2017 Yılında KOSGEB Tarafından Desteklenen NACE Kodları Hangileridir?

KOSGEB, kendi işletmesini kurmak isteyen girişimcilere sermaye desteği sağlayan bir kurumdur. KOSGEB senelerdir sermaye yetersizliği nedeni ile kendi ayakları üzerinde duramayan kişilere destek olmaktadır. 2017 senesinde de birçok kişiye kredi verdiği bilinmektedir. KOSGEB kredileri iki farklı şekilde incelenebilmektedir. Bu kredilerden ilki hibe kredidir. Hibe kredinin miktarı 50 bin TL’dir. Geri ödemesi bulunmamaktadır. Bir diğeri ise KOSGEB faizsiz kredidir. Faizsiz kredinin miktarı ise 100 bin TL’dir. 100 bin TL istenilen şekilde vadelere bölünebilmekte ve girişimciye kolaylık sağlanabilmektedir.

KOSGEB Kredi Şartları
KOSGEB’den kredi alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler KOSGEB’e kredi almak için başvuru yapabilirler. KOSGEB kredisi alabilmek için başka bir şart ise eğitim şartıdır. KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitimi olarak adlandırdığı eğitim tüm kredi almak isteyen girişimciler için zorunludur. Uygulamalı girişimcilik eğitimi önceden 70 saat sürmekte olan bir eğitim iken günümüzde 32 saat sürmektedir. Ders saatinin indirilmesinin en önemli sebebi ise girişimcilerin derslere düzenli katılım sağlamamasıdır. Uygulamalı girişimcilik eğitimine %80 oranında devam zorunluluğu bulunmaktadır. Bu oranda derslere katılım göstermeyen kişilerin kredi alması gibi bir durum söz konusu olamamaktadır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
Uygulamalı girişimcilik eğitimi dört modülden oluşan bir eğitim şeklidir. Bu eğitimde kişilerin işletmelerini geliştirmek için neler yapabilecekleri, işletme ile ilgili genel bilgiler, atölye çalışmaları, iş planı hazırlanması, iş planı sunulması gibi konulardan bahsedilmektedir. Eğitimin en önemli kısmı ise atölye çalışmaları ve iş planı kısmıdır. Atölye çalışmaları eğitimin asıl uygulamalı olan bölümüdür. Burada kişiler kendi işleri ile ilgili çeşitli çalışmalar yaparak tecrübe edinirler. İş planı ise eğitimin en son bölümünde yer almaktadır. Hazırlanan bu plan tamamen işletme ve girişimci ile ilgilidir. İşletmeyi ve girişimciyi, varsa girişimcinin ortaklarını tanımak iş planı sayesinde mümkün olmaktadır.

NACE Kodu Nedir?
İş planı hazırlanırken NACE kodları adı verilen bazı kodlardan da bahsedilmektedir. NACE kodlar KOSGEB tarafından desteklenen sektörlere verilmiş olan bazı kodlardır. Bu kodlar sayesinde girişimciler KOSGEB’in hangi sektörlere destek verdiğini görebilmektedir.

KOSGEB tarafından sektörler genellikle KOBİ ile bağlantısı olan işletmeler olmaktadır. Bu işletmelerin tamamı KOSGEB kredi imkanlarından faydalanabilmektedir. 2017 senesinde de KOSGEB tarafından desteklenen sektörler NACE formunda belirlenmiştir. NACE formuna KOSGEB’in resmi internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkündür. KOSGEB’in yayınlamış olduğu NACE formunda yer alan sektörlere başvuru yapabilmek için de çeşitli şartlar taşınması gerekmektedir. Eğer KOSGEB kredisi alarak bir işletme kurmuş iseniz işletmenizi geliştirmek için devlet desteği istediğinizde de bu şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlardan ilki KOBİ olmanızdır. KOBİ olan kişilerin de en az 3 farklı KOBİ alanında etkin bir şekilde faaliyet göstermesi gerekmektedir. İkinci şart KOSGEB sisteminin veri tabanına kayıtlı olma şartıdır. KOSGEB veri tabanına kaydı olmayan kişiler NACE kodu olan sektörlere de başvuru yapamazlar. Veri tabanına nasıl kayıt olunacağını öğrenmek için KOSGEB hizmet merkezlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. NACE kodlu sektör başvurusu için gerekli olan üçüncü şart meslek odası kaydıdır. Girişimcilerin kendi meslekleri ile ilgili olan meslek odalarına kayıtlarının bulunması gerekmektedir. Dördüncü şart form doldurulmasıdır. KOBİ beyanname formu olarak bilinen formun başvuru için doldurulması gerekmektedir. Beşinci şart KOBİ bilgi dökümanına sahip olunmasıdır. KOBİ beyanname formu doldurulduktan sonra bilgi dökümanı da elde edilebilir. Her iki belge de aynı ekran içerisinde yer almaktadır. Altıncı ve son şart ise iş planı projesidir. İş planı projesi de hazırlandıktan sonra başvuru için yapılması gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır.

NACE Kodları; NACE kodlarına en fazla dikkat etmesi gereken kişiler yeni girişimcilerdir. Çünkü yeni girişimcilerin birçoğu dikkatsiz davranarak KOSGEB tarafından destek verilmeyen alanlara da başvuru yapmaktadır. Bu nedenle hem hibe kredi hem de faizsiz kredi imkanlarından yararlanmaları mümkün olmamaktadır. NACE kodları KOSGEB’in resmi sitesinde yer almaktadır. Özellikle bayilik alırken bu duruma daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Meslek isimleri tek tek yazmadığı için NACE kodları içerisinde sektör olarak arama yapmak gerekmektedir. Her sektörün kendisine ait bir NACE kodu bulunmaktadır. Nace kodlarını görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum yapın