30 Bin TL Faizsiz ve 150 Bin TL Düşük Faizli Esnaf Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?

Ocak ayı genellikle ekonomi adına olumlu ya da olumsuz gelişmelerin olduğu bir ay olarak bilinmektedir. 2017 senesinin ocak ayında da insanlar ekonomi haberlerini yakından takip etmeye başlamışlardır. Özellikle kredi ihtiyacı olan ve kredi için çeşitli bankalara ve kurumlara başvuracak kişilerin ekonomik gelişmelerle ilgilendikleri görülmektedir. Bu senenin ocak ayında ekonomi ile ilgili olumlu gelişmeler olmuştur. Bu gelişmelerden birisi de KOBİ için olan krediler ile ilgilidir. 30 bin TL faizsiz, 150 bin TL düşük faizli esnaf kredisi birçok kişinin almak istediği bir kredi çeşididir. Bu kredilerin başvuruları 2017 senesinin ocak ayı itibarı ile başlamıştır. Ayrıca kredi başvurusuna olan talep de 2016 senesine göre artış göstermiştir. Bu artışın en önemli nedeni devletin kısıtlı bir kaynak ayırmasıdır. Bu kaynağın kısıtlı olması da kişilerin başvuru için acele etmesine neden olmuştur. Ayrıca kaynakların hızlı bir şekilde tükenmesi gibi bir durum da ortaya çıkmıştır. Esnafın hizmetten yararlanamaması da en fazla şikayetçi olunan konulardan birisi olmuştur. 2017 senesindeki esnaf kredisi için ise %87,5 oranında hazineden artırım yapılmıştır. Böylece kredi ihtiyacı olan tüm esnafların başvuru yapmaları ve hizmetten yararlanabilmeleri sağlanmıştır. Esnaf kredisi iki farklı şekilde alınabilmektedir. Bunlardan ilki 30 bin TL faizsiz alınan kredidir. İkincisi ise 150 bin TL düşük faizli kredidir.

30 Bin TL Faizsiz Kredi; 30 bin TL faizsiz kredi genellikle esnafların hammadde ya da makine alımları için ihtiyaç duydukları bir kredi şeklidir. Bu kredinin en belirgin tercih edilme sebebi faizsiz olmasıdır. Faizli krediler esnafın ödeme konusunda sıkıntı çekmesine neden olmaktadır. 2017 senesinde de devlet tarafından verilecek olan 30 bin TL faizsiz kredi birçok esnafın ihtiyacını karşılamasını sağlayacaktır. Bu konu ile ilgili EKKB Merkez Birliği Başkanı olan Kadir Akgül de açıklama yapmıştır. Kadir Akgül yaptığı açıklamada 30 bin TL faizsiz kredi imkanının daha da faydalanılabilir bir hale geldiğini ve bu kredi için devlet hazinesinden belirli bir oranda artırım yapıldığını belirtmiştir. Ayrıca 2016 senesinde sınırlı sayıda esnafın bu hizmetten yararlanması durumu bir sorun olarak görüldüğü için 2017 senesinde kaynak limitin 1 milyar 30 milyon TL’ye çıkarıldığı haberini de vermiştir. 2016 senesinde kaynak limitin 700 milyon TL olduğu düşünüldüğü zaman bu oranın oldukça iyi olduğu da söylenebilmektedir.

30 Bin TL Faizsiz Kredi de %87 Artış Gözlemlendi: 30 bin TL faizsiz esnaf kredisinin 2016 senesindeki durumu ile 2017 senesindeki durumu karşılaştırıldığı zaman % 87,5 oranında artış görülmektedir.

Başvuru Nereye ve Nasıl Yapılır?
Bunun dışında faizsiz kredi ile ilgili bilinmesi gereken başka bir durum da başvurunun yapılacağı noktalardır. Kredi başvurusu için yalnızca Esnaf ve Kefalet Odaları’na gitmek yeterlidir. Başka bir kurum faizsiz kredi başvurusu ile ilgilenmemektedir. Faizsiz kredinin geri ödenmesi konusu ile ilgili olarak da şunları söyleyebiliriz: Faizsiz kredi ödemesi için belirlenen alt limit 500 TL’dir. 500 TL altında ödeme yapılması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu ödeme şekli ile 60 aylık süre içinde tüm kredi borcu bitmiş olmaktadır. Fakat kredi borcunu bir an önce bitirmek isteyen kişiler 12 ay, 24 ay, 36 ay ve 48 ay şeklinde vadeler de tercih edebilirler. 12 ay vade ile ödeme yapmak isteyenlerin aylık 2500 TL, 24 ay vade ile ödeme yapmak isteyenlerin aylık 1250 TL, 36 ay vade ile ödeme yapmak isteyenlerin aylık 833,33 TL, 48 ay vade ile ödeme yapmak isteyenlerin ise aylık 625 TL ödeme yapmaları gerekmektedir.

150 bin TL Düşük Faizli Esnaf Kredisi; 150 bin TL düşük faizli esnaf kredisi ise 30 bin TL faizsiz kredi ile hemen hemen aynı başvuru şartlarına sahiptir. Başvuruda farklı olan kısım ise Halk Bankası’nın da 150 bin TL’lik kredinin başvurularını kabul ediyor olmasıdır. Kredi için en %5 oranında faiz uygulanmaktadır. Ayrıca bu kredi esnaflar tarafından hammadde ya da makine alımı için değil yeni bir iş yeri açma gibi yüklü miktarda para gerektiren işler için tercih edilmektedir. 100 TL ya da 125 TL alt limiti bulunan bu kredinin faiz oranı da % 5’in üzerine çıkmamaktadır. Siz de 30 bin TL faizsiz 150 bin TL düşük faizli esnaf kredisinin 2017 senesindeki durumu ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Yorum yapın