Kosgeb DestekleriKrediler

2017 KOSGEB 50 Bin TL ve 100 Bin TL Faizsiz Kredi Destekleri Nasıl Alınır?

KOSGEB 50.000 TL ve 100.000 TL kredi desteklerini alma şartları nelerdir? Eğer kendi işinizi yapmak istiyorsanız ya da iş yerinizi büyütmek istiyorsanız bu haberimizi mutlaka okuyun.

KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere sermaye olanağı sağlayan bir kurumdur. Açılımı ise Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. KOSGEB’in 2009 yılına kadar yalnızca sanayi sektörüne destek sağladığı bilinmektedir. Fakat bu yıldan sonra sektör fark etmeden her alandaki girişimciye destek sağlamıştır. KOSGEB’in en fazla takdir edilen yönlerinden birisi de ev hanımlarına sunduğu imkanlardır. Ev hanımlarının birçoğu kendi işini kurmak istemekte fakat sermaye sıkıntısı çekmektedir. KOSGEB sayesinde bu duruma da çözüm bulunmuştur. Özellikle gıda sektöründe oldukça aktif olan kadın girişimciler KOSGEB kredilerinden yararlanabilmektedir.

KOSGEB Kredisine nasıl başvuru yapılır?
KOSGEB kredilerine başvuru yapabilmek de oldukça basittir. Günümüzde hemen hemen her ilde KOSGEB hizmet merkezleri bulunmaktadır. KOSGEB hizmet merkezlerine giderek gerekli formları doldurduktan sonra kredi başvurunuz alınmış olmaktadır. Fakat burada önemli olan iki durum vardır. Bu durumlardan ilki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanızdır. KOSGEB Türkiye vatandaşı olmayan ve yabancı uyruklu olan girişimcilere kredi olanağı sağlamamaktadır. Bunun dışında yaş sınırına da dikkat etmek gereklidir. 18 yaşını doldurmuş kişiler KOSGEB kredilerinden faydalanabilirler.

50.000 TL ve 100.000 TL Kredi İmkanları; KOSGEB kredileri 50 bin TL hibe kredi ve 100 bin TL faizsiz kredi olarak incelenebilir. 50 bin TL hibe kredi geri ödemesiz olan ve daha az ihtiyacı bulunan kişiler tarafından tercih edilirken 100 bin TL faizsiz kredi ise ihtiyacı daha fazla olan ve ödeme konusunda sıkıntı yaşamayacak kişiler tarafından tercih edilmektedir. KOSGEB kredilerinden faydalanabilmek için hangi kredi çeşidine ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz ve buna göre başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Zorunlu Mu?
Başvuru yapıldıktan sonra krediyi alabilmek için KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi kursuna katılmanız zorunludur. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine başvuru yapmak için öncelikle KOSGEB’in resmi sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Siteye giriş yaptıktan sonra http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste linkine tıklayarak eğitim tarihlerini görebilirsiniz. Burada size uygun olan eğitim tarihini seçerek işlem yapmaya devam edebilirsiniz. Şehir bilgisi ve eğitim tarihi kısmını geçtikten sonra karşınıza başka bir pencere çıkacaktır. Açılan bu pencerede hem KOSGEB’in hem de KOSGEB ile iş ortağı olan diğer kurumların eğitim listesi belirmektedir. Özellikle İŞKUR ve belediye merkezleri bu iş ortaklarının büyük bir kısmını oluşturmaktadır.  Bu nedenle başvuru yaparken KOSGEB’in kendi eğitimine başvuru yapılmasına dikkat edilmelidir.

İŞKUR’a Kosgeb İçin Başvuru; Ayrıca KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi başvurusunun İŞKUR’a yapılması da mümkündür. Fakat İŞKUR’un şartları daha farklı olabilmektedir. Özellikle bazı girişimcilerin işsizliğe kayıtlı olması gibi bir şart istenmektedir. Üniversite öğrencileri ise kendi üniversitelerinde uygulamalı girişimcilik eğitimi alabilmektedir. Bu eğitim için ön test uygulanabilmektedir. Bunun sebebi önceki yıllarda yapılan başvuru sayısının oldukça fazla olmasıdır. Üniversite eğitimleri 4 gün sürerken KOSGEB’in kendi eğitimleri 32 saat sürmektedir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
50 bin TL ve 100 bin TL’lik faizsiz kredileri alabilmek için gerekli olan bir şarttır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi dört bölümden oluşmaktadır. Önceden 70 saat süren bu eğitim günümüzde 32 saate indirilmiştir. Bu sayede daha fazla kişi derslere katılım göstermektedir. Uygulamalı girişimcilik eğitimi için en fazla dikkat edilen durumlardan birisi de derslere devam durumudur. Girişimcilerin derslere % 80 oranında katılım göstermesi beklenmektedir. Bu şekilde eğitim bitiminde sertifika alınması mümkün olabilmektedir. Uygulamalı girişimcilik eğitimi bittikten sonra iş planı hazırlanır ve sertifika ile birlikte sunum aşamasına geçilir. İş planı da kabul edildikten sonra 50 bin TL hibe kredi ya da 100 bin TL faizsiz kredi alınmış olur. 50 bin TL hibe kredinin geri ödemesinin olmadığı bilinmektedir. Fakat 100 bin TL faizsiz kredinin geri ödemesi bulunmaktadır. 100 bin TL miktarındaki kredinin banka yerine KOSGEB’den alınmasının da çeşitli sebepleri vardır. Bu sebeplerden en önemlisi bankaların alınan kredilere belirli oranlarda faiz yüklüyor olmasıdır. KOSGEB kredileri için böyle bir durum söz konusu değildir. Yeni bir işletme açmış olan girişimcinin de tercihi KOSGEB’den yana olmaktadır. Böylece hem devlet desteği ile bir işletme açılmış olmakta hem de faiz yükünden kurtularak daha rahat bir ödeme işlemi sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu