Ekonomi

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır ve Nasıl Başvuru Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti, Anayasasında belirtildiği gibi sosyal devlettir ve sosyal devlet olmanın getirdiği sorumluluklar arasında da vatandaşlarını koruyup kollamak gelmektedir. Zayıf, engelli, güçsüz ve yaşlı olan kişiler devlet tarafından desteklenmektedirler.

Devlet bu fertlere çeşitli yardımlarda bulunmaktadır ve yazıda da yaşlıların, 65 yaş üzerindeki kişilerin faydalanabilecek oldukları aylıklardan bahsedilecektir. Bu yardımlar ile fiziksel anlamda eskisi kadar dinç olmayan ve ekonomik anlamda da bu yardımlara ihtiyaç duyan yaşlıların ekonomik ihtiyaçları bir nebze olsun giderilmiş olacaktır.

65 Yaş Aylığı Alma Şartları
65 yaşını doldurmuş olan kimseler bu aylıklara başvuruda bulunabileceklerdir. Yaş konusunda çeşitli istisnalar bulunmaktadır ki bunlar da 65 yaşını doldurmamış olmasına rağmen kişinin başkasının desteğini almadan hayatına devam edebilecek fiziksel yeterliliğe sahip olmayan kişiler, tam teşekküllü bir hastaneden alacak oldukları sağlık raporu ile bu durumu belgeleyebilmeleri halinde 65 yaş aylığından faydalanabileceklerdir. Yani 65 yaş aylığını almaya hak kazanmak için kişilerin 65 yaşını doldurmuş olmaları ve muhtaç durumda olmaları şartı, 65 yaşından daha genç olanlar için yukarıda belirtilen durumlarda dikkate alınmayacaktır.

Yaşlı kişilerin kendisine bakacak kimselerin olmaması durumu da bu aylıkların verilmesi için kişilerde aranmakta olan şartlar arasındadır. Yaşlı olan kimselerin kendilerine bakacak olan kişilerin, çocuklarının ya da eşlerinin olması, bu kimselerin gelirlerinin de yeterli düzeyde olması durumunda 65 yaş aylığı başvuruları onaylanmayacaktır.

Engellilik oranı da kişilere 65 yaş aylığı verilirken değerlendirilen parametrelerdendir. 18 yaş ile 65 yaş aralığında olan bireylerin engel oranlarının %40 ile %69 arasında olması durumunda bu kimseler “engelli” olarak değerlendirilirken bu yaş aralığında bulunan kimselerin %70 oranından daha fazla engel durumunda sahip olmaları halinde başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyen birey olarak değerlendirileceklerdir. Engel durumu bulunan kimselerin engellilik hallerini, tam teşekküllü bir hastaneden tescillemeleri gerekmektedir.

65 yaş aylığı alacak olanların aylık gelirlerinin asgari ücretin üçte birinden fazla olması durumunda bu aylıkları alma hakları bulunmaktadır. Muhtaçlık sınırı, asgari ücretin net tutarına göre belirlenmektedir yani kişilerin eline ulaşan net asgari tutarlara göre hesaplanmaktadır. Aylık gelirleri belirlenen muhtaçlık sınırının altında olan kişiler 65 yaş aylıklarından faydalanma şansına sahiptir.

65 Yaş Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?
Yukarıda sayılan şartları üzerinde taşıyan kişiler, 65 yaş aylığı için başvuruda bulunabileceklerdir. Açıklanan şartları üzerinde bulunduran kişiler, ilçelerde yaşayan kişiler için bulundukları ilçe kaymakamlıklarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ na, il merkezlerinde yaşayan kimseler de valiliklerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunmalıdırlar. Yapılacak olan başvurular vakıf yetkilileri tarafından değerlendirildikten sonra sonuç alınacaktır. Yetkili vakıf görevlilerinin değerlendirmeleri sonrasında aranan nitelikleri taşımayan ya da bu aylığa ihtiyacı olmayan kimselere aylık verilmeyecektir. Başvurular sırasında sahte belge ile vakfı ve kurumu yanıltmaya çalışan kişiler hakkında cezai işlem uygulanacaktır.

65 Yaş Aylığı Ne Kadardır?
Gerekli şartları sağlayan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri tarafından incelenmesi sonrasında aylık verilebilecek kişilerden biri olarak nitelenen kişiler bu aylıklardan faydalanabileceklerdir. 2018 yılında kişilerin alacak olduğu 65 yaş aylığı 260 TL olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda daha önceki yıllarda, yaşlılık aylığı başvurusunda bulunan kimseler değerlendirilirken tüm hane halkının geliri değerlendirilirken yeni yapılan düzenlemeler ile artık yalnızca başvuruda bulunan yaşlıların gelir durumları değerlendirilecektir. Kişilerin eşinin olması halinde başvuru sahibi ve eşi birlikte değerlendirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu