Akbank Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Mevduat hesapları, banka müşterilerinin, biriktirdikleri paraları evde yastık altında saklamak ve dolandırıcılarla hırsızların hedefi haline gelmek yerine birikimlerini güvenli bir şekilde saklamak ve risksiz bir şekilde değerlendirmek istediklerinde paralarını yatırdıkları hesaplardır.

Kişilerin genellikle birden fazla bankayla çalışma eğilimleri bulunmaktadır ki bunun da nedeni, bir bankanın sunduğu avantaj ve kampanyalardan faydalanırken diğer bankanın sunmakta olduğu avantajları kaçırmaktan korkma hissidir.

Kullanılmayan Hesapların Kapatılması Gerekir Mi?
Bu ve benzeri nedenlerle zamanında oluşturulmuş ve artık kullanılmayan banka hesaplarının kapatılması, hesap sahiplerinin lehine bir hareket olacaktır ki eğer böyle rasyonel bir karar almadıklarında kullanmadıkları banka hesaplarından dahi hesap işletim ücreti gibi masrafları ödemek durumunda kalabilirler. 2014 yılında getirilen bir düzenlemeyle atıl banka hesabı olan kişiler bu hesapları kapatmak için aceleye kapıldılar. Nedeni de düzenlemede belirtildiği gibi 180 süre kullanılmayan kredi kartları ve banka kartları için kişilere bu hesapları kapatmaları için 30 gün süre tanınacaktı. 30 gün süresince bu hesapların kapatılmaması durumunda banka bu hesaplara komisyon yansıtma hakkına kavuşacaktı. Bu sebeple atıl hesabı bulunanla bu hesaplarını kapatmak ve kapatmamaları durumunda oluşabilecek komisyon ücretlerinden kaçınmak adına ellerini çabuk tuttular ve hesaplarını kapattılar. Kullanılmayan hesapların kapatılması hareketi son derece rasyonel bir harekettir ve işe yaramayan hesaplardan dolayı oluşabilecek giderlerin önünü kesecektir.

Akbank Ülkemizin En Güvenilir ve En Büyük Bankalarından Biri
Türkiye’ nin en köklü bankalarından olan Akbank 1948 yılından beri müşterilerinin hizmetine çalışmaktadır. O zamandan bu yana sunduğu hizmet kalitesini ve kendisini durmadan yenileyen ve geliştiren Akbank en temel bankacılık hizmeti olan mevduat hesaplarıyla müşterilerinin birikimlerinin güvenli bir şekilde saklanmasına olanak sağlamış oluyor. Akbank’ ta hesap oluşturmak isteyenlerin T.C. kimlik belgeleriyle birlikte banka şubelerine müracaat etmeleri ve konu ile ilgili sözleşme imzalamaları gerekmektedir. Vadesiz mevduat hesaplarının oluşturulmasıyla artık Akbanklı olan kişiler, bankalarının vereceği banka kartıyla 7/24 olacak şekilde banka ATM ve ortak ATM cihazlarından para çekme imkanına kavuşacaklardır. Ayrıca hesaplarına verecekleri otomatik ödeme talimatı ile elektrik, su, doğalgaz ve internet gibi faturaları ödemek için kuyruklarda beklemelerine gerek kalmayacaktır. Akbank’ ta mevduat hesabı oluşturmuş kişiler, bankanın sunduğu banka kartı ve kredi kartı gibi hizmetlerden kullanım imkanına kavuşacaklardır. Banka, müşterilerine yıllık olarak mevduat hesapları için 132,60 TL gibi bir hesap işletim ücreti yansıtmaktadır ve bu masrafı iki eşit taksitle tahsil etmektedir.

Akbank Hesap Kapatma İşlemleri
Birden fazla banka hesabı bulunan kişilerin atıl, kullanmadıkları banka hesapları arasında Akbank hesapları da bulunuyorsa, yıllık 132 TL gibi bir hesap işletim ücretinden kaçınmak adına bu hesapların kapatılması en mantıklı hareket olacaktır. Akılda tutulması gereken şey, kapatılmak istenen banka hesaplarının uzun süredir hiçbir şekilde kullanılıyor olmaları gerektiğidir. Banka hesaplarını kapatmak isteyenlerin izleyebileceği birkaç alternatif aşağıda detaylı olarak anlatılmaktadır.

Akbank Direkt İnternet Şubesi Aracılığıyla Hesap Kapatma İşlemleri
Kişilerin internet bankacılık hizmetinden yararlanmak için edindikleri kullanıcı adı ve şifreleriyle sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Giriş işleminden sonra hesaplarım sekmesi altından vadesiz hesaplarım seçeneği seçilmelidir. Bu menü altında sıralanacak olan hesaplardan kapatılmak istenen seçilerek hesabı kapat seçeneği seçilir ve hesap kapatma işlemi gerçekleşmiş olur.

Akbank ATM Cihazları Aracılığıyla Hesap Kapatma
ATM cihazlarına banka kartlarıyla yapılacak olan girişten sonra hesap işlemleri sekmesi altından vadesiz hesap işlemleri seçeneği seçilmelidir. Bu seçenek altından vadesiz hesap kapatma seçeneğiyle ATM’ lerden oluşturulmuş hesaplar ve neo kartına bağlı vadesiz hesaplar kapatılabilmektedir. Neo karta bağlı olan ana hesabın kapatılması için kişilerin hesabın açıldığı banka şubesine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Akbank Şubelerinden Hesap Kapatma ve Silme İşlemleri
Akbank müşterileri hesaplarını kapatmak istedikleri her an banka şubelerine başvurarak hesap kapatma işlemlerini yürütebilirler.

Çağrı Merkezlerinden Akbank Hesabı Kapatma
Akbank müşterilerinden hesaplarını kapatmak isteyenler bankanın müşterileri hizmetine sunduğu çağrı merkezleri aracılığıyla da bu işlemleri gerçekleştirebilmektedirler. 444 25 25 numarasından banka çağrı merkeziyle bağlantı kurulmaktadır. Çağrı merkezi işlem menülerinden mevduat hesapları hareketsiz hesap kapatma sekmesinden atıl durumda bekleyen banka hesapları kapatılabilmektedir. Çağrı merkezleri aracılığıyla banka Akbank hesaplarını kapatmak isteyenlerin parolalarını biliyor olmaları gerekmektedir. Tüm bu işlemlerin gerçekleşebilmesi için hesapların içerisinde herhangi bir tutarda para olmaması gerekmektedir. hesapların içinde para olması durumunda hesap kapatma işlemi gerçekleştirilmemektedir.

Yorum yapın