Krediler

48 Ay Vadeli Borç Temizleme Kredisi ve Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Günlük yaşantıda karşı karşıya kalınan harcamalardan ekstrem lüks harcamalara kadar her türlü giderde sarf edilen tutarların artması, yaşamın pahalılaşması insanların bazı zamanlarda, gündelik yaşantılarını dahi devam ettirebilmeleri için borçlanmaya itmektedir.

Kişilerin borçlandıkları finansal kuruluşların başında da bankalar gelmektedir. Bankaların müşterilerine sundukları kredi kartları ve krediler, kişilerin tek seferde satın alma güçlerinin olmaması ve yeterli nakitlerinin bulunmaması durumunda sıklıkla tercih edilmektedir.

Bu şekilde devam ettirilen harcama ve satın alma alışkanlıkları uzun vadede kişilerin başına ciddi sorunlar açabilmektedir. Sürekli şekilde borçlanma ile satın alma ve harcama eğiliminde olan kimselerin bankadan aldıkları kredi kartları ve kredilerin ödemeleri karşısında zamanla güçsüzleşmesi ve ödenmesi gereken tutarların ödenememesi durumu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bankalar, müşterilerine sundukları hizmetlerin ve ürünlerin geri ödemelerinin yapılması halinde devamlılıklarını koruyacaklardır ama sürekli borçlanan müşterileri bir süre sonra toplam borçlarından kaynaklanan ve ödenmesi gereken minimum düzeydeki borcun bile ödenemeyecek durumlara gelmesi nedeniyle geri ödeme alamamaktadırlar. Bu gibi durumlara çözüm olarak bankalar, müşterilerine toplam borçlarını yeniden yapılandırma; yeniden vadelendirme ve vadede ödenmesi gereken tutarları kişilerin gelirlerine göre belirleme uygulamasında bulunmaktadırlar. Bu işlemlere refinansman, borç temizleme ya da borç taşıma kredisi adı verilmektedir.

Borç Temizleme Refinansman Kredisi Nedir?
Borç temizleme kredilerinin kullanılması genellikle borç sahibi olunan bir bankadan diğer bankaya geçilmesi durumuyla mümkün olmaktadır. Kredi kullanılmış olan banka ile hali hazırda bir anlaşma yapılmış olup banka müşterilerine yeniden bir kredi vererek borçlarını yeniden yapılandırma işlemine sıcak bakmayacaktır. Refinansman kredilerinin kullanım alanı içinde ödenemeyen borçların yeniden düzenlenmesi ve ödenebilir koşulların elde edilmesi bulunurken diğer yandan ya ödenmekte olan kredinin faiz oranlarından daha uygun bir refinansman kredisi bulunması ve borcun yeni refinansman kredilerinin kullanılarak daha avantajlı kredilerin elde edilmesi bulunmaktadır.

Borçlarınızı Tek Bankada Toplayın: Refinansman kredisi kullanılacak olan bankalar, kişilerin bireysel kredi kartı borçları, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, kredili mevduat hesabı borçları ve diğer kredilerden dolayı olan borçlarını ödemekte kullanılacak olan kredilerin sunumunda bulunmaktadırlar. Bankalar bu kredilerin sunumunda yeni kredi verecek oldukları kimselerden bankalarından ek olarak paket kullanımı talebinde bulunabilmektedirler. Bankanın öne sürdüğü şartların kabul edilmesi durumunda kişilerin kullanacak oldukları refinansman borç taşıma kredileri ile diğer tüm bankalardaki borçlarını yalnızca bir bankada toplamaları ve bu bankada oluşturulacak yeni borçlarını kendilerine en uygun şekilde ayarlamaları mümkün olmaktadır. Yeni kullanılacak olan kredilerin vadeleri, kişilerin bankaya sunacak oldukları ek teminatlar ile uzatılabilecek olmaktadır. Refinansman kredilerinin de ödenmemesi durumunda borç sahibi kimselerin bu borçları da düzenleyebilecek oldukları başka bir şansları bulunmamaktadır. Bu sebeple, uygun faiz oranlarıyla ve vadelerle kullanılacak olan ve diğer bankalardaki ödenmekte güçlük çekilen borçların ödenmesinin mümkün kılındığı bu kredilerin düzenli bir şekilde ödenmesi son derece önemlidir.

Borç taşıma refinansman kredilerinin kullanılması halinde kişilerin yeniden oluşturulacak olan krediler için dosya masrafı, kredi tahsis ücreti, istihbarat ücreti gibi giderleri karşılamaları gerekecektir. Aynı zamanda yeni kredinin vadesi boyunca kredi kullanacak olan kimselerin hayat sigortası yaptırmaları gerekecektir. Hayat sigortaları genellikle yeni kredinin kullanılacak olduğu bankalar nezdinde faaliyet göstermekte olan sigorta şirketlerinden yaptırılmaktadır ve hayat sigortalarının bu şekilde yaptırılması halinde kullanılacak olan kredilerde faiz indirimine gidilebilmektedir. Borç taşıma refinansman kredileriyle yeniden şekillendirilebilecek olan borçların da bir limiti vardır ve kullanılacak olan kredinin vadesine bankalar tarafından genellikle 48 ay- 4 yıl sınırı konulmaktadır. Kullanılacak olan refinansman kredileri maksimum olarak 4 yıl vade ile kullanılabilecek olmaktadır.

Aslına bakılacak olursa bir borç alınarak başka bir borcun kapatılması işlemi mantıklı olmamaktadır. İlk başta yapılması gereken şey, borçların ödenemeyecek duruma kadar gelmemesi ve harcamaların gelir ve gider kontrolü altında yapılması gerekmektedir. Kontrollü yapılan harcamalar ile düzenli olarak elde edilen gelirler hesap edilerek giderler de gelirlere göre ayarlanmalı, bankalardan borçlanma yoluna gidilmesi gerektiği durumlarda da kişilerin ödeme güçlerini aşmayacak vadelerde ve tutarlarda kredi kullanılması gerçekleştirilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu