İş ve Para Dünyası
670 ve 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerin Ekonomiye Etkileri Neler Olacak?
Yazar: - 22 Nisan 2018
469
0

Kanun Hükmünde Kararname; 1982 Anayasası’ nın 87. Maddesinde belirtildiği üzere “Bakanlar Kurulu’ na belli konularda kanun hükmünde kararname çıkartma yetkisi vermek” TBBM’ nin görevleri ve yetkileri arasında belirtilmiştir. Olağan dönemlerde Kanun Hükmünde Kararname ile temel haklar, temel özgürlükler, kişi hakları ve ödevleri gibi konularda düzenleme yapılamamaktadır. Olağan dönemlerde KHK’ ler ile bütçe kanununda düzenleme yapılamaz ve hiçbir hak, KHK ile sınırlandırılamaz.

Fakat olağanüstü dönemlerde kanun hükmünde kararnamelerde olağan dönemlerde çıkartılan KHK’ lerde olduğundan farklı olarak tüm haklar ve ödevler düzenlenebilmektedir. Kişi hakları, ödevleri, siyasi haklar ve ödevler gibi birçok konu olağanüstü kanun hükmünde kararnameleri ile düzenlenebilmektedir.

670 ve 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler
FETÖ soruşturmaları kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Teşkilatı, Dışişleri ve Sahil Güvenlik bakanlıkları ve kurumlarında yürütülen soruşturmalar kapsamında oluşan listelerde ismi bulunanların memuriyetlerine son vermek amacıyla oluşturulan 670 ve 671 sayılı KHK’ lerle gerçekleştirilmeye başlandı. 670 ve 671 sayılı kanun hükmünde kararnameler, FETÖ ile ilişkisinin olduğu tespit edilen devlet personellerinin memurluklarına son vermek amacıyla oluşturulan kanunlardır.

670 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ nin kapsam alanı içerisinde 2010 yılında gerçekleştirilmiş olan KPSS sınavının sorularının çalınması ve çalınan sınav sorularıyla devlet mevkilerine yerleşmiş olan kişilerin tespiti ve memurluklarına son verilmesi de bulunmaktadır.

671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ayrıca Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)’ nın kapatılması, görev ve yetkileri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ na devredilecektir. FETÖ mensuplarının yığılma yaptığı şeklindeki açıklamalar nedeniyle bu kurumun kapatılması ve görevleriyle yetkilerinin BTK’ ye devredilmesi düşünülmekteydi.

Emniyet Teşkilatında ve Hava Kuvvetlerinde meydana gelen açıkların kapatılması adına da çalışmalar yürütülmekteydi ve 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile görevini bitirmiş ve görevinden ayrılmış olan eski TEK mensubu pilotların görevlerine geri dönmelerinin önü açılmış oldu. Emniyette meydana gelen açıkların kapatılması adına da özel harekat polisi alımları için yürütülmekte olan çalışmaların hızlandırılmıştır. Sayılmış olan tüm bu çalışmalar, çıkarılmakta olan Kanun Hükmünde Kararnameler ile hızlı bir şekilde çözüme ulaştırılacak ve halkın ya da toplumsal huzurun zarar görmemesi, sahip olduğu dinginliği korumaya devam etmesi için tüm çalışmalar hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir.


Genel Kurmay Başkanını Kim Atıyor?
Çıkartılan kanunlarla getirilen değişikliklerden biri de Genel Kurmay Başkanı’ nın atamasının Cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirilecek olmasıdır. 4 yıllık fakültelerden mezun olan kimseler, muvazzaf subay olmaya hak kazanmaktadırlar. Darbe girişimi sırasında şehit olanların ve gazi olanların SGK borçları silinecek ve aylık almaları sağlanacak; 2010 yılında gerçekleştirilmiş olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ ndan çalınan sorulardan faydalanarak memurluk pozisyonlarına yerleşmiş olduğu tespit edilen kimselerin memurluklarına son verilecektir. FETÖ üyeliği kesinleşmiş olan memurların son 6 yıldır aldıkları maaşları faiziyle birlikte geri ödemeleri şart haline getirilecektir. FETÖ ile ilişkisi olan kimselerin memurluklarına son verilmesinden sonra son 6 yıl içerisinde almış oldukları maaşların faiziyle birlikte geri ödenecek olması sonucunda ortalama olarak 300 bin lira gibi bir paranın kişi başına geri ödenmesi beklenmektedir.

Memurlarda ve kişilere yönelik uygulanacak olan yaptırımların KHK’ ler ile belirlenmesinin yanı sıra FETÖ üyeliği ya da örgüt ile ilişkisi bulunan vakıfların, kuruluşların taşınmaz malların sahipliğinin Maliye Bakanlığı bünyesine alınacak olmasından dolayı bu konu ile ilgili olacak gelişmeler, Maliye Bakanlığı’ nın kararına bırakılmıştır.

670 ve 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerin Ekonomiye Etkileri
15 Temmuz darbe girişiminden sonra devletin ve devlet kurumlarının FETÖ ile ilişkisi bulunan kişilerden temizlenmesi adına oluşturulan kanun hükmünde kararnameler, birçok kurumda çalışan açığının oluşmasına neden olmaktadır. Örgüt ile ilişkisi olduğu kanıtlanan kişilerin işlerine son verilmesi durumunda ortaya çıkacak olan istihdam ihtiyacı, bakanlıkların kendi personel alımları ya da merkezi memur yerleştirmeleri ile gerekli şartları sağlayanların elenerek seçilmesi ile giderilecektir. Bu şekilde, işsiz olan ve boş devlet kadroları için gereken şartları sağlayan kimseler, bu pozisyonlara yerleşme şansına sahiptirler.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

670 ve 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerin Ekonomiye Etkileri Neler Olacak?

Yorumlar

Yorum ya da soru sorabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ