Bankalar

2018 Yılı Eft ve Havale Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Teknolojinin gelişmesi ve geniş ölçülerde yayılması sayesinde yeni ürünlerin ve hizmetlerin sunduklarından faydalanan kişilerin sayısı da günden güne artmaktadır. Artık herkesin erişim imkanı olan bilgisayarlar ve akıllı telefonlar aracılığıyla bankaların uygulamaları ve internet siteleri kullanılarak neredeyse bankada gerçekleştirilen tüm işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Bunun yanında, bankada gerçekleştirilecek olan işlemleri için sıranın gelmesi beklenirken akıllı telefonlarla ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemleri kişilerin evinin rahat ortamında, iş yerinde, otobüste, vapurda bile gerçekleştirilmektedir.

Bazı Bankalar da EFT ve Havale Ücreti Yok
Bankacılık uygulamaları, telefon bankacılığı kullanılarak yapılan işlemlerin başında para transfer, Eft ve havale işlemleri gelmektedir. Para transfer işlemlerinin şubelerden gerçekleştirilmesi durumundan daha ekonomik olarak bu platformlardan gerçekleştirilmesi, banka müşterilerinin Eft ve havale işlemlerini mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. Diğer bankalardan daha avantajlı bir konum elde etmek isteyen bazı bankalar ve şubesiz bankacılık uygulamalarında bulunan bankalar, havale ve Eft ücreti gibi kesintilerde bulunmamakta ve özellikle bankacılık işlemleri arasından bu işlemleri sıklıkla kullanan kişiler de hesaplarını ve bakiyelerini bu bankalara taşımaktadırlar.

Genel itibarı ile bankaların mobil bankacılık ve internet bankacılığı aracılığıyla para transferinde bulunan müşterilerinden aldıkları ücretler 2.5 TL ile 10 TL arasında değişmektedir. Yukarıda bahsedildiği gibi sanal- şubesiz bankacılık uygulamalarında bulunan bankalar müşterilerinden para transferi ve hesap işletim ücreti gibi ücretleri ve masrafları almamaktadırlar. Bankalar, Merkez Bankası’ nın belirlemiş olduğu minimum ücretlerden daha düşük ücret alamamakla birlikte yine Merkez Bankası’ nın belirlemiş olduğu maksimum ücretlerin üzerinde bir ücret talep etme durumunda da bulunamamaktadırlar.

Eft Ücreti Almayan Bankalar
Kuveyttürk, Finansbank Enpara, Albaraka Türk, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım gibi katılım bankaları bireysel müşterilerden eft ücreti almamaktadır. Kurumsal müşterilerinden ise Enpara 2 yıl boyunca EFT ücreti almayacaktır. Detayları bankayı arayarak alabilirsiniz. Diğer bankaların ücretleri aşağıdaki gibidir.

2018 EFT Havale Ücretleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu