Açık Hava Sinema İşi Kurmak ve Sistem Kurulumu

Neredeyse bir asırdır insanların hayatında olan sinema, etkisinden uzun süre çıkılamayacak derecede korkunç olan ya da insanların karnını ağrıtıncaya kadar gülmelerini sağlayan komedi filmlerine kadar birçok türde kişilerin hayatlarında yer edinmiştir.

Yoğun geçen bir günün sonrasında, sınavların bitiminde ya da yalnızca, arkadaşlarla zaman geçirmek için faydalanılan iyi bir aktivitedir. Sinema salonları incelendiği zaman bu alanda rekabetin bölgelere göre değişim gösterdiğini fakat yine de yüksek oranda rekabetin olduğunuz görebiliriz.

Açık hava sinemacılığı incelendiği zaman bu alanda pek bir rekabetin olmadığı ve müşterilerin de paylaşılmadığı anlaşılacaktır. Dengeli ve doğru adımlar arka arkaya geldiği zaman, açık hava sinemacılığı sayesinde iyi kazançlar sağlanabilecektir. İnsanların dikkatini nasıl çekeceğim diye düşünmenize gerçekten gerek bulunmamaktadır çünkü açık hava sinema sisteminizin hizmete girmesi ile birlikte insanların isteklerine nasıl yetişecek olduğunuzu düşünmeniz geriye kalan tek sorun olacaktır.

Açıkhava Sinema Sistemi Kurulumu
Açıkhava sinema sistemi ile insanlara hizmet vermeye karar verdiyseniz, hizmet verecek olduğunuz arazinin tespit edilmesi ile işe başlamalısınız. Sinema gösteriminde bulunacak olduğunuz arazi, şehir merkezinden biraz uzakta olmalıdır; şehrin ışık ve ses kirliliğinden uzak olunması halinde kaliteli film deneyimi yaşanacaktır. Gösterimde bulunacak olduğunuz arazinin eğimli ve tepecikli olmamasına, düz bir zemine sahip olmasına özen göstermelisiniz ki bazı araçlar diğer araçların görüşünü kapatmasın. Sinema alanınızın çevresini çitlerle çevirmeniz, dışarıdan kaçak izleyicilerin keyfini kaçıracaktır ama sizin ve müşterilerinizin hakkını korumak için bunu yapmak durumundasınız.

Teknolojik yatırıma gelirsek, güçlü bir ses ve görüntü sistemine ihtiyacınız olacak. Ses sistemi bakımından kendinizin ses sisteminiz yanında kullanacak olduğunuz radyo yayımı ile filmin seslerini araçların radyolarına yönlendirmeli ve bu şekilde müşterilerinizin maksimum film deneyimi yaşamalarını sağlamalısınız. Perdeye gelecek olursak, arazinin büyüklüğüne göre oranlı bir perde ve yansıtma cihazı tercih etmeniz gerekecektir. Arazinizde bulunan ve film izleyen herkesin görüntüyü ve sesi kaliteli bir şekilde alabildiklerine emin olun.

Yan Hizmetler
Sinema hizmeti verilmesinin yanı sıra, arazinizde kişisel ihtiyaçların giderilebilecek olduğu tuvalet gibi alanların varlığı da son derece önem taşımaktadır. Şehirden biraz uzakta olunan bu noktada insanların ihtiyaçlarını gidermeleri için onlara kolaylıklar sunmalısınız. Bunun yanı sıra, yemek standınızın da hazır ve zengin olması gerekmektedir. İşinden ya da okulundan çıkıp gelen kişilerin karınları aç olabilecektir. Bu kişilerin yeme ihtiyaçlarını karşılayabilecek oldukları yemek standınızın zengin olmasına özen gösterin. Patlamış mısır, kola gibi sinema demirbaşlarından bahsetmeye gerek yok sanırım.

Maliyet Belirleyin
Sinema biletlerinizin fiyatlarını belirlemeden önce yapımcılarla görüşmeniz gerekebilmektedir. Film yapım şirketleri, kazancınızdan pay almakta ya da sinemalara film verme başına binlerce TL alabilmektedirler. Bu gibi durumları hesaba katarak bilet fiyatlarınızı belirlemeli ve bilet satışında bulunmalısınız. Diğer giderlerinizi de listeledikten ve gelirleriniz ile karşılaştırdıktan sonra ortaya çıkan tabloyu analiz etmelisiniz. Çıkan tablo doğrultusunda bilet fiyatlarını belirlemeli ve satışa sunmalısınız.

Bilet satış tezgahını, film izlenmekte olan alandan biraz uzağa, alanın girişine kurabilirsiniz; bu şekilde çalışırsanız oluşacak olan gürültüden film izlemekte olan müşterileriniz etkilenmeyeceklerdir. Bilet satışı konusunda, merkez bölgesinde bulunan kafelerle ya da diğer popüler mekanlarla da anlaşarak, buralarda da bilet satışında bulunabilirsiniz ve insanların biletlerinize ulaşmalarını kolaylaştırabilirsiniz.

Popülerliğinizi Arttırın
Tüm ihtiyaç duyduğunuz ekipmanları aldıktan sonra ve açılışınızı bildiren afişlerinizi astıktan sonra, bir hafta gibi bir süre boyunca bedava film izletişinde bulunun. İnsanların sizi tanımalarını, işinizi görmelerini ve sevmelerini sağlayın. Sizi ve mekanınızı bu süre zarfında tanıyacak ve sevecek olan kişiler devam eden sürede de devamlı müşterileriniz olacaklardır.

Açık Hava Mobil Sinema Sistemi
Bir yere bağlı olarak çalışmak istemiyor fakat yine de sinema gösteriminde bulunmak istiyorsanız, taşınabilir sinema sistemlerini edindikten sonra bu iş için uygun olan çeşitli yerlerde gösterimde bulunabilirsiniz. Gerek okul bahçelerinde gerekse mülklerde verecek olduğunuz sinema hizmeti için iyi paralar kazanacak olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Yalnızca sinema hizmeti vermekle de kalmayabilir, dev ekranda konsol oyunu deneyimi yaşamak isteyen kişilere de saatlik olarak hizmet sunabilir ve karşılığını alabilirsiniz.

Yorum yapın