikinci el araç satın almaya yönelmektedirler. İkinci el araçların fiyatları sıfırların fiyatlarına kıyasla daha uygun ve daha kolay ulaşılabilir olduğu için kişilerin araba alacakları zaman göz attıkları araba pazarı genellikle ikinci el araba pazarı olmaktadır.

İkinci el araçların piyasasının bu kadar canlı olması karşısında bankalar da bu sektörden gelir elde etme durumunda olacaklardır ve öylede olmaktadır. İkinci el araç alacak olanlar için bankalardan bazıları, araçların yaşlarına göre değişmekte olan kredi imkanı sağlamaktadırlar. Bankalardan sağlanacak olan krediler ile satın almak istenen ikinci el araçlar kolaylıkla alınabilecektir. Bankalar, alınacak olan ikinci el araçların yaşlarına kredi oluşturumu için özellikle dikkat etmektedirler ve yazının devamında, bankaların 10 yaşındaki ve 10 yaşına yakın araçlara verdiklerikleri krediler ile ilgili bilgi verilecektir.

Garanti Bankası İkinci El Taşıt Kredisi
Garanti bankasından kullanılacak olan ikinci el araç kredileri ile satın alınacak olan ikinci el araçların finansmanı sağlanmış olacaktır. Krediler oluşturulurken kişilerden kefil göstermeleri gibi bir talepte de bulunulmamaktadır. Kullanılacak olan krediler 48 aya kadar vadelendirilebilecek olup uygun faiz oranlarıyla hazırlanmaktadır. Kredi kullanacak olan kişilerin gelir akışına uygun olarak geri ödeme koşulları belirlenmektedir ve kullanılacak olan krediler, kredilerin vadeleri ile birlikte toplamda 108 ayı geçmeyecek yaştaki araçların finansmanı için kullanılabilecektir. KOBİ müşterilerinin ve bireysel müşteriler için hazırlanacak olan kredilerde araçların kasko değerlerinin 100 bin TL’ ye kadar olan kısımları için %70, 100 bin TL’ yi aşan kısımlar için de kasko değerinin %50’ si kadar kredi hazırlanmaktadır.

Ziraat Bank İkinci El Araba Kredisi
Ziraat Bankası, araç alacak olan müşterilerin için “aracı seçmek sizden finansman bizden” sloganı ile kredi sunumunda bulunmaktadır. Sıfır ve ikinci el araçlar için kullanılabilecek olan taşıt kredileri için banka, kredileri 48 aya kadar vadelendirmektedir. Kredi kullanılarak alınacak olan ikinci el araçlar maksimum olarak 5 yaşında olmalıdır.

Kredi oluşturulurken satın alınan araçlar bankaya güvence olarak bankaya ipotek ettirilir. Banka kredi oluşturumu için kredi kullanacak olan kişilerden ek teminat talebinde bulunabilmektedir. Kredi kullanacak kişilerin kredi vadesi bitimine kadar hayat sigortası ve araçlarına da kasko yaptırmaları kredi sunum için koşulan şartlar arasındadır. Kredi başvurusunda bulunmak için Ziraat Bankası şubeleri, internet şubesi, Ziraat mobil uygulaması, ATM ve Ziraat Bankası çağrı merkezi.

Yapı Kredi Bankası İkinci El Araç Kredisi
Kişilerin alacak oldukları sıfır ve ikinci el araçları finanse edebilecek oldukları bankalar arasında Yapı Kredi bankası da bulunmaktadır. Yapı Kredi’ yi diğer bankalardan ayıran, ikinci el araçlar için 10 yaşına kadar olan araçlar için kredi kullandırıyor olmasıdır. Sıfır ve ikinci el araçlar için 48 ay vadeli kredi sunumunda bulunan Yapı Kredi Bankası, kefilsiz ve ekspertiz sürecine takılmadan kredi imkanı sunmaktadır.

Kredi kullanmak için gereken belgeler;
– Kredi kullanacak kişiye ait nüfus cüzdanı fotokopisi
– Gelir belgesi; son 2 aya ait olan güncel maaş bordrosu, antetli kağıda aktarılmış ve şirket yetkilileri tarafından imzalanmış olan maaş yazısı,
– Serbest meslek sahibi kişiler için de son vergi levhalarının fotokopisi,
– Kredi kullanacak olan emekli kişiler için de maaş cüzdanlarının fotokopisi,
– İkinci el araç satın alımlarında araç ruhsatı ile en fazla 15 gün öncesinden satın alınmış araçların noterde düzenlenmiş olan satın alma belgeleri,
– Kredi kullanacak olan kişilerin adına olan elektrik, su, doğalgaz, internet faturası örneği (son 3 aya ait olmalı)

Vakıfbank İkinci El Araç Kredisi
İkinci el araç satın alımında finansman kaynağı olarak kullanılacak olan kredilerin elde edilebilecek olduğu bankalardan biri de Vakıfbank’ tır. Vakıfbank’ ın sunmakta olduğu krediler, 100 bin TL’ ye kadar olan araçlar için araç kasko değerinin %70’ ine kadar, araçların 100 bin TL’ yi aşan kısımları için de %50 oranında kredi sunumunda bulunmaktadır.

Kullanılacak olan ikinci el araç kredileri, 48 aya kadar vadelendirilebilecek olup kredi kullanan kişilerin talep etmeleri halinde 3 aylık dönemler şeklinde ödeme imkanı bulunmaktadır. Kredi kullanımı için kişilerin düzenli gelirlerinin olması ve bunları da bankaya kanıtlayabilmeleri gerekmektedir. Araçların satın alımında kullanılacak olan kredilerin geri ödeme süresince kişilerin hayat sigortası yaptırmaları ve araçların da kaskolu olması gerekmektedir.

Kullanılacak olan kredilerin geri ödeme süresine göre alınacak olan araçların yaş sınırı da değişmektedir; alınacak olan araçların 3-36 ay vadeli şekilde bir kredi ile finanse edilmesi durumunda 8 yaşına kadar olan araçlar; satın alınacak olan araçların 37-48 ay vadeli kredilerle finanse edilmesi durumunda da 5 yaşına kadar olan araçların satın alımına müsaade edilmektedir.

QNB Finansbank İkinci El Araç Kredisi
İkinci el araç satın alımında kullanılacak olan kredinin elde ediminde tercih edilecek bankalar arasında QNB Finansbank da yer almaktadır. Şöyle ki satın alınacak olan ikinci el araçların yaşları ile kullanılacak olan kredinin vadesi toplamında toplam sürenin 10 yılı geçmeyeceği durumlarda banka kredi sunumunda bulunmaktadır. Sıfır araçlar için 5 yıla kadar kredi sunumunda bulunurken ikinci el araçlar için bu gibi ayrıcalıklı bir teklif sunmaktadır.

Kullanılacak olan krediler uygun faiz oranlarında ve uygun vadelerle hazırlanırken kredilerin kullanımı ile satın almak istenen araçların satın alımı gerçekleşmiş olacak, uygun ödeme koşulları altında araçların taksitleri ödenmeye başlanacaktır.

Araçların satın alımında kullanılacak olan kredilerin oluşturulması için gereken belgeler;
– Kredi kullanacak olan kişilerin gelir belgesi,
– Kredi kullanılarak alınacak olan ikinci el aracın bankaya güvence olması için ipotek ettirilmesi,
– Kredi kullanacak olan kişilerin nüfus cüzdanı fotokopileri,
– Banka gerekli görmesi durumunda ek belge ve teminat talebinde bulunabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu