2018 Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankaların Listesi

Bankalardan kredi kartı, kredi almak için gerekenlerin başında, hizmet alınacak olan bankada bir mevduat hesabının olması gelmektedir.

Bankalarda oluşturulan mevduat hesaplarında birçok avantaj bulunmaktadır; banka kartı aracılığıyla alışveriş ve harcamaları nakit kullanmadan tamamlamak, otomatik ödeme talimatı vererek uzun fatura kuyruklarına girmemek ve kredi kartı borcunu ödemek için bankaya ya da ATM’ ye kadar gitmeden yine mevduat hesaplarının bakiyesinden ödemek gibi.

Mevduat hesaplarının bunca avantajının yanı sıra yıllık olarak hesap sahiplerinden alınan birtakım masraf bulunmaktadır ki bu masraflar da hesapların kullanımından doğan faydaya karşılık banka tarafından, söz konusu hesapların bakiyesinden düşülmektedir. Hesap işletim ücreti olarak bilinen bu masraflar, bankadan bankaya göre değişmektedir ve hesap oluşturulurken imzalanan sözleşmede, yılda ne kadar hesap işletim ücreti alınacağı ve hangi aralıklarla alınacağı belirtilmektedir. Sözleşmede belirlenen koşullar doğrultusunda işlem ücreti almayan banka hesapları bulunmaktadır ve bazı bankalar hesap işletim ücreti talebinde de bulunmazlar. Hesap işletim ücreti almayan bankalar aynı zamanda havale ve EFT ücreti gibi masrafları da talep etmezler. Hesap işletim ücretlerinin tutarı bankadan bankaya göre farklılık gösterebilir ve bazı bankalar hesap işletim ücreti almamaktadırlar. Yazının devamında hesap işletim ücreti almayan bankalardan söz edilmektedir.

Enpara – QNB Finansbank
QNB Finansbank’ ın Türkiye’ deki benzerlerinin ilki olan şubesiz bankacılık girişimi Enpara’ da müşterilerden hesap işletim ücreti talebinde bulunulmamaktadır. Hesap işletim ücretinin alınmadığı gibi hesaplardan yapılacak olan havale, EFT gibi işlemler için de ücret talebinde bulunulmaz. Tüm bu durumlar, Enpara hesapları oluşturulurken tarafların imzaladığı sözleşmede belirtilmektedir. Enpara hesabı oluşturma başvurusunda bulunduktan kısa süre sonra kurye aracılığıyla kişilerin belirttikleri adreslere imzalamaları için sözleşmeleri gönderilir ve sözleşme imzalandıktan sonra hesap kullanılmaya başlanabilir.

CEPTETEB – TEB
Şubesiz bankacılık alanında TEB’ in girişimi olan CEPTETEB’ de de müşterilerden hesap işletim ücreti alınmamaktadır. CEPTETEB hesapları arasındaki para transferlerinde banka herhangi bir ücret talebinde bulunmazken EFT işlemleri için ücret alınmaktadır. CEPTETEB de kısa süre içerisinde benzeri olan Enpara kadar ivme kazanmış ve popülerlik yakalamıştır. CEPTETEB avantajlarından faydalanmak adına başvuruda bulunduktan kısa süre sonra kurye aracılığıyla hizmet sunum sözleşmesi, kişilerin başvuruda belirttikleri adreslere yollanacaktır. Sözleşmenin imzalanmasından sonra CEPTETEB avantajlarından faydalanmaya başlanabilecektir.

Dijital Deniz – Denizbank
Denizbank’ ın dijital bankacılık girişimi olan Dijital Deniz müşterileri, hizmet sunumu için imzaladıkları sözleşmelerde belirtildiği gibi, hesap işletim ücreti ödemek durumunda değillerdir. Dijital Deniz kullanıcıları, Denizbank’ ın sunmakta olduğu bütün avantajlardan ve fırsatlardan faydalanabilmektedirler. Dijital Deniz başvurusunda bulunanlara banka tarafından kurye aracılığıyla imzalamaları için hizmet sunum sözleşmesi gönderilecektir. Sözleşmenin imzalanmasından sonra Dijital Deniz avantajlarından faydalanmaya başlanabilecektir.

Senin Bankan – Kuveyt Türk
Türkiye’ de hizmet vermekte olan katılım bankalarından Kuveyt Türk, müşterilerinin mevduat hesaplarından da hesap işletim ücreti almamaktadır. Aynı zamanda bankanın şubesiz bankacılık girişimi olan Senin Bankan’ dan faydalananlar da bankanın genel politikası gereği hesap işletim ücreti gibi bir masrafla karşılaşmazlar. Hesap işletim ücretinden muaf olunmasının yanı sıra Senin Bankan hesaplarından yapılacak olan havale, EFT gibi işlemler için de ücret alınmamaktadır. Senin Bankan için başvuruda bulunan kişiler, kurye aracılığıyla gelen sözleşmeleri imzalamalarından kısa süre sonra Kuveyt Türk’ ün sunduğu şubesiz bankacılık hizmetini deneyimleyebileceklerdir.

Abank Dijital – Abank
Abank’ ın şubesiz bankacılık girişimi olan Abank Dijital kullanıcıları, hesap işletim ücretinden muaftırlar. Abank Dijital müşterileri, hesapları üzerinden yapacakları EFT ve havale işlemleri için bankanın belirlemiş olduğu ücretleri ödemek durumundadırlar.

Katılım Bankaları
Türkiye’ de faizsiz bankacılık felsefesiyle faaliyet göstermekte olan katılım bankalarının tamamı, müşterilerinin hesaplarından hesap işletim ücreti gibi bir masraf düşmemektedirler. Katılım bankalarından hesap oluşturmak için bankanın en yakın şubesine T.C. kimlik belgesi ile gidilmesi yeterli olacaktır. Aşağıda, Türkiye’ de hizmet vermekte olan katılım bankaları verilmiştir.

  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Albaraka Türk
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası

Hesap işletim ücretinden muaf olan bazı gruplar bulunmaktadır. Üniversite öğrencilerinin banka hesaplarından, bankayla görüşerek şu işlemleri yapanlardan; maaş hesaplarını hesap işletim ücreti kesilmesini istemedikleri hesaplarına taşıyanlardan, hesapları üzerine otomatik ödeme talimatı tanımlayanlardan ve gibi.. Öğrencilerin hesaplarından hesap işletim ücreti kesilmemesi için bankaya, öğrenci belgelerini beyan etmeleri gerekmektedir. Bazı durumlarda öğrencilerin hesaplarından hesap işletim ücreti kesilmektedir, bu gibi bir durum karşısında öğrenci belgeleri ile birlikte banka şubesine yapılacak bir başvuru ile sorun çözülebilmektedir.

Yorum yapın