Alışveriş Merkezlerinde (AVM) Açılabilecek Para Kazandıran Stand Fikirleri

AVM’ lerde Açılabilecek Olan Standlar; İnsanların sosyalleşmek ve alışveriş yapmak için haftada birden fazla kez bir araya geldikleri alışveriş merkezleri, dükkan sahiplerinin olduğu kadar buralarda hizmet vermekte olan stantlara da büyük kazançlar sağlamaktadır.

Stantları açıklamak gerekirse, büyük dükkan kiralarını ödemek yerine daha küçük alanlarda ve insanların görebilecek oldukları alanlarda hizmet sunmaktadırlar.

Kiraların Düşük Olma Avantajı: Kiraları aylık olarak dükkan kiralarına göre oldukça düşüktür ve 1000 TL ile 3000 TL arasında stant kiraları olduğunu söyleyebiliriz. Avm’lerde sizlerin de gördüğü, koridorun ortasında bulunan ve mısır, dondurma, kozmetik malzemeleri, hediyelik eşyalar ile parfüm satılan alanlara stant denmektedir ve bir dükkan kiralamak, dükkanda çalışacak kişileri bulmak yerine kendinize bir stant açarak kendi işinizin sahibi olabilirsiniz. 3-5 metre karelik alanlarda hizmet verilmesine avm yönetimince müsaade verilen stantlarda, insanlar hangi ürünlere daha fazla ilgi gösteriyorlarsa o ürünlerin satışında bulunmanız daha iyi olacaktır. Alışveriş yapan kişiler, uzun saatler boyunca alışverişlerini tamamlamak için alışveriş merkezi içerisinde gezinmektedirler ve bu süre zarfında da acıkma hissi yaşamaktadırlar. İnsanların alışverişlerine ara vermeden de karınlarını doyurmalarını sağlayacak pasta, poğaça ve kek gibi ürünler sunabilirsiniz ve bunların yanında, dondurma ve soğuk içecekler de sunabilirsiniz. Alışverişlerine ara vermek istemeyen kişilerin dikkatini kısa süre içerisinde üstünüze çekecek olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Yazının devamında, alışveriş merkezlerinde gerçekleştirilebilecek olan en karlı işler ve bu işlerin içerikleri aktarılmaktadır. Aktarılmakta olan işlerden kendinizin de severek yapabilecek olduğunuz işi seçebilir ve bu iş ile aylık iyi paralar kazanabilirsiniz.

Tatlı Yiyecek Stantları Açmak
İş ya da okul çıkışında AVM’ lere gelen kişiler, uzu süren günün ardından enerji yoksunluğu yaşayabilmektedir. Bu gibi durumlarda kısa süre içerisinde kendilerine gereken enerjisi sağlayabilecekleri gıdalar bulunmaktadır ki bu gıdaların başında da tatlılar gelmektedir. Alışveriş merkezlerinde başlayan tatlı serüveni önceleri yalnızca waffle gibi tatlılarla boy göstermişti fakat devamında kendi milli tatlılarımız da AVM koridorlarında kendilerine yer edinmeye başladılar. Sütlü tatlılar, baklava ve dondurma, künefe, lokma gibi tatlılar AVM koridorlarında sıklıkla rastlanan stantlar haline gelmiştir. Kendinizin adını verecek olduğunuz bir tatlıcı standı açabilecek olduğunuz gibi stant bayiliği alıp daha öncesinden belirlenmiş olan kurallara; malzeme disiplini, stant tasarımı gibi kurallar, uyarak kendinizin de fazla enerji ve zaman harcamanıza gerek kalmayabilir.

Kahve ve Çay Stantları Açmak
Kapalı alanlarda sigara ve dumanlı ürünlerin kullanılmasının yasaklanmasından sonra tiryakiler, çaya ve kahveye kapalı alanlarda daha da yüklendiler. AVM içerisinde kuracak olduğunuz çay ve kahve standı ile kısa süre içerisinde bir sürü müşteri yakalayabilecek olduğunuza inanabilirsiniz. Katlı olan AVM’ lerde balkonlara yakın konumlarda açacak olduğunuz çay ve kahve stantlarında daha da avantajlı bir konumda olacaksınız. Sigara içmeye balkona çıkan kişiler çıkarken sizden sıcak içeceklerini almayı ihmal etmeyeceklerdir. Sunacak olduğunuz ürünlerin kaliteli ve lezzetli olması, kısa sürede kendinize çekecek olduğunuz insanların sürekli olarak sizi tercih etmelerini sağlayacaktır. Avm içerisinde minimum olarak çay fiyatlarından 3-4 TL ve kahve fiyatlarından 4-5 TL olarak bahsedebiliriz. Düşük maliyetlerde sunacak fakat bu gibi bir birim getirisi olan ürünleri satacak olmanızdan dolayı kısa süre içerisinde büyük kazançlar sağlamanız muhtemeldir.

Çiğ Köfte Stantları Açmak
Çiğ köfte dükkanlarının sayısında meydana gelen artışı gözden kaçırmış olamazsınız. Son 10 yıl içerisinde bir patlama yaşanan, bu işle uğraşanların iyi paralar kazandığı ve tutkununun da çok olduğu bir gıda alanıdır. Alışveriş merkezlerinde bulunan yiyecek stantları listesinin başında çiğköfte stantları gelmektedir ve acıkan, atıştırmalık yiyecek arayan kişilerin çoğunlukla uğradıkları yerler buralardır. İsim olarak kendi markanızı ve isminizi kullanabilecek olduğunuz gibi, insanların adına güvendiği ve severek yediği bir markanın stant bayiliğini alarak işinizi sağlama alabilirsiniz. Kar oranlarının yüksek olduğundan bahsedebiliriz ve bu oran %100 ile 150 arasında değişmektedir.

Şekerleme Stantları Açmak
Her yaştan kişinin ilgisini kolaylıkla çekebilen renkli, lezzetli şekerlemelerin bulunduğu bu stantlar, alışveriş merkezlerinde sıklıkla karşılaşılan stantların başında gelmektedir. Ailesi ile gezmekte olan kişiler, çocuklarının bu çekici şekerlerden biraz istemeleri durumunda onlara karşı koyamayacak ve sizin standınıza doğru yöneleceklerdir. Kendi araştırmalarınız ile şeker ve diğer tatlı ürünleri temin edebilecek olduğunuz üreticileri bulabilir ve bu üreticilerle teker teker anlaşabilirsiniz. Ya da yine bir marka temsilciliği alarak her şeyin daha hızlı gerçekleşmesini sağlayabilir ve işinize dönebilirsiniz.

Simit Börek Poğaça Standı Açmak
Son 10 yılda simit ve poğaça kültürü evrimleşme geçirdi denilebilir. Uzun yıllar bu alanda hizmet veren markalar ana ürünlerinin yanında tatlı kurabiyeler ve pastalar, kekler de satmaya başladılar ve simit, poğaça gibi ürünler bu yan ürünlerle birlikte anılır oldu. Alışveriş merkezlerinde çay ve kahve stantlarının yakınında açıldığı zaman her iki standın müşterileri diğer stanttan bir başka ürünü alacak ve müşteriler katlanarak artacaktır. bu alanda da kendi adınızla küçükten başlayabilir ve evde yaptığınız pasta ve böreklerle hizmet vermeye başlayabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda müşterilerinizin ev yapımı ürünlerinize olan ilgilerini ölçerek başka evlere de sipariş vererek ev yapımı ürünler sunmaya devam edebilir ve kapasitenizi arttırabilirsiniz.

Simit ve poğaça üzerine uzun yıllardır çalışmakta olan birçok marka bulunmaktadır. İsterseniz bu markaların stant bayiliğini alarak da işinize başlayabilir ve satacak olduğunuz ürünleri hazır olarak temin edebilirsiniz.

Yiyecek ve içecek stantlarının bulunduğu katlardan ve alanlardan ayrı bir alana konumlandığı zaman bu stantlarda da içecek satılabilecek ve içeceklerden de iyi kazançlar sağlanabilecektir.

Pilav Standı Açmak
Tasarımına ve hijyen koşullarına dikkat ederek hazırlayacak olduğunuz bir pilav standı ile alışveriş merkezlerinde büyük müşteri kitlelerine hitap edebilir ve iyi paralar kazanabilirsiniz. Tavuklu pilavdan nohutlu pilava birkaç çeşitte sunacak olduğunuz pilavlar, birçok kişinin damağına ve midesine hitap edecektir.

Hediyelik Eşya Stantları Açmak
Alışveriş merkezlerinin işlet noktalarına konumlanan hediyelik eşya stantları, genellikle karışık tarza hediye seçenekleri sunmaktadır. Ancak aklınızda, yürürlüğe koymanız halinde birçok müşteri kazanacak olduğunuzu düşündüğünüz belirli bir konsept varsa bu şekilde de çalışmaya başlayabilirsiniz. Memleketinizde meşhur ve bilindik olan fakat çalıştığınız şehirde pek de bilinmeyen ve ilgi çekebilecek olan hediyelik eşyalardan satabilirsiniz. El becerileriniz yerindeyse kendinizin yaptığı hediyeliklere de tezgahınızda yer verebilirsiniz.

Sağlıklı İçecek Standı Açmak
Kalp ve damar hastalıkları ile diğer kronik hastalıkların görülme sıklığı artarken insanlar da nasıl beslenmeleri ve nelerden uzak durmaları konusunda bilinç sahibi olmaya başladılar. Organik gıdalara olan talepte bu nedenle bir yükseliş yaşandığı söylenebilir. Sağlıklı içeceklerde de artan bir talep yaşanmaktadır ve insanlar uzun zamandır hazır olarak tüketmekte oldukları meyve suları, gazozlar ya da diğer asitli içecekler yerine taze sıkılmış ve hazırlanmış içeceklere yönelmektedirler. Alışveriş merkezlerinde kendine yer bulan stantlardan biri de sağlıklı içecek stantlarıdır. Taze sıkılmış sağlıklı, şekersiz meyve sularının yanı sıra sütle hazırlanan birbirinden lezzetli ve sağlıklı karışımlar da alışveriş merkezinde dolaşmakta olan kişilerin dikkatini kolaylıkla üzerlerine çekecektir.

Yorum yapın