Akbank Blockchain Kullanan İlk Türk Bankası Olarak Tarihe Geçecek

Kripto paraların yükselişte olduğu günümüzde blockchain teknolojisi ile oluşturulan birbirinden çeşitli kripto para şu anda dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılmakta ve takip edilmektedir. Kripto paralar içerisinde diğerlerinden bir noktada ayrılan Ripple, kendini özel yapan özelliği sayesinde uluslararası alanda birçok özel ve tüzel kullanıcı bulmaktadır.

Uluslararası düzeyde para transferi gerçekleştirmek için tasarlanan Ripple, diğer kripto paralar gibi madencilik yaparak oluşturulmamaktadır. Belirli bir amacının olması ve bu alana yönelik olarak kullanılıyor olması gibi çeşitli kurallar çerçevesinde oluşturulan bir kripto para birimidir. Kısaca Ripple’ ın ana amacı için, uluslararası düzeyde para transferlerini hızlandırmak ve aracı kuruluşları işlem sırasından kaldırarak zamandan ve paradan tasarruf sağlamaktadır.

Kripto Para Kullanan İlk Türk Bankası
Akbank, Türkiye’ de kripto para kullanan ilk banka olma sıfatını taşımaktadır. Akbank’ ın bu atılımının birincil amacı, yurt dışına gerçekleştirilmekte olan para transferlerinde oluşan gecikme süresini ve aracıların aldıkları kar oranlarını ortadan kaldırmak, paradan ve paranın transferi için gerekli olan zamandan tasarruf sağlamaktır. Akbank yetkililerinden yapılan açıklamalardan özetleyecek olursak; Türkiye, nakit akışı ve transferi bakımından yüksek performansa sahip bir ülkedir fakat konu yurt dışına yapılacak olan para transferlerine geldiği zaman iş biraz değişmektedir.

Yurtdışına yapılacak olan para transferlerinde yurtiçinde olduğu gibi yalnızca BKM işlem görmemekte, paranın aktarıldığı diğer ülkedeki kurumlar da olaya dahil olmaktadır. Ripple gibi uluslararası alanda para transferini kolaylaştırmak ve bunun için harcanacak olan kaynaklardan tasarruf sağlamak için geliştirilen kripto para bu alanda kullanılabilecek harika bir enstrümandır.

Ripple’ dan biraz daha bahsedecek olursak, şirket olarak faaliyette bulunmakta olan Ripple, diğer altcoinler gibi madencilik yapılarak üretilen bir kripto para değildir. Başlangıç aşamasında oluşturulan 100 milyar adet XRP, uluslararası alanda para transferlerinde kullanmak için yine diğer altcoinlerde olduğu gibi blok zincirleri aracılığıyla oluşturulmuştur. Şirket sunduğu hizmetten kazanç sağlamak için yapılan XRP transferlerinden küçük meblağlarda kesinti yapmaktadır ve bu kesintiler diğer altcoin markalarından daha uygun olduğu için uluslararası alanda kendi popülerliğini perçinlemektedir.

Neden Ripple?
Bankalar uluslararası alanda para transferinde bulunmak için Swift kodu diye adlandırılan kodlamaları kullanmaktadırlar fakat bu transfer şekli hem maliyet olarak hem de zaman olarak kişilere yüklenmektedir. Swift kodu yerine alternatif olarak kullanılabilecek olan Ripple isimli kripto para, dünyanın en büyük 50 bankasının 15’ i tarafından halihazırda kullanılmaktadır. Akbank’ da Ripple kullanan bankalar arasında yerini alarak uluslararası alanda hızlı ve hesaplı para transferi gerçekleştiren bankalar arasına kendi adını yazmıştır.

Yorum yapın