İş ve Para Dünyası
Ada Bekçiliği Gibi 11 Farklı Dünyanın En Sıra Dışı Meslekleri
Yazar: - 22 Ağustos 2018
187
0
Ada Bekçiliği Gibi 11 Farklı Dünyanın En Sıra Dışı Meslekleri

İnsanlar hayatlarını sürdürebilmek için bazı ihtiyaçlarını gidermek zorundadırlar. Bu ihtiyaçların giderilmesinden sonra da kişilerin kendi kişilik özelliklerine göre farklı ihtiyaçları ön plana çıkacaktır ve bu istekler tatmin edilmeye çalışılacaktır; tatile çıkmak, yeni bir araba almak gibi. Kişiler, tüm bu isteklerini karşılamak için aktif olarak çalışma hayatı içinde bulunmaktadırlar ve gerçekleştirmekte oldukları işlerden de bu isteklerinin bazen tümünü bazen de bir kısmını karşılayabilecek getiriler elde etmektedirler.

Dünya üzerinde, insanların alışkın olduğu ve son derece popüler olan meslekler; öğretmenlik, doktorluk gibi, varken diğer taraftan da birçok kişinin daha önce duymadığı ve aslında kulağa biraz da garip gelen meslekler vardır. Yazının devamında bu sıra dışı mesleklerden ve bu mesleklerin aslında ne olduğu ve bu meslekler için hangi özelliklerin bulunması gerektiğinden bahsedilecektir.

Çikolata Mühendisliği
Çikolata uzmanlığı, çikolatalara tutkulu olan ve daha çok gıda mühendisliği diplomasına sahip olan kişilerin gerçekleştirdikleri mesleklerdendir. Bu kişiler, tat olarak birbirinden farklı kakao ve şeker oranlarında çikolatalar üretirken çikolataların aromalarını arttırmak için kullanabilecek oldukları diğer malzemelerden de faydalanmaktadırlar. Çikolata mühendisleri aynı zamanda çikolataların tadıyla ilgilendikleri kadar çikolataların şekliyle de alakalı çalışmalarda bulunmaktadırlar. Bu kimseler, bazen haberlerde karşılaşabilecek olduğunuz çikolata şölenlerinde birbirinden farklı şekillerde ve aromalarda çikolatalar üretmektedirler.

Ada Bekçiliği
Tropikal bir adada tatil yapmak herkesin aklından en azından bir kereliğine geçmiştir. Fakat bir araya bulunacak olan uçuş, belki adaya özel uçaklardan başka giden yolcu uçağının olmaması, adanın çok uzakta olması ve oradaki yaşantının biraz daha pahalı olması gibi nedenlerden dolayı çoğu kişi bir adaya gitme fikrini gerçeğe dönüştürmemektedir. Fakat öyle bir meslek var ki yılın büyük bir kısmını bu adalardan birinde geçirmenizi ve adada keyfinize bakmanızı sağlayacak türden. Ada bekçileri, özel mülk olan adaları satan alan kişiler adada yokken adada kalan ve adadaki mülklerde ve çevrede bulunan yapıların bakımını tesisat işlerliğini sağlayan kişilerdir. Bu kişilerin tadilat ve tamirat bakımından biraz yetenekli olmaları ve adada yalnız kaldıkları zaman sıkıntıdan patlamamaları, gerekli olan iş gerekliliklerinden bazılarıdır.

Canlı Yayında Yemek Yeme
İnternet ortamında geçerli olan akımların birçoğunu herkesin aklı almasa ve bu işlerin tamamı akla son derece yatkın olmasa da bu işlerle ilgilenen ve takip eden bir o kadar da insan vardır. Daha çok Güney Kore’ de gerçekleştirilmekte olan, canlı yayında yemek yeme, markaların yeni çıkan ürünlerinin tanıtılması, restoranların yapmakta oldukları ve övünç kaynağı olarak gördükleri yemeklerin tanıtımı gibi nedenlerle internet fenomenleriyle anlaşmaları şeklinde gerçekleşiyor. İnternet fenomenleri, canlı yayın gerçekleştirebilecek ve birçok takipçilerinin bulunduğu canlı yayın sitelerinde, kendilerine şirketlerden ya da restoranlardan gönderilen yemekleri yiyorlar. İnternet üzerinden gerçekleştirilen bu tanıtım çalışması ya da zaman geçirme işi, internet fenomenlerine aylık olarak dudak uçuklatacak oranlarda kazanç getiriyor. Sponsorlardan gelen paranın yanı sıra yayın sitelerinin imkan verdiği bir kazanç yolu daha vardır ki bu da internet fenomenlerinin takipçilerinin bu kişilere bağışta bulunması yoluyla gerçekleşmektedir. Yemek yiyerek para kazanmak için, internet ortamında biraz şöhrete sahip olmak işte bu kadar kolay.

Çay Tadıcılar
Günlük olarak birkaç bardaktan fazlasını aldığımız çaylar, sıradan insanlar tarafından, aromasındaki büyük farklılıklar fark edilebilirken çay tadıcıları, çayların aromaları hakkında uzman görüşü sunabilecek şekilde bu alanda uzmanlaşmış ve tat alma duyuları son derece kuvvetli olan insanlardır. Çay tadıcılar, çayların kaç derecede hazırlanması gerektiği, bir demliğe ne kadar çay eklenmesi gerektiği gibi birçok konuda fikir bildirerek tüketicilerin daha kaliteli bir çay deneyimi yaşamalarını sağlarlar.


Olay Yeri Temizleyicileri
Olay mahallerinin görevli uzman kişiler tarafından incelenmesinden sonra bu bölgelere gelerek alandaki kaldırılması gereken unsurları temizleyen kişilerdir. Olay bölgesinde bulunan kan lekeleri, kemikler ve olayın şiddetine bağlı olabilecek şekilde ortamda bulunabilecek diğer parçaları temizlemekle görevlidirler. İradesi ve midesi sağlam olan kişilerin çalışabilecek oldukları bu meslek, gerçekten de taktire ve övgüye değerdir.

Atların Kan Basıncının Düşürülmesi
At yarışları birçok ülkede ve kültürde çok uzak bir geçmişe sahip sporlar arasında bulunmaktadır. Atlar yarış boyunca performanslarının en üst noktasında mücadele etmekte ve enerjilerinin büyük kısmını kullanmakta, kaslarını sonuna kadar zorlamaktadırlar. Bu durum sonucunda da yarış sonlarında vücutlarında büyük bir baskı oluşmaktadır. Yarış sonlarında atlar üzerindeki bu baskıyı ve basıncı azaltmak amacıyla çalışan bazı insanlar vardır ve atların kan basıncını düşürmekle, atların vücutlarının bu basınçtan dolayı zarar görmemelerini sağlamakla görevlidirler. Hayvanlarla arası olan ve atlardan korkmayan herkes bu işle uğraşabilecektir.

Sakız Temizleyiciler
Halka açık alanlarda; parklarda yürürken ayakkabının altına yapışan, bankta otururken banka yapıştırılmış olan sakızların pantolonlara yapışması maalesef sakızı amacına uygun şekilde kullanmayan insanlar nedeniyle birçok kişinin başına gelmiş olaylardandır. Bu olaylardan insanları korumak için çalışmakta olan, halka açık alanlardaki sakızları toplamakla görevli olan bazı insanlar vardır. Halka yardımcı olmak ve verimli bir şekilde çalışmak isteyen insanlar bu işle meşgul olabilirler.

Fortune Cookie Mesajı Yazarlığı
Şans kurabiyesi olarak bilinen ve içinden çeşit çeşit mesajların çıktığı kurabiyeler tabi ki insan eli değerek oluşturuluyor ve içinden çıkan mesajlar da başka insanlar tarafından oluşturuluyor. Kurabiyeyi yiyen insanları etkileyecek ve genellikle de onların hoşuna gidecek türden mesajların yazılması için çalışan insanlar vardır. Bu işle uğraşmak isteyenlerin, yaratıcı mesajlar yazabilmeleri ve mesajlarının etkileyici olması yeterlidir.

Viski-Şarap Tadıcılar
Alkollü içecekler bazı insanlar için alkolden ve içecekten daha büyük bir şeyi simgelemektedir. Kaliteli malzemeler kullanılarak doğru şekilde hazırlanmış olan alkollü içecekler, çok yüksek fiyatlardan alıcı bulabilmektedir. Viski ve şarap gibi alkollü içeceklerin kalitesinin belirlenmesi için çalışan, damak tadı kuvvetli olan bazı insanlar bulunmaktadır. Bu kişiler tattıkları içecekler hakkında neyin tam ve neyin eksik olduğunu söyleyebilecek düzeyde bir birikime ve içecek kültürüne sahip kişilerdir. Zevkli bir iş gibi duruyor.

Etik Hacker
Hacker denilince insanlar bir adım geriye çekilirler ve bu kişilerin yalnızca kendilerinin bilgisayarlarını ele geçirmek için çalışan ve tamamen kötü niyetli kişiler olduklarını hayal ederler. Fakat hacker denilen kişiler 3 ana gruba ayrılmaktadırlar. Siyah hacker, beyaz hacker ve gri hacker. Renklerin kişilerde canlandırdığı duygulardan da anlaşılabileceği gibi beyaz ve gri hackerler insanların ve kurumların bilgilerini sızdırmak ve bu bilgiler üzerinden kazanç sağlamak için çalışan kişilerdir. Fakat beyaz hackerler, bu bilgi ve birikime sahip olmalarına rağmen kötü niyetli olan hacker lara karşı çalışmalarda bulunurlar. Bu kişilerin faydalanabilecek oldukları açıkları şirketler adına bularak bu açıkların kapatılmasını, kişisel ve kurumsal verilerin daha iyi şekilde korunması adına saklarlar. Beyaz hacker denen insanlar genellikle büyük bilişim şirketleri, devlet daireleri için çalışan ve çalınması halinde tehlike doğabilecek olan verilerin korunması için mücadele eden kişilerdir.

Evcil Hayvan Psikoloğu
Evcil hayvanları ile başı belada olan bazı insanları duymuş olabilirsiniz. Hayvanının davranışlarının değiştiğinden ve içine bir şeytan girdiğinden bahseden kişiler bile duymuş olabilirisiniz. Hayvanların duygularından ve hissettiklerinden anlamak için çalışan ve isteklerini tahmin etmeye çalışan birtakım insanlar vardır. Bu kişiler genellikle hayvanlarla zaman geçirmekten hoşlanan ve hayvanların hareketleri ve duruş pozisyonlarından nasıl bir durum içinde olduklarını tahmin edebilen kişilerdir. Hayvanlarla arası gerçekten iyi olan kişiler bu işte kolaylıkla varlık gösterebileceklerdir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ