İnternetten Para Kazanma

Affiliate Marketing Nedir & Nasıl Yapılır ve Nasıl Para Kazanılır?

İnternet ortamından para kazanmak söz konusu olduğunda sürekli değişen yapıya sahip bir sistem söz konusu oluyor. Önemli olan bu sisteme ayak uydurabilmek ve güncellemeleri, en yeni ve popüler olmaya aday şeyleri ilk önce öğrenebiliyor olmak oluyor. Bu sayede internet ortamının bu dinamik yapısına ayak uydurarak para kazanma ihtimalinizi de daha yukarılara taşımış olacaksınız.

İnternet ortamının son dönemlerde en popüler para kazanma yollarından bir tanesi de affiliate marketing olayından geçiyor. Birçok sıradan internet kullanıcısı bu terime oldukça yabancı. Ancak para kazanmak için son dönemde en etkili yollardan bir tanesi de bu. Bu yazımızda affiliate marketing nedir ve bu yolla nasıl para kazanabiliriz sorularına cevaplar arayacağız.

Affiliate Marketing Nasıl Ortaya Çıktı?
Online ticaret siteleri internette en çok uğranan siteler arasında yer alıyor. İnternet üzerinden satış yapmak ve aynı zamanda da alışveriş yapmak artık çok yaygın bir hal almaya başladı. Hal böyle olunca bu sistem üzerinde de farklı yapılar gelişiyor. Affiliate marketing de işte bu şekilde ortaya çıktı. Bu terim birçok kişi için biraz daha farklı ve daha karmaşık çağrışımları beraberinde getiriyor. Ancak pratiğe döküldüğünde oldukça basit ve pratik bir sistem olduğunu göreceksiniz. Öncelikle sizin herhangi bir ürüne sahip olmanız gerekmiyor. Genelde bu olay için bir ürünün satışını yapmak gerekiyor gibi yanlış bir algı var. Aksine, asla bir ürüne sahip olmanız, bunun satışını yapmanız ya da alacak müşteriler ile bir iletişim kurmanız gerekmiyor. Sistem bundan çok daha farklı.

Affiliate Marketing Sisteminden Nasıl Para Kazanılır?
Affiliate marketing üzerinden para kazanmak için sadece sizin bir kitleye sahip olmanız gerekiyor. Yani internet üzerinde paylaşımlarınız olan ve bu şekilde elde edilmiş bir takipçi kitlesine ihtiyacınız olacak. Affiliate marketing sisteminde sizin üzerinize düşen görev bu. Bu takipçileriniz ister bir blog sitesinde olsun, ister Facebook, Twitter ya da Instagram gibi sosyal medya sitelerinde olsun fark etmez. Herhangi bir tanesinde hatırı sayılır bir hesaba sahip iseniz gerekli olan koşulu sağlamış oluyorsunuz. Yani affiliate marketing sizin için uygun bir sistem anlamına geliyor. Ayrıca forum sitelerinde ya da ilanların yer aldığı sitelerde ücretli reklamlar vererek çalışmak da tercih edilebilecek farklı bir yöntem.

Affiliate Marketing Nedir?
Affiliate marketing dediğimiz şey aslında bir çeşit satış ortaklığı. Bunun belki de en kolay hali. En kolay şekli ile tanımlayacak olursak bir satıcının satmakta olduğu bir ürünü pazarlamasına yardım etmek koşulu ile sattırmak ve bu iş için belirli bir ücret almak. Buna biz komisyon da diyebiliriz. Bu konuda bazı kriterler önem kazanıyor. Örneğin sizin bir blog siteniz yada bir hesabınız var. Bu hesap ya da blog için ana temanız, seçmiş olduğunuz tarz ve kitleniz büyük önem kazanıyor. Buna paralel paylaşımlar yapmanız önemli. Keza affiliate marketing için de bu önemli. Size ulaşacak olan satıcılar ürünleri ile sizin aranızda bir ilişki olmasına dikkat ederler. Yani kozmetik ürünleri pazarlamak isteyen biri  bu işin reklamını yapmak için bir erkek blogger tercih etmeyecektir. Ya da içerik olarak tamamen farklı bir içerikte hazırlanmış blog ya da hesaplar tercih sebebi olmayacaktır. Bahsettiğimiz içerik paralelliği bu anlama geliyor.

Sizin konularınız ve temanız ile alakalı ürünlerin satışı için size daha fazla teklif gelecektir. Yani bu şekilde olması reklam verecek ürün sahiplerinin, firmaların ya da markaların size daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer taraftan bu şekilde ürünlerin satışını da daha mümkün kılmaktadırlar. Sizin kitleniz o ürünün de dahil olduğu konulara yakın ve ilgili bir kitle ise sizin sayfanıza reklam vermeleri durumunda ürünün satılma oranı elbette ki çok daha yüksek olacaktır. Bu yüzden eğer affiliate marketing amaçlı bir sayfa hazırlığı içerisinde iseniz kuracağınız hesap ya da sayfa için daha popüler ve satış olasılığının yüksek olduğu konuları tercih etmeniz daha faydalı ve isabetli bir seçim olacaktır.

Affiliate Marketing İle Satış Ortaklığı
Yukarıdan da anlayabileceğiniz üzere affiliate marketing ile satış ortaklığı yaparak reklam aracılığı ile para kazanmak için güçlü bir hesap ya da sayfanız, aynı zamanda da geniş bir kitleye hitap edebiliyor olmanız gerekiyor. Bunun için öncelikle bir hazırlık süreci geçireceksiniz. İlk başlarda bu koşullarda para kazanmanız mümkün olmayabilir. Zamana bırakmalı ve sabırlı olmanız gerekiyor. Yeni ve birkaç ziyaretçiden başka kitlesi olmayan bir sayfaya kimse reklam vermez. Ancak özgün, kaliteli ve nitelikli içerik ile kısa zaman sonrasında google arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkmaya başlayacaksınız. Bunun sonrasında ise ziyaretçi sayınız da hızla artış gösterecek. Bunun için yayınlarınızı devamlılık ilkesinde paylaşmalısınız. Birbiri ile tutarlı içeriklerde devam etmelisiniz. Bir kitleye hitap ettiğinizi asla unutmayın.

Diyelim ki bu ilk ve en önemli aşamayı geride bıraktınız. Sırada reklam alma işi gelecek. Bunun için ise piyasa hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu aşamada affiliate marketing hakkında hizmet vermekte olan sitelere yönlenmeniz yeterli olacaktır. Affiliate marketing için hizmet vermekte olan bazı siteler var. Bu siteler sadece bu amaca yönelik olarak hizmet vermektedir. Bu siteler hem kendi sayfa ve hesapları üzerinden reklam vererek para kazanmak isteyenler için hem de kendi ürünlerini bir an önce pazarlamak isteyenler için vazgeçilmez bir platformdur. Bu siteler aracılığı ile firmalar ve siz bir araya geleceksiniz. Daha sonrasında ise reklam iş birlikleri hayata geçmiş olacak. Hem ürünler satılacak hem de siz aldığınız reklamlar ile para kazanacaksınız.

Reklam İşbirlikleri: Reklam iş birliği için çeşitli oranlarda komisyon alabilirsiniz. Her ürün için bu komisyon farklıdır. Daha maliyetli bir ürünün reklamını alarak daha fazla komisyon alabileceğiniz gibi daha kolay satılan ve daha düşük ücretli ürünlerin reklamını alarak da daha küçük bir komisyon elde edebilirsiniz. Bu şekilde siz de firma da kazanmış olacaktır. Bu satış işlemi her ürün için belirli bir ücret olarak belirlenmiştir. Ne kadar çok ürünün satışına olanak sağlarsanız sizin kazancınız da o kadar yüksek olacaktır. Bu yüzden siteniz ya da hesabınızın maksimum sayıda ziyaretçiye sahip olması gerekmektedir. Bu da aldığınız para karşılığında sizin üzerinize düşen görevdir.

Reklam verme konusunda belirli bir alt ya da üst sınırınız bulunmamaktadır. Dilerseniz hiç reklam almayabilirsiniz. Bu şekilde bir kazanç sağlamama seçeneğini tercih edebilirsiniz. Ancak reklam almak istiyorsanız bir tane de tercih edebilirsiniz çok tane de. Bu tamamen size kalmış. Burada dikkat edilmesi gereken temel nokta ise aldığınız reklamların sitenizin niteliğine etki etmeyecek olmasıdır. Yani alacağınız reklamları abartırsanız siteniz reklam çöplüğüne döner. Bu şekilde gelen ziyaretçileriniz sayfanızın görünümünden memnun olmayacaklardır. Bu da ziyaretçilerinizden olumlu geri dönüş almayı bırakın aynı zamanda sizi takipten çıkarmalarına da sebep olabilir. Önemli olan dengeli şekilde ve yormayacak şekilde ölçü halinde yayınlanmasıdır. Buna dikkat etmeniz durumunda hem misafirlerinizi hem de sizi memnun edecek geri dönüşler alabilirsiniz. Aynı zamanda ürünün sahibi için de bu yüksek satışlar olarak geri dönecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu