Adana Yüreğir Devlet Hastanesi İş Başvurusu ve İş İmkanları

Bugünkü yazımızda sizler için Adana Devlet Hastanesi hakkında bilgi vereceğiz. Hastanenin tarihinin çok eskilere dayanmasından dolayı siz de şaşıracaksınız.

Hastanenin ilk temeli atıldığı zaman itibari ile o zamanların en yaygın hastalığı kolera idi. Bu nedenden ötürü de ilk olarak hizmet vermesinde bu neden etkili oldu. Şehrin o dönemki yöneticileri de durumun farkında olmalarından ötürü gerekli yerler ile iletişime geçtiler ve neticede hastane kuruldu.

Adana Devlet Hastanesi Tarihçe
O zamanlar için Dr. Şerafettin’in Adana’ya gelmesi neticesinde var olan durumu fark etmesi gecikmeyecektir. Kötü olan durum ise bürokrasi kesiminin bu noktada ilgisiz olmasıdır. Kurulması planda olan bir hastanede bulunmaktadır. Elbette ki bir takım sorunlar mevcuttur. Bunlar ise kurulacak yerin nehir kenarında olması nedeni ile lağım suyunun nehre akması olacaktır. Bundan ötürü de koleranın nehre karışması gibi bir durum  söz konusu olacaktır. Dolayısı ile tüm ova bu hastalığa kapılacaktır. O dönem için gerekli olan şartları sağlayan İstanbul yetkilileri kolera hastanesinin yapımı için tahsis vermiştir. Üstte bahsedilen durumların vukuu bulması neticesinde bu nehrin kenarında yer alan köylere salgının bulaşmasına engel olunamadı. Özellikle de bu durum tam bir facia olarak hafızalara kazındı. Kolera nedeniyle binlerce insan o yıl hayatını kaybetti.

Bu konu ile alakalı olarak Şerafettin Mağmuni’nin anılarında dönemin valisi olan Faik Paşa’ya, “Buna ve ahmak vali” dediği de bilinmektedir. Özellikle de bu durumun sebebi olan valiye ne olduğunu da merak ettiniz değil mi? Bir de buna bakalım bizce. Adanalıların valilerini sevdikleri bir gerçektir. Kentin önemli kesimlerinde bu kişilerin adlarının kullanılmasından rahat bir şekilde bu anlaşılmaktadır. Örnek vermek gerekir ise eğer Abidinpaşa Caddesi, Ziyapaşa Bulvarı, Cemalpaşa Mahallesi, Şakirpaşa Havaalanı ve benzeri gibi… Bunların yanı sıra iki valiye de deli dedikleri bilinmektedir. Bizim için asıl önemli olan Faik Paşa’dır. Neticede bu olay vukuu bulunca Adana halkı valiyi padişaha şikayet etmişlerdir. Valiye verilen ceza ise eşeğe ters binerek şehirden çıkarılması oldu. Yukarıdaki duruma sebep olması onun adına böyle sonuçlandı.

Kolera hastanesi olarak kurulması 12 Şubat 1886 olarak geçen Adana Devlet Hastanesi ilk etapta Belediye Hastanesi adı ile Kuşçu Hakkı Bey yönetimine verildi. 1900 yılında bir ara mütevelli heyeti nezdince yönetilmiş olsa da 1909 itibari ile yeniden belediyeye devri sağlandı. 1913’te ise valilik özel idaresi kurulu yönetimine bırakıldı. Bundan ötürü de adı Adana Memleket Hastanesi olarak kalmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra ise Adana Devlet Hastanesi şeklinde bir düzenleme ile hizmet vermeye devam etti. Yüzyıldan fazla süredir hizmet verdiği binadan taşınıp daha sonrasında günümüzde Numune Hastanesi’nin terk ettiği binaya geçmiştir.

Hastanenin Büyümesi İle İş İstihdamı Arttı
İlk kurulmuş olduğu zaman itibari ile 23 kişiye istihdam hizmeti sağlayan hastane daha sonrasında belli ek binalar sayesinde daha kapasiteli bir hal aldı. O dönemler itibari ile ek binaların yapımında gönüllü olan kişilerin de payı oldu. Bu sayede hastane bugünkü haline kavuştu. Kent içinde yer alan halka hala daha hizmet sağlamasından ötürü de değeri büyük olan bir hastanedir. Bir yerde eski de olsa güncel olarak hizmet sağlaması da kayda değerdir.

Adana Yüreğir Devlet Hastanesi İletişim Bilgileri
Adres:
Serinevler Mah., Ege Bagatur Blv, No: 236 01240 Yüreğir/Adana
Tel:
+90 (322) 321 57 52 (Pbx)
Web: http://www.adanadh.saglik.gov.tr/TR,98282/iletisim-ulasim.html

Adana Yüreğir Devlet Hastanesi Personel Alımı Yapıyor Mu?
Devlet hastaneleri, personel alımlarında belli başlı şartlar aramaktadır. Hastane departmanında personele ihtiyaç olunması halinde kadrolar açılmaktadır ve sağlık meslek liselerinden ya da gerekli üniversitelerden mezun olan kişiler başvuru yapabilirler. Ayrıca hastane gibi kurumlara yapılan personel alımları KPSS sınavları aracılığıyla da yapılmaktadır. Bunların dışında taşeron firmalarla görüşerek de hastanenin belli başlı bölümlerinde çalışabilirsiniz. Hastane ile anlaşmalı taşeron firmaları, hastane insan kaynakları departmanıyla görüşerek öğrenebilir ya da direk olarak hastaneye giderek bilgi alabilirsiniz.

Sorularınız
Nur Eren;  Adana Devlet Hastanesinde çalışmak istiyorum. Adana Devlet Hastanesi iş ilanlarına nereden bakabiliriz?
Cevap; Merhaba. Yukarıda belirttiğimiz üzere devlet hastanelerine alımlar Kpss sınavıyla yapılır. Bunun dışında sağlık meslek liseleri ya da Tıp Fakültelerinden mezun olmak gerekiyor. Eğer hastanelerle anlaşmalı taşeron firmalarla çalışmak istiyorsanız bu şartlar o zaman aranmamaktadır. Taşeron firmaların bilgilerini de hastaneyi arayarak alabilirsiniz Nur hanım.

Yorum yapın