Ek İş İlanları

AKSARAY Evlere İş İmkanı Veren Firmalar

Aksaray’da ek iş yapmak isteyenler haberimizi inceleyebilir. Aksaray’da evlere iş verecek firmalar da ek iş verme formu aracılığıyla iş arayanlara çeşitli iş imkanları sunabilirler. Detaylar haberimizde.

Aksaray İli Hakkında; 1989 yılına kadar Niğde iline bağlı bir ilçe olan Aksaray 1989 senesinden itibaren il olarak kabul edilmiştir. İç Anadolu Bölgesinde yer alan Aksaray ili Niğde’nin kuzeybatı‚ Konya doğusu ve Ankara’nın ise güneydoğusunda yer almaktadır. Nüfusu son yapılan nüfus sayımına göre 377.505 olan Aksaray orta düzeyde bir ildir. Nüfus oranı yapılan sayımlar göz önünde bulundurulduğunda artış göstermektedir.

Aksaray’da kırsal bölümler eski usuller ile tarım çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye’nin orta bölümünde yer alması hasebi ile bu açıdan oldukça elverişli ve avantajlı bir konuma sahiptir. İmkanlar yönünden zengin olmasının yanında ulaşım açısından ise oldukça avantaj sağlamaktadır.

Aksaray Ekonomisi; Aksaray ili ekonomik açıdan birkaç uğraş üzerinde yürümektedir. Kırsal bölgelerde öncelikli uğraş tarım olmaktadır. Bunun yanında halkın yine büyük bir bölümü hayvancılık ile de uğraşmaktadırlar. Yetiştirilen ürünler en fazla arpa‚ mısır‚ buğday‚ soğan‚ patates‚ şeker pancarı ve üzüm olmaktadır. Yetiştirilen ürünler hem bölgede hem de bölge dışında satışa çıkarılır. Hayvancılık için ise geniş otlak alanları ve elverişli koşullara sahip olması yönü ile ideal bir şehirdir. Özellikle küçük baş hayvan yetiştiriciliği daha çok yapılır.

Aksaray’da ekonomik yönden değerlendirildiğinde tarım ve hayvancılıktan sonra sırada kilimcilik gelir. Halı ve kilim dokumaları bölgenin meşhur el sanatlarındandır ve oldukça eski bir Aksaray mesleğidir. Halen daha bölgede birçok kişi bu halı ve kilimleri elleri ile dokumaya devam ederler. El emeğinin daha çok ön plana çıktığı şu dönemde bu ürünler hem ülke içi hem de ülke dışı pazar alanında oldukça değerli olmaktadır. Bölgede yaşayan halk için gerek temel gerekse ek gelir kaynağı olarak halı ve kilim dokumacılığı önemli bir yer tutar.

Aksaray’da bulunan Taşpınar isimli bölge özellikle dokuma faaliyetlerinin çoğunlukla gerçekleştiği bir bölgedir. Taşpınar halısı bu anlamda isim yapmış bir halı türüdür. Taşpınar bölgesi dokumacılık haricinde diğer ekonomi alanlarında da gelişmiştir. Yem‚ un‚ süt ‚ demir ve metalden üretilen eşyaların birçoğu burada üretilmektedir. Bu üretimlere yönelik sanayi oldukça gelişmiştir. Bölgede daha büyük çaplı firmaların da sanayi kuruluşları vardır. Mercedes Benz’e ait bir tır fabrikası da burada bulunmaktadır.

Aksaray Ek İş İmkanları; Ekonomik açıdan canlı bir şehir olan Aksaray evde yapılabilecek ek işler bakımından da oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Bu ek iş alternatiflerinden ilki tabii ki Taşpınar Halısı üretimidir. Dokumacılık bilen bir Aksaraylı için yapılabilecek‚ getirisi en yüksek olan ek iş elbette ki Taşpınar Halısı üretimidir. Bu halıların atölyelerden üretimi olduğu gibi evlere de sipariş verilmektedir. Bireysel olarak bu işi yapan sayısı da oldukça fazladır. Bu ek iş ile gelir elde etmek bölge halkı için bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

Dokumacılık işinden anlamayanlar için ise diğer ek iş alternatifleri değerlendirilebilir. Bunlar paketleme işleri ilk sırada yer almakla birlikte sabun‚ mum gibi ürünlerin üretimi ve paketlenmesi‚ dikiş nakış işleri‚ evlerde bijuteri ürünlerinin üretimi gibi birçok maddeyi içerisinde barındırır. El becerileri olanlar için alternatifler çokken bu konuda yetersiz olanlar için de daha kolay‚ herkesin yapabileceği paketleme işleri ön plana çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu