İş Fikirleri

Alışveriş Merkezlerinde Stand Açarak Para Kazanma

Alışveriş merkezlerinde açılan standlar markaların kendisini tanıtabilmesi ve marka temsilcisi olan girişimcilerin para kazanabilmesi açısından önemlidir. Alışveriş merkezinde stand açmak isteyen birçok kişi bulunmaktadır fakat yüksek kiralar bazen kişileri zorlayabilmektedir. Çünkü alışveriş merkezleri birçok markanın birleştiği alanlardır ve her marka standı açan kişi stand kirası ödemek zorundadır. Bu kiralar zaman zaman düşse de çoğu zaman yüksek meblalardadır. Ayrıca alışveriş merkezinde stand açabilmek için normal bir işyeri açar gibi izin alma zorunluluğu vardır. Gerekli izinler alınmadığı taktirde stand açmak da mümkün olmamaktadır. Bu izinler genellikle işyeri açma ve çalışma ruhsatı alma, vergi dairesine başvuru yapma şeklinde olmaktadır.

Alışveriş Merkezinde Hangi Alanlarda Stand Açılabilir?
Alışveriş merkezlerinde birçok marka ya da ürün tarafından stand açılabilmektedir. Bu standlar genellikle kozmetik standı, parfümeri standı, hediyelik eşya standı, tatlı standı, çiğ köfte standı, cep telefonu standı, cep telefonu kılıfı ve tablet kılıfı standı, dondurma standı, waffle standı, çikolata standı, çanta standı, eşarp ve şal standı, tişört standı, tespih standı, kahve ve çay standı, fast food standı gibi standlar olmaktadır. Çoğu zaman gümüş takıların da standlarda satıldığını görürüz. Standlar bazen indirimli ürünler satarken bazen de normal fiyatından daha pahalı ürünler satabilmektedir. Özellikle gıda ve kozmetik standları alışveriş merkezlerinde en sık rastlanan standlardır.

Alışveriş Merkezinde Stand Açmak İsteyen Kişilere Ne Gibi Tavsiyeler Verilebilir?
Alışveriş merkezinde stand açmak isteyen kişilere verilebilecek ilk tavsiye bu işe tek başlarına kalkışmamaları gerektiğidir. Stand açmak için herhangi bir marka ile anlaşabilirsiniz. Bunun dışında sıfırdan stand açma fikri yerine elinde standı bulunan ve bu standı devreden firmalarla da anlaşma sağlayabilirsiniz. Bir başka tavsiye ise sadece iş yapmak amacı ile bu işe girişilmemesidir. Çünkü stand başında beklemek yorucu bir iştir ve emeklerinizin karşılığını alabilmeniz için iyi bir firma ile anlaşmış olmanız gerekmektedir. Kar payı yüksek olmayan bir firma sizi sadece yorar. Ayrıca stand açmayı düşündüğünüz alışveriş merkezinin müşteri potansiyeli de oldukça önemlidir. Ücra bir yerde ve nüfusu az olan bir ilçede bulunan alışveriş merkezi ne stand açmak stand gelirinin düşük olması demektir. Bu durumu yaşamamak için standlardan fazlaca alışveriş yapılan ve müşteri potansiyeli fazla olan bir alışveriş merkezinde stand açmanız daha uygundur. Alışveriş merkezinde stand açmak isteyen kişilerin stand için gerekli olan izinlere de dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi taktirde ceza alma riski bulunmaktadır. Stand için iş planı hazırlanması da gerekmektedir. Düzgün ve iyi bir şekilde hazırlanan iş planı işin sürekliliği ve kazancı açısından önemlidir. Stand açma konusunda verilebilecek son tavsiye ise sıfırdan bir stand açacaksanız ve elinizde sermayeniz yoksa kredi çekmeniz gerektiğini unutmamanızdır. Fakat kredi çekilerek kurulan bir standdan ilk birkaç ay düzgün bir gelir beklememeniz gerekir. Çünkü elde edilen gelir çoğunluklu kredi borcu için ayrılacaktır ve size ekstra bir katkı sağlamayacaktır. Bu nedenle moral bozukluğu ve motivasyon düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Fakat bu duruma aldırış etmezseniz ve işinize devam ederseniz kazancınızda artış sağlamanız mümkündür.

Alışveriş Merkezinde Stand Açma Şartları Nelerdir?
Alışveriş merkezinde stand açmanın ilk şartı standın açılış ve kapanış saatine dikkat etmektir. Bütün alışveriş merkezleri açılış ve kapanış saatlerini belirlemiştir. Standı olan kişiler alışveriş merkezinde müşteri yok diye standı açmamazlık yapamazlar. Müşteri olsa da olmasa da stand açılmak zorundadır. Açılmayan standlar ceza öderler.  Diğer şart ise alışveriş merkezi yönetimine yapmak istediğiniz iş ile alakalı sunum hazırlama şartıdır. Bu sunumu ne kadar güzel hazırlarsanız stand açma isteğinizin kabul edilme oranı da o kadar yüksek olur. Alışveriş merkezi yönetimi sunumunuzu beğenip onaylarsa detaylı bir görüşme için randevu vermektedir. Üçüncü şart ise standın yerine alışveriş merkezinin karar verdiğini bilerek bu iş teklifini sunmanızdır. Stand sizin istediğiniz yere değil alışveriş merkezi yönetiminin belirlediği yere açılmaktadır. Dördüncü şart ise standınızı süsleme şartıdır. Özel günlerde, milli ve dini bayramlarda standınızı süslemek zorunludur. Bunun için ışıklandırma da yapabilirsiniz. Siz de alışveriş merkezinde stand açmak ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu