İş Fikirleri

Airbnb Nedir ve Airbnb İle Kazanç Sağlamak Mümkün Müdür?

Günler ilerledikçe, insanların ihtiyaçları artmakta fakat birçoğunun kazanmakta olduğu geliri sabit kalmaktadır. Durum böyle olunca, ihtiyaçların tümüne yetmek mümkün olmamakta ve bazı ihtiyaçlar sonraya ertelenmektedir.

Hal böyle olunca, insanlar kendi işlerinden başka alanlarda da faaliyet göstermeye ve ek gelir kaynakları aramaya başlarlar.

Kişilerin sağlayabilecek oldukları ek gelir kaynaklarından birisi de Airbnb ile evin bir kısmını başkalarına kiralamaktadır. Airbnb, evini ya da odalarından birkaçını kiraya vermek isteyenler için son derece kullanışlı bir platformdur ve kalacak ev arayan kişilerle ev sahiplerini bir araya getirmektedir. Uzun süre şehir dışında kalan ya da evinde fazladan odası olan biriyseniz, Airbnb sayesinde uygun gördüğünüz kişilere odalarınızı kiralayabilirsiniz. Kısa süreli olarak yapılacak olan bu kiralama hizmetlerinden düzenli olarak faydalanıldığı zaman güzel ek gelirler kazanılmış olacaktır. Yazının devamında, Airbnb ile nasıl para kazanılabileceği ve dikkat edilmemesi gereken hususlar anlatılmaktadır.

Airbnb ile Para Kazanmak
Airbnb aracılığıyla evinizi kiraya verirken evinize kira süresi boyunca biçecek olduğunuz değer için dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Öncelikle, evler Airbnb’ nin kiralanabilir listelerine dahil edilirken sizin herhangi bir para ödemeniz gerekmemektedir. Bunun yanında, evlerin kiralanması durumunda Airbnb’ ye %5 oranına kadar çıkabilen bir komisyon ücreti ödenmesi gerekmektedir. Kiraya verilecek olan ev ya da oda için biçilecek değer, evlerin bulunduğu konuma ve evlerin genel özelliklerine göre değişecektir. Evlerin bulunduğu konum, merkeziliği, ulaşım araçlarına uzaklığı, manzarası ve evin lükslük derecesi gibi faktörler, evinize kira değeri biçerken düşünmeniz gereken faktörlerdendir. Evinizin yakın çevresinde bulunan sosyal alanlar; kafeler, parklar, konser alanları, gece kulüpleri gibi faktörler de evinize biçecek olduğunuz değeri arttıracak olan değişkenlerdendir. Bunun yanı sıra, evinizi ve odanızı kiraladığınız ve bu işlemden bir gelir sağladığınız için vergi ödemek durumunda olabilirsiniz. Tüm bunları iyice düşünmek gerekecektir.

Evinizi kiraya vermeden ve sisteme yükleyecek olduğunuz fotoğrafları çekmeden önce, evinizi baştan aşağıya temizlemeniz çok iyi olacaktır. Evin derli toplu olduğu ve ışığın da fotoğraf çekmek için elverişli olduğu bir anda alacak olduğunuz fotoğrafları sisteme yükleyebilirsiniz. Airbnb’ ye yüklediğiniz fotoğrafları paylaştıktan sonra burada oluşturulan ilanı kendi sosyal medya hesaplarınızdan da paylaşabilirsiniz. Evinizi kiraya vermeden önce aradan çıkarmanız ve iyice netleştirmeniz gereken bazı hususlar da vardır. Bunlar, evinizde kiracı olarak oturuyorsanız, evinizi Airbnb aracılığıyla kiraya verme konusunda ev sahibinizin onayını almak ve bu işlemlerden gelir elde edecek olduğunuz için gelir belgesi almanız gerekli olabilir. Bu konular hakkında daha detaylı ve güncel bilgilere ulaşmak için Airbnb’ nin resmi internet sitesi ziyaret edilebilir.

Güvenlik Önlemleri
Evinizi kiraya vereceksiniz fakat eviniz bir kullanıcı için ne kadar güvenli? Evinizde bulunan yanığın alarmı, duman alarmı, gaz alarmı gibi faktörler, evinizin sistem üzerindeki puanını etkileyecek olan değişkenlerdendir. Evde bulunan eşyaların, günlük kullanım için güvenli olması son derece önemlidir. Evin güvenliğinin yanı sıra evini kiraya veren kişilerin, sizlerin güvenliği de son derece önem taşımaktadır. Evinizi geçişi süreliğine başka birisine kiralama fikri gelir kazanma konusunda son derece akıllıca ve pratik olabilir fakat evinize tanımadığınız bir başkasının girmesi ve bir süreliğine evinizde kalması, bazı önlemleri almanızı gerekli kılacaktır. Öncelikle, siz evinizde yokken evinizi ve odalarınızı kiraya veriyorsanız, evinizdeki değerli eşyaları, kıymetli evrakları ve benzeri eşyaları mümkünse başka bir yere taşıyın. Taşınamayacak durumda olanları da mümkün olduğu kadar gizlemeye çalışın. Bunun yanı sıra, evde oluşabilecek herhangi bir zarara karşı, evinizi sigortalamayı aklınızdan çıkartmayın.

Siz evinizde yaşamaya devam ederken odalarınızdan birisini kiralamaya karar verirseniz bu sefer, kiracınız olacak kişilerle yüz yüze kalacaksınız ve bu insanların güvenilir ve zararsız kimseleri olması gerekecektir. Kiralama hizmetinden faydalanacak olan kişileri, sistem üzerinden başvuruda bulunanlar arasından kiraya veren olarak siz seçeceksiniz fakat bu kişilerin psikolojik yapıları hakkında herhangi bir bilginiz olmayacak. Kiracı olmak isteyen kişiler hakkında, sosyal medya hesapları ve Airbnb hesabı üzerinden edinebilecek olduğunuz kadar bilgi edinmeye çalışın. Kişilerin daha önceki ev sahiplerinin kişiler hakkında yapmış oldukları yorumlar, kişileri analiz etmenizde size oldukça faydalı olacaktır.

Airbnb, ev sahiplerinin zarar gören eşyalarını karşılamaktadır. Buna rağmen, evden çalınan eşyalar konusunda Airbnb’ nin herhangi bir desteği ya da ödemesi bulunmamaktadır. Evde oluşabilecek hasarlara karşı kiracılardan, eve yerleşmeden önce depozito alınabilecektir. Kiracılar evden ayrılmadan önce evin baştan aşağıya incelenmesi ve herhangi bir hasar olup olmadığına bakılması ile alınan depozitolardan kesinti yapılabilecek ya da geri iade edilebilecektir. Evde oluşacak olan herhangi bir hasar için, hasar oluşan kısımların fotoğrafını çekerek Airbnb’ ye başvuruda bulunabileceksiniz. Başvurunuzla birlikte, Airbnb öncelikli olarak kiracı ile iletişime geçmenizi ve sorunu öncelikle, kiracı ile çözmeye çalışmanızı isteyebilecektir.

Ödeme Konusunda
Kiracı olan kişiler, Airbnb üzerinden ödemede bulunmaktadırlar ve ev sahipleri de Airbnb üzerinden para kazanmaktadır. Airbnb, ev sahiplerine paralarını, kiracılar eve geldikten maksimum bir gün sonra banka havalesi olarak aktarmaktadır. Ödenen paraların bazı durumlarda iadesi gerçekleştirilmektedir; erken şekilde rezervasyonların iptal ettirilmesi, kiracıların ev sahibine ulaşmaya çalışmaları fakat ev sahibinin çağrılara cevap vermemesi ve benzeri durumlarda kira tutarı iade edilebilmektedir. Aynı zamanda, ev sahibi olarak sunmayı söz verdiğiniz imkanları sunmaktan vazgeçerseniz, son anda kira anlaşmasından cayarsanız, kiracı kişilere anahtar bırakmayı ihmal ederseniz ve sisteme yüklediğiniz fotoğraflar ile evinizin hali arasında bir fark olması halinde ödeme iadesi gerçekleştirilmesi gerekecektir.

Kiracı olacak olan kişlerle Airbnb üzerinden iletişim kurup ödemeyi Airbnb üzerinden almak yerine direkt olarak kiracılardan almak ve Airbnb’ ye verecek olduğunuz %5’ lik komisyon ücretinden sakınmaya kalkarsanız ya da kiracı olacak kişiler kötü niyetli olan kişiler olmaları ve sistemi bu yüzden kullanmak istemeyen kişiler oldukları için ödemeyi elden almaya kalkarsanız Airbnb ile bir daha işbirliği yapma şansınız ortadan kalkıyor. Zaten cüzi bir miktarda komisyon ücreti almakta olan sistem, kişilerin karşılaşabilecek oldukları hasarlarda da kendilerine destek olmaktadır. Sistem dışından yapılacak olan kira işlemlerinde ise ev sahiplerinin bu gibi bir seçenekleri bulunmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu