BankalarKrediler

65, 75 ve 85 Yaş Üstü Olan Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Emekli kişilerin birçoğunun çeşitli yatırım planları olmaktadır. Bu yatırım planlarını gerçekleştirebilmek için de belli bir sermayeye ihtiyaç duyulmaktadır. Sermaye elde etmek için de kredi çekilmektedir. Kredi 65 75 ve 85 yaş üstü kişilere de sağlanabilen bir imkandır. Fakat birçok bankada 62 yaş sınırı bulunmaktadır. 62 yaşın üzerindeki kişilerin kredi çekmesi oldukça zor bir hale getirilmiştir. Bu nedenle emeklilerin kredi çekmesi de gitgide zorlaşmaktadır.

Emeklilere Kredi Veren Bankalar
Devlet bankaları da özel bankalar da emekliler için bazı kredi programları uygulamaya karar vermiştir ve bu sorun çözülmüştür. Emeklilerin kredi çekmek için en fazla tercih ettiği bankalar ise Vakıfbank, Denizbank ve Ziraat Bankası’dır. Emeklilerin kredi çekmesi konusunda bir problem daha bulunmaktadır. Bu problem üst yaş sınırı problemidir. Bazı bankalar 65 yaşından büyük olan kişilere kredi vermez iken bazı bankalar da 85 yaşından büyük olan kişilere kredi vermemektedir. Bu şekilde belirlenmiş olan üst yaş sınırı emekli kişilerin kredi çekmesinin önünde engel oluşturmaktadır. Emeklilerin kredi çekmesinde yalnızca üst yaş sınırı etkili olmamaktadır.

Emekli Maaşı; Emekli maaşı da kredi alımında oldukça önemli bir etkendir. Emekli maaşını düzenli olarak alan kişilerin kredi alma şansı daha yüksek olmaktadır. Bunun dışında emekli olan kişi herhangi bir bankaya kredi için başvuru yaptığı zaman emekli maaşının o bankadan alınıp alınmadığına da bakılmaktadır. Eğer kişi emekli maaşını kredi çekmek istediği bankadan alıyor ise üst yaş sınırı 80’e kadar çıkabilmektedir. Eğer kişi emekli maaşını kredi çekmek istediği bankadan almıyor ise üst yaş sınırı 70’e gerilemektedir. Emekli kişiler maaşlarını genellikle Vakıfbank, Ziraat Bankası ya da Denizbank’tan almaktadır. Denizbank’ın 2017 senesi içerisinde en fazla kullanıldığı alan ise eşi vefat eden bir kişinin maaş bağlamasının yapılmasıdır. Ziraat Bankası devlet bankası olduğu için emekli maaşlarının büyük bir çoğunluğu buradan alınmaktadır. Vakıfbank da yine birçok kurum ve kuruluşla anlaşmalı olan bir firmadır ve emekli maaşlarında da emeklilik kredisinde de kişilere yardımcı olmaktadır.

PTT Kredi İmkanları
Emeklilerin kredi alabilmesi konusunda en fazla yardımcı olan kurumlardan birisi de PTT’dir. PTT, üst yaş sınırının en fazla olduğu kurumdur. Denizbank’ta emeklilerin kredi alabileceği en yüksek yaş sınırı 80 olarak belirlenmiştir. Ziraat Bankası’nda 75, Vakıfbank’ta ise 70 olarak belirlenen üst yaşlar PTT’de 83’e kadar çıkmaktadır. Bu nedenle yaşı 80 civarında olan kişilerin birçoğu PTT’yi tercih etmektedir. PTT üst yaş sınırını fazla tutarak çok daha fazla kişinin kredi imkanlarından yararlanmasını sağlamaktadır. Burada bilinmesi gereken en önemli durum ise kredinin vadelendirme sürecidir. Örneğin emeklilik kredisi almak istediğiniz bankanın üst yaş sınırının 65 olduğunu öğrendiniz. Siz de 61 yaşındasınız. Bu kredi için en fazla 4 sene vade uygulanabilmektedir. Çünkü 65 yaşından sonra bankaya herhangi bir ödeme yapmanız mümkün olamayacaktır.

PTT 40.000 TL’ye Kadar Kredi İmkanı Veriyor
PTT’den emekli kredisi alan kişilerin 40 bin TL’ye kadar kredi alma hakları bulunmaktadır. Ayrıca 36 ay ile 48 ay arasında vadelere bölmeleri de mümkündür. Bu sayede emeklilere de ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. PTT, Denizbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank dışında emekli kredisi veren üç banka daha bulunmaktadır. Bu bankalar TEB, Odeabank ve ING Bank olarak sıralanabilir. ING Bank ile Odeabank üst yaş sınırını 75 olarak belirlemişlerdir. TEB ise üst yaş sınırını 70 olarak belirlemiştir. Diğer bankalarda olduğu gibi bu bankalarda da aynı ya da benzer vade imkanları sunulmaktadır.

Ziraat Bankasından Emeklilere Kredi; Ziraat Bankası genellikle emekliler tarafından en fazla tercih edilen banka olmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise Ziraat Bankası’nın devlet bankası olmasıdır. Emeklilerin birçoğunun maaşlarının da Ziraat Bankası’nda olduğu belirtilmektedir. Genel olarak düşük oranda faiz uygulayan bir banka olan Ziraat Bankası, kredi konusunda da emeklilere yardımcı olmaktadır.

Denizbank’tan Emeklilere Kredi; Denizbank ise emekli kişilerin vefat etmesi sonucu eşlerine maaşlarının bağlanma işlemini yapmaktadır. Bu da oldukça uğraştırıcı bir iştir. Maaş bağlama işlemi gerçekleştirildikten sonra isteğe bağlı olarak emeklilik kredisi çekilmesi de mümkündür. Vakıfbank da devlet memurları tarafından sık tercih edilen bir bankadır. Emeklilik kredisinde de herhangi bir problem çıkmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu