70 75 ve 80 Yaş Üstündeki Yaşlılara Kredi Veren Bankalar

Bankacılık Denetle ve Düzenleme Kurulunun hazırlamış olduğu bankacılık mevzuatınca ve kredi verme konusunda ki gereklilikle konusunda finans sağlayan kişilerin bankalar aracılığı ile almış oldukları kredileri ödeyebilme güçlerine sahip olmaları gerekmektedir. Bu mevzuatın gerekleri kapsamında 70,75 ve 80 yaşının üstünde ki kişilere kredi veren bankalarda oldukça az sayıdadır. Bu yaş grubunda yer alan kişilerin bu meblağı ödeyebileceklerini taahhüt etmeli ya da gerekli prosedürler kapsamında ispatlamaları gerekir.

70, 75 ve 80 Yaş Üstündeki Yaşlılara  Kredi İmkanı Sunan Bankalar?
Bankalar 2017 yılının başından itibaren emekli, yaşlı, esnaf, kadınlara ve diğer tüm yurttaşlara kredi verebilmektedir. Bu krediler 48 ay 4 yıl vade şeklindedir. Daha öncesinde kredilerin ödeme süresi yani vadesi 36 ay kadar bir süredeyken kredi vadesinde ki yükselme yapılandırma, borç kapatma ve sicil temizleme gibi işlemlerin daha sıkı kontrolüne gerek duyulduğunu gündeme koydu. Emekli vatandaşlarımızın maaş promosyonları 3 senede bir ödenmektedir. Bu durum da emekli olan yurttaşların maddi durumlarını sıkıştırdığı için kredi çekme limitlerini de yükseltti. Bu neden bağlı olarak devlet tarafından verilecek olan bu paralar kredi alabilme ihtimallerini de yükseltmiş bulunmaktadır. Devletin sunmuş olduğu bir güvence yaşlı ve emekli kişilerin kredi almalarında avantaj sağlamaktadır.

ING BANK 70 Yaş Üstü Müşterilerine 15.000 TL. Kredi Veriyor
ING BANK tarafınca 70 yaşının üstünde ki yurttaşlara kredi verilmesini sağlamaktadır. Banka 70 yaşının üstünde olan vatandaşlara en az 1 yıl en fazla 3 yıl yani 12 ay ile 36 ay arasında olmak kaydı ile sigortasız kredi sunmaktadır. Kredilerin sigortasız olması da tamamen bankaların kendilerine güvence sağlamasından kaynaklanmaktadır. ING Bank’ın sağladığı bu kredilerin faiz oranı ise %1,99’dur. Bu kredilerin faiz oranının bu denli yüksek olmasında ki ana neden diğer bankaların bu yaş grubunda ki vatandaşlara kredi vermesinde ki çekimserlikleridir. Çünkü bu yaş grubuna kredi veren bankalar az oldukça bankalar arasında ki rekabette oluşmamaktadır. Normal şartlarda 70 yaşının altında ki kişiler ING Bankasından 15 bin TL ihtiyaç kredisini daha az faiz oranı ile alabilirken bu yaş grubunun üstünde ki bireylerde bu faiz oranı artış göstermektedir.

Aktif bank 80 Yaşına Kadar 40 Bin Lira Emekli Kredisi Veriyor!
Aktif bank 80 yaşına kadar olan emeklilerin maaşlarını PTT’den almaları halinde kredi verebilmektedir. Aktifbank PTT üzerinden maaş çeken 80 yaşına kadar olan vatandaşların kredi çekme limitini de 40 bin lira olarak belirlemiştir. Ayrıca Aktifbank emeklilerden kefil şartı istemeden 40 bin TL tutarında kredi sağlamaktadır.

70 75 ve 80 Yaş Üstündeki Yaşlılara Kredi Hesaplama Tablosu
AktifBank PTT Anlaşmalı Emekli Kredisinde ki Kredi tutarı 40.000 TL’dir. Vade süresi 48 Aya kadar olmaktadır. Bu şartlar doğrultusunda belirlenen kredi faiz oranı 1,75 %’dır. Kredi alan vatandaşlara sunulan aylık ödeme/ taksitlendirme miktarı 1.330,75 TL şeklindedir ve dosya masrafı olarak da 200 TL alınmaktadır.

Denizbank 80 Yaşına Kadar Kredi Veriyor!
Denizbank bildiğimiz gibi reklamlarında Türkiye’nin Denizi sloganlarını kullanmaktadır. Hoş geldin kredisi ismini verdiği bir kredi paketi mevcuttur. Bu kredi paketinde %1,29 faiz oranı söz konusudur. Deniz banka kredi başvurusunda bulunan 70, 75 ve 80 yaşında ki yurttaşların daha önce bankalar ile sağladığı müşteri ilişkileri kapsamında kredi notları incelemeye alınmakta ve kredi ödeme durumları kapsamında kredi verilmesi söz konusu olmaktadır. Denizbank bunun dışında PTT ile anlaşmalı olan yurttaşlara da kredi kolaylığı sağlamaktadır. PTT ile anlaşmalı olan vatandaşlarda yaş grubuna bakmadan PTT emekli kredisine başvurulabilir.

Fibabanka 80 Yaşına Kadar Emeklilere Kredi İmkanı
Fibabanka üzerinden maaş alan emekliler eğer ki 80 yaşın altındaysalar kredi çekebilmektedirler. Fibabanka’nın bu kredisi ve kampanyasından yararlanmak için PTT ile anlaşmalı bir emekli olacak ya da PTT’den maaş alıyor olmakta Fibabanka’dan kredi çekmek için yeterli olabilir. Bunların dışında 2017 yılında verilen emeklilere maaş promosyonlarında da Fİbabanka da diğer bankalara nazaran daha fazla ödeme yapıldığı görülmektedir. Fibabanka’nın promosyon ödemeleri de şu şekildedir; 1. Kademeler 330 TL, 2. Kademeler 415 TL, 3. Kademeler 500 TL şeklindedir.

Vakıflar Bankası 80 Yaş Altına Kredi Veriyor!
Vakıflar Bankası da devlet gücü ile emeklilere özel krediler sağlamaktadır. 20 bin TL üst limit ve 36 aya kadar vade imkanı ile bu kredi olanağını sağlamaktadır. Şunu da belirtmekte fayda var ki, Vakıflar bankasının kredi yaş limiti bu yıl(2017) yılı itibari ile 80 şeklinde belirlenmiştir. Bu konuyu biraz daha netleştirmek gerekir ise Vakıf Bankası 80 yaş üstünde ki vatandaşlara kredi olanağı sağlamamaktadır. Ancak 80 yaş altında ki emeklilere ya da vatandaşlara kredi olanağı sağlamaktadır. Bunun dışında öneri niteliğinde bir husus var ki o da bu bireylerin PTT şubelerine kredi için başvuru yapabilecekleridir.

Gelir Belgesiz 80 Yaş Üstüne Kredi Veren Bankalar
Eğer ki bir gelir belgeniz bulunmuyorsa, 80 yaşın üzerinde bir bireyseniz, bankalardan kredi alma olasılığınız oldukça düşüktür. Çünkü bankaların kredi vermeleri kişilerin bunu ödeyebilme olanaklarına göre belirlenir. Yaş ve gelir bu konuda ki önemli bir husustur. Günümüz de genç olarak tanımladığımız 20 yaş civarında ki bireylerin maaş bordosu olmadan kredi almaları bir hayli zordur. Bu nedendendir ki, bu yaş grubunda bulunan vatandaşların bankalar değil de senet ile kredi veren kurumlara/yerlere başvurduğu görülmektedir. Yaşlı vatandaşlarda ise durum genellikle çoğu zaman dolandırıcılık ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenledir ki, eğer ki maddi anlamda paraya sıkışmış olan özellikle yaşlı bireylerin tefecilere ya da senet ile borç veren bireylerden yardım almadan önce bir yakınından yardım alması ya da bu tür yerlerden yardım istememesi önerilmektedir.

Ziraat Yaşlı Emeklilere Kredi
Ziraat Bankasının ihtiyaç kredisi 2017 yılına ait olan BBDK mevzuatınca uygulanmaktadır. Maaşlarını Ziraat bankası tarafından alan emeklilerimiz çeşitli faiz oranları ile kredi alabilmek hakkına sahip olmaktadırlar. Kredinin sigortalı olup olmayacağı da bankanın belirlediği vatandaşın yaşına göre değişkenlik göstermektedir. 100 TL dosya masraflı 20 bin TL, 48 ay vadeli krediler de aylık faiz oranı 1,11% şeklinde ve aylık taksit tutarı 556,64 TL şeklinde belirlenmiştir. Dosya masrafı olmayan kredilerde ise 20 bin TL ve 48 ay vadeli kredilerde aylık faiz oranı 1,16% ve aylık taksit oranı da 574,04 TL şeklindedir.

Yorum yapın