İnternetten Para Kazanma

Adsense Hesabı Almak ve Web Sitelerinden Para Kazanmak

Google AdSense, kişilerin sahip oldukları internet siteleri ile uyumlu ve hedeflenen yönde reklamların sayfalarda gösterilmesine olanak sağlayan, bu yolla siteye sahip olan kimselerin herhangi bir ücret ödemeden ve aşırı zahmetlere katlanmadan para kazanmalarını sağlayan bir yöntemdir.

Sitelerde dolaşmakta olan internet kullanıcılarının ilgili oldukları alanlarda reklamlar gösterilmesine olanak sağlar ve sitelerin yöneticilerine bu hizmetleri kendi sayfalarına uygun şekillerde yerleştirmelerinin olanağını tanır. Peki AdSense ile nasıl reklam paylaşımında bulunulur?

Sitelerdeki reklam paylaşılacak olan alanlar seçilerek buralara uygulanacak olan reklamların reklam kodları yapıştırılır. Ya da sitelerde reklam paylaşmak için boş alan bulunmuyorsa bunun için sitelerde düzenlemeye giderek sitelerin içeriğinde boş alan oluşturularak reklam kodlarının yazılması sağlanabilir. Reklam kodu sitelere eklendikten sonra hangi reklamların paylaşılması gerektiği otomatik olarak belirlenmektedir. Sistem üzerinden gerçek zamanlı olarak en yüksek teklifi veren şirketlerin ve kişilerin verdikleri reklamlar sitelerdeki reklam alanlarında görüntülenecektir.

AdSense Hesabı Almak
AdSense reklamları aracılığıyla kazanç sağlamak isteyenlerin yapmaları gereken ilk iş bir AdSense hesabına sahip olmalarıdır. Adsense hesabını oluşturan kişilerin buradan alacak oldukları linkleri paylaşacak oldukları ve kişi trafiğinin yoğun olduğu, takipçisinin ya da üye sayısının fazla olduğu internet sayfaları ve bloglara ihtiyaç duyulmaktadır. Kişi trafiğinin yoğun olduğu yerlerde paylaşılacak olan reklamlardan kazanç sağlanma olasılığı daha yüksek olduğu için buralarda reklam paylaşılmasına dikkat edilmelidir.

AdSense Hesabı Alırken Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri
Bilindiği gibi Google Dünya üzerinde kullanıcı sayısı en yüksek olan tarayıcı sıfatını taşımaktadır. Verdiği reklamların kalitesiz, özensiz ve yasal olmayan içeriklerin paylaşılmakta olduğu sitelerde gösterilmesine müsaade vermeyecektir. Bu gibi sıralanabilecek nedenlerle Google, AdSense üyeliklerini onaylamakta tedbirli davranmaktadır. AdSense reklamlarının paylaşılması ve tıklama bağına kazanç sağlanması için de kişilerin Adsense hesaplarına sahip olmaları elzemdir.

Adsense hesaplarının alınabilmesi için kullanılacak bir yol Senzam.cz’ dir. Senzam.cz, Çek Cumhuriyeti’ nde kullanılmakta olan bir internet tarayıcısıdır ve bu tarayıcı, Çek Cumhuriyetinde yaşayan insanlar tarafından Google’ dan daha fazla kullanılmaktadır. Google’ ın rekabet politikası gereğince buradaki insanları kendi safına çekmesi ve bu insanların da Google kullanan bireyler haline gelmesi gerekmektedir. Senzam.cz’ den alınacak olan mail adresi ile Google AdSense başvurusunda bulunulursa kişilerin onay alma şansları daha da yükselecektir.

AdSense hesabı almak için sitelerin alan adlarının münasip olması gerekmektedir yani alan adları içerisinde spam, torrent, download gibi terimlerin bulunmaması, sitelerin hileyle, hacklemekle alakalı olmaması gerekmektedir. Aynı zamanda AdSense başvurusu yapılırken reklamların paylaşılacak olduğu sitelerin minimum olarak 6 aydır hizmet vermekte olması gerekmektedir. AdSense başvurularına bir türlü onay alınamıyorsa sitelerde gözden geçirilmesi gereken bazı şeyler var demektir. Yazının devamında AdSense reklamı alabilmek için yapılması gerekenlerden söz edilecektir.

Alan Adları
Alan adlarının içerikleri ilgili pürüzsüzlüğün yakalanmış olması gerekmektedir. Alan adları içerisinde bulunacak olan download, torrent, hile, hack gibi kavramlar bu siteler için AdSense üyeliği alınmasına mani olacaktır. Zaten bir alan adına sahip olunması ve bu alan adları için AdSense üyeliği alınamaması durumunda yapılacak en iyi şey yeni bir alan adı alarak yola devam etmek olacaktır. Alan adları içerisinde yukarıda belirtilmiş olduğu gibi kelimeler ve telif hakkı gerektirebilecek açıklamalar, argo ve küfür bulunması halinde AdSense üyeliği kabul edilmeyecektir.

Gizlilik Politikası
Temelleri Veri Koruma Hukuku konularına dayanan bu metinler internet sitelerine üye olan kimselerin üyelik esnasında siteye kendileri hakkında verdikleri bilgilerin ve detayların site dışında hiçbir yerde ve kötü niyetle kullanılmayacak olduğunu belirtmektedir. İnternet sitelerinden daha iyi şekilde hizmet almak için sitenin ihtiyaç duyduğu kişisel bilgiler sisteme yüklenir. Bu verilerin toplanmasında herhangi bir sorun yoktur çünkü sitelerin hizmet vermekte oldukları kişiler hakkında bilgi sahibi olmaları bu kişilere daha kaliteli hizmet verilebilmesinin önünü açmaktadır. AdSense reklamların kullanılacak olduğu sitelerde de ister istemez bu gibi bilgiler sitelere üye olan kimselerden toplanacaktır. Kullanıcıların ve sitelere üye olan kimselerin akıllarında herhangi bir sorun kalmadan siteden faydalanmalarına devam edebilmek ve sorunsuz şekilde AdSense üyeliği almak için sitelerde yer verilmesi gerekenler arasında Gizlilik Politikası Metinleri de bulunmaktadır. Gizlilik politikası metinleri ile sitelerin amaçları ve ellerinde bulunan verilerle yapabilecek oldukları yasal çizgiler ile birlikte sınırlandırılmaktadır.

Sitelerde Paylaşılmakta Olan İçerikler
AdSense üyeliği alarak reklam kodlarının kullanılacak olduğu sitelerde, Google tarafından kabul edilebilecek paylaşımların bulunması gerekmektedir. Sitelerde ağırlıklı olarak şiddet, alkol, uyuşturucu, savaş, hırsızlık gibi konuların olumsuz şekilde işlendiği ve bu ve benzeri konular hakkında paylaşımlarda bulunulması durumunda Google üyelik başvurusunu kabul etmeyecektir. AdSense reklamlarının paylaşılacak olduğu adreslerde telif hakkı gerektirebilecek olan paylaşımlarda bulunulması durumunda da başvurular kabul edilmeyecektir.

İletişim Bölümü
Sitelerde üyelerle iletişim halinde olunması ve site yönetimi hakkında bilgilerin erişilebilecek olduğu iletişim ve hakkımızda bölümlerinin bulunması sitelerin kullanıcı dostu olmasını sağlarken bir taraftan da AdSense reklamlarının paylaşılabilmesi için avantaj sağlamaktadır.

Yukarıda anlatılanlardan faydalanarak AdSense üyeliği sağlanabilecek ve AdSense reklamları aracılığıyla sahibi olunan siteler ve bloglar üzerinden kazanç sağlanabilecektir. Öncelikle AdSense üyeliği alınacak olup üyelik işlemlerinin olumlu sonuç alması için yukarıda verilenlerin takip edilmesi yeterli olacaktır. Ama iş AdSense kodunu sitenin yapısına eklemekle bitmiyor, sitedeki insan trafiğinin her zaman canlı tutulması, güncel ve dikkat çekici olan paylaşımlarda bulunulması, sahte ve hile içeren paylaşımlardan uzak durulması, bu reklamlar aracılığıyla kazanç sağlanmasının temel şartları arasındadır. AdSense üyeliği sırasında sahip olunan en iyi alan adları, doğru kişisel bilgiler kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu