Krediler

Almanya’da Yaşıyorum Türkiye’de Kredi Çekebilir Miyim?

Bu sorunun cevabı evet olabilir fakat bu insanlar için kredi çekim işlemleri “evet” demek kadar kolay değildir. Kredilerini de sınırlı bir şekilde kullanan bu kesimden istenen onca prosedür, işlemlerin daha da uzamasına yol açabilmektedir. Kredi çekimi için bu prosedürlere aşina olunsa da acil durumlar söz konusu olduğu zaman büyük zaman kaybına neden olmaktadırlar. Kredi alımındaki bu zorluklar kredi kartı alımı için de devam etmektedir.

Bu zorlukların nedenleri arasında şunlar yer almaktadır; bu insanların öncelikle kredi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca bu kimseler Almanya sınırları içerisinde iyi miktarlarda aylıklara sahip olsalar dahi buradaki bankalar borcun ödenmemesi durumunda kredi olarak verdikleri paraları güvence altına almak amacıyla Türkiye’ de yaşayan birinin kefil olarak gösterilmesini talep edebilirler. Kefil gösteriminin yanında, bankalar, kredi almak isteyen kimselerden verecekleri kredilere teminat olarak ipoteklemek üzere taşınmaz mal gösterilmesini de talep edebilirler.

İpotek Ya Da Kefil Gösterilmesi
Almanya’ da yaşayan Türklerin bir şekilde Türkiye bankalarından birinden kredi alıp kredi borçlarını ödememeleri durumunda bu bankalar, kişilerin Almanya’da ki maaşlarına haciz işlemi uygulatamıyorlar. Türkiye ve Almanya arasında maaşa haciz koyma yönünde bir anlaşma yapılmadığı için bankalar da verdikleri paraların doğal olarak başka yöntemlerle güvence altına almak istiyorlar. Çözüm olarak kredi alacak kimseden teminat olması için ya kefil göstermesi ya da taşınmaz bir malın ipotek altına alınması talep ediliyor. İpotek edilecek malın Türkiye sınırları içerisinde yer alması gerekmektedir. Kredi almak için bankaların istemekte oldukları kefil ve ipotek altına alınacak taşınmaz gösterilemiyorsa, kredi başvurusu olumsuz yanıt alacaktır.

Kefil Göstererek Kredi Çekme: Kefil göstererek ya da bir taşınmazın ipotek ettirilmesi yoluyla kredi onayı sağlanmış ise devamında ödenmesi gereken aylık taksitler kredi kullanıcısını sabırsızlıkla beklemektedir. Kredisinin geri ödemesi sırasında aylık ödemelerin Türkiye’ deki bankaya ulaştırılması ve yurt dışındaki bankadan ödemenin yapılması sırasında uygulanan kesintiler, aylık olarak çok aşırı boyutları bulmasa da bu aylar biriktikçe aşırı bir masraf halini alabilmektedir. EFT ücretleri ve SWIFT ücretleri iyi araştırılmalı ve en avantajlı para transferi yöntemi tercih edilmelidir. Alternatif olarak Almanya’ da ki kredi teklifleri değerlendirilip oranın faiz oranları ile Türkiye’ nin faiz oranları karşılaştırılabilir. Almanya’ dan alınacak kredinin daha hesaplı olması durumunda kredini Türkiye’ den kullanılmasının bir anlamı kalmayacaktır.

Son 5 Yıl İçerisinde Bankalarla Çalışmış Olmak Avantaj Sağlayabilir
Bankaların Türkiye’ de yaşayan vatandaşlara kredi veriminde en dikkat ettikleri parametre şüphesiz ki bu kişilerin kredi notlarıdır. Yine Almanya’ da yaşamaya devam eden ve geçen 5 yıl içerisinde Türkiye’ den kredi kullanmış olan kişilerin kullandıkları bu kredileri geri ödeme alışkanlıkları ile belirli bir kredi skorları oluşmuştur. Bankalar bu kimselerin kredi başvurularında normal vatandaşları inceledikleri gibi kredi skorlarına göz atarlar ve bu değerlendirmeler, kredi onayı için hayati öneme sahiptir.

Almanya’da Yaşayan Vatandaşlarımızdan Türkiye’de Kredi Çekmeleri İçin İstenen Belgeler
Kredi başvurusu için Almanya’ da yaşamını sürdürenlerden kişilerden de banka tarafından istenen bir takım belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerden biri, bizlerin Türkiye’ deki kredi derecelendirme notu olarak sahip olduğumuz kredi skorunun bir benzeri olan Schufa notudur. Bu belgenin talep edilmesindeki amaç, kredi talebinde bulunan kişinin Almanya’ da ki finansal yaşamında dair bilgi sahibi olmak istenmesidir. Bu belge yeminli çevirmenler tarafından çevrilir ve notere onaylatıldıktan sonra bankaya sunulur. Kredi notları, kredinin onay alması için yeterli olmayanlar hem kefil hem de teminat olarak taşınmaz ipotek ettirseler dahi kredi alamamaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu