İş ve Para Dünyası
2018 İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu ve Nasıl Alınır?
Yazar: - 21 Mayıs 2018
462
0
2018 İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu ve Nasıl Alınır?

2018 yılı itibari ile asgari ücretlere de zam geldi. Bu durum doğal olarak hem asgari ücret çalışanlarını hem de işsizlik maaşı alan bireyler için bir nebze de olsa mutlu olmalarına neden oldu. Genellikle son dönemlerde özel sektörlerde yaşanan sorunlar, küçülmeler işsizlik oranının artmasına neden oldu ve bu işini kaybedenlerin almaya hak kazandığı işsizlik maaşları 2018 yılı ile birlikte değişti.

Peki ya bu ücretler ne oranda değişikliğe uğradı? İşsiz kalan bireyler bu ücretleri alabilmek için hangi kurumlara başvurmalı ve ne yapmalı? Bu maaşın alınması için gerekli koşullar nedir? Gibi sorularının cevaplarını sizler için hazırladık.

İşsizlik maaşı nasıl alınır?
Herhangi bir sektörde çalışan ve farklı nedenlere bağlı olarak işinden çıkartılan işçilerin bazı sosyal hakları vardır. Elbette ki bir işçinin sosyal haklara sahip olması için sigortalı bir çalışan olması gerekmektedir. İşsizlik maaşının düzenlendiği, hem kişinin becerilerine göre iş olanakları yaratan hem de yeniden iş sahibi olana kadar sizlere maaş bağlayan bir kurum vardır ki; İŞ-KUR ülkemizde bu görevleri üstlenmektedir. İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen bireyin en önemli koşulu sigorta sahibi olmasıdır. Fakat sigortalı olması yeterli bir gerekçe değildir. Bunun dışında bu sigortanın en az 3 senelik olması ve işten çıkartılmadan önce çalıştığı kurumdan 120 gün sigorta priminin ödenmiş olması şartı ön koşulmaktadır. Diğer bir koşul ise işten çıkarılmanız yani iş sözleşmesini bizzat iş verenin fes etmesi gerekmektedir. Yani işçinin istifa etmesi durumunda bu maaş bağlanması imkansızdır. İşinden atılan, gerekli diğer şartları da sağlayan işçinin, işten çıkartılmasının ardından geçen ilk 30 gün içerisinde en yakın İŞ-KUR’a müracaat etmesi gerekir. İŞ-KUR tarafından işçiye bazı formlar ve evraklar imzalatılarak müracaat işleme koyulacaktır.

Kendiniz iş yerinizi bıraktıysanız ne yapmalısınız?
Bu gibi bir durum söz konusu olduğu zaman da yine aynı işletme de en az 3 sene kadar çalışmış olması şartı vardır. 3 yıl boyunca sigortanızın yatmış olduğu bir yerde çalıştığınız zaman kendi isteğiniz ile işten çıkmışsanız tavsiye edilen durum, başka bir iş yerine girerek belli bir anlaşma koşulunca 120 gün kadar çalışarak daha sonra işten çıkartılmanızdır. Bu durum işsizlik maaşınızın yatmasında etkili bir yöntem olabilir.


Kaç ay işsizlik maaşı alabilirsiniz?
İşsizlik maaşını kaç gün üzerinden alacağınız sizin iş hayatında sigortalı olarak çalıştığınız gün sayısı ile orantılıdır. İkinci bir durumda sizin işsizlik maaşını almayı erken kesmeniz ile de değişebilir. Yani yeni bir iş bulduğunuz da işsizlik maaşınız kesileceği için ikinci şartı siz belirleyebilirsiniz. Herhangi bir sektörde sigortalı şekilde 20 ay kadar çalışmışsanız işsizlik maaşınız 6 ay olacakken, bir işletmede 30 ay kadar çalışmanız halinde bu süre 8 aya kadar uzamış olur. 3 yıl kadar çalışmış olan işsizler adaylarda ise durum max. Destek ayı olarak bilinen 10 ay ödeme yapılır. İş-Kur siz işsiz adaylara işsizlik maaşı bağlamamak adına devamlı olarak siz adaylara yeni iş teklifleri sunacaktır. Bunun bir nedeni de işsizlik maaşı devlet tarafından külfet olarak görülmesinden kaynaklı izlenen bir strateji yoludur.

Bulunmuş olan iş imkanlarına adayın müracaat etmemesi durumunda da işsizlik maaşının kesilmesi söz konusudur. Bu gibi durumlarda İŞ-KUR tarafından çağrılırsanız kısa zaman da kuruma giderek görüşmeniz en doğrusu olacaktır. O görüşmeye gittiğiniz kurumlar size göre bir iş değil ise ya da kurumun iş anlayışı size ters geliyor ise bu durumda sağlık mazereti göstererek bu iş yerinde çalışmaktan sorunsuz şekilde vazgeçebilirsiniz. İş-Kur bu fırsatı işsiz kişiye 3 kere sunmaktadır. 10 ay boyunca işsizlik maaşını almak istediğiniz takdirde de izlemenizi önereceğimiz durum ise sizlerin çok tercih konusu olmayan iş kolunu seçebilirsiniz.

İşsizlik maaşı 2018 ödemeleri
İŞ-Kur siz bireylerin başvuru formlarında doldurduğunuz bilgiler doğrultusunda 15 gün içinde cep telefonlarınız yardımı ile sizler ile iletişime geçecektir. Kurum tarafından bulunan iş yerinin sunacağı iş, maaş ve ödeme durumları hakkında bilgilendirileceksiniz. 2018 yılı itibari ile işsizlik maaşları en az 710 TL den 811 TL olmuştur. En fazla ödenen işsizlik maaşı miktarı ise önceden 1,421 TL seviyelerinde seyrederken günümüz de 1,623 TL olarak düzenlenmiştir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ