Bankalar

Altın Hesabı Nasıl Açılır ve Nasıl Oluyor?

Altın Hesabı Açmak İçin Önemli İp Uçları; Kişiler, tasarruf ettikleri değerlerin bir şekilde değerlemek ve değerlendirmek isterler. Eskiden beri güvenilir şekilde kişilerin birikimlerini altın olarak çevirdikleri ve yastık altında saklama usulüyle biriktirdiklerini biliriz. Artık yastık altında birikimlerde bulunmak son derece tehlikeli ve riskli bir hal almıştır.

Gerek kaybolma gerekse çalınma ve dolandırıcılık gibi olayların sayısının ve niteliğinin yükselmesi, evde yapılacak olan birikimlerin boş yere tehlikeye girmesine neden olmaktadır. Altın birikimlerinin evde yapılması yerine bankalarda saklanması daha güvenli ve mantıklı olacaktır. Artık bankaların birbirinden avantajlı altın hesapları bulunmaktadır. Altın hesabı oluşturan kişilere bankalar, şubelerine daha fazla müşteri çekmek adına çeşitli promosyonlar uygulamakta ve vermektedir. Bu gibi nedenlerin hepsini toplayınca, altın birikimlerinin bankalar nezdinde yapılması son derece mantıklı olacaktır.

Altın hesapları, mevduat hesapları gibi banka müşterilerinin birikim yapmalarına müsaade veren; kişilerin diledikleri taktirde vadeli şekilde, faiz istemez ve hesaplarına istedikleri an müdahale etmek isterlerse vadesiz hesap açmaları mümkün olmaktadır. Mevduat hesaplarından tek farkı hesaplara yatırılan değerlerin altın olmasıdır. Hesapların altın hesabı olarak adlandırılmaları, hesaplara illa da fiziksek olarak altın götürülecek ve bankaya teslim edilecek şeklinde olmasın. Altın hesabı oluşturulan bankaya kişiler elleriyle, sarraftan altın alıp da götürmek durumunda değildirler. Oluşturulan hesaplara banka şubelerinden, internet bankacılığından, telefon bankacılığından para yatırabileceklerdir. Yatırılan paran altın cinsine çevrilerek hesaplara aktarılacaktır. Yani, altın çeyrek fiyatı kadar para yatırma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Altın Hesabı Nasıl Oluşturulur?
Altın hesapları, müşterisi olunan bankada açılmak isteniyorsa en kısa yoldan internet bankacılığı ile mobil bankacılık uygulamaları kullanılarak oluşturulabilecektir. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarına giriş işlemi yapıldıktan sonra hesaplar sekmesi altından yeni hesap oluşturulması mümkün olacaktır. İnternet ve mobil bankacılık hizmetlerini kullanmayan kişiler müşterisi oldukları banka şubelerine giderek altın hesabı açmak istediklerini belirtmelidirler. İstekleri, kısa süre içerisinde sonuç verecek ve oluşturulmak istenen altın hesapları oluşturulacaktır.

Müşterisi olunmayan bankalarda avantajlı bir altın hesabı teklifiyle karşı karşıya gelindiyse ve bu bankada altın hesabı oluşturmak isteniyorsa, öncelikli olarak bu bankanın bir şubesine giderek banka nezdinde mevduat hesabı oluşturulur. Yeni müşteri olunan bankada altın hesabı oluşturmak için öncelikle mevduat hesabı oluşturulmuş olması gerekmektedir. Daha sonra açılacak olan altın hesapları, internet bankacılığı ya da yine banka şubeleri aracılığıyla kolaylıkla oluşturulabilecektir.

Bankaya, evde biriktirmiş olunan altınları götürmek istenirse de bankaların altın günleri olmaktadır. Bankalara fiziksel olarak götürülen altınlar, bu günlerde bankada görevlendirilen altın eksperleri tarafından değerlendirilir ve değer biçilir. Götürülen altınlara değer biçilmesinden sonra bu altınlar oluşturulan altın hesaplarına aktarılır.

İşlemeli ve Taşlı Altınlar
Bankaya götürülecek olan altınlar, çeyreklik ve gram altın gibi cinslerden olursa herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Bankaya yatırmak amacıyla götürülen altınların toplam ağırlıkları ve değerleri kadar altın bankadaki hesaba aktarılacaktır. Fakat daha önce daha yüksek fiyatlarla alınmış olan işlemeli, taşlı altınlar, bankada değerlendirilirken bu işlemeleri ve taşları değerlendirme dışında tutulacaktır. Bankalar yalnızca altınların gramları ile ilgili işlem görmektedirler ve bu nedenle işleme, işçilik parası da ödenerek satın alınan altınlar, daha sonra satılmak ya da bankaya yatırılmak istendiği zaman değer kaybına uğrayacaktır. İlerleyen zamanlarda birikim yapmak için alınan altınların gram ya da çeyrek altın olarak alınması, daha sonra herhangi bir değer kaybı yaşanmasının önüne geçecektir.

Altınlara Uygulanacak Faiz Oranları
Evde biriktirilen altınlar bankaya yatırıldı ya da oluşturulan altın hesaplarına belirli tutarlarda TL aktarılarak altının o anki değerinden altın satın alındı. Alınan altınlar, altın değerindeki yükselmelerden ve alçalmalardan etkilenecek, altın fiyatlarının yükselmesi ile kişiler bankadaki altınlarından kar sağlayacaklardır. Vadesiz oluşturulan altın hesaplarında yalnızca bu şekilde kazanç sağlanacakken vadeli açılan altın hesaplarında, bankadan bankaya göre değişen altın faiz oranları, altınların zamanla kazanç getirmelerini sağlayacaktır. Altın hesaplarının vadeli şekilde oluşturulması halinde bu hesaplardan değer çekiminde bulunulamayacaktır ve ek değer yatırılamayacaktır. Tabi, bu şartlar bazı bankalarda farklılık gösterebilmektedir.

Oluşturulan altın hesapları için bankaların büyük bir kısmı hesap işletim ücreti talep etmektedir. Fakat son zamanlarda yükselişe geçen şubesiz bankacılık ile birlikte, banka hesaplarından hesap işletim ücreti almayan bankaların ve uygulamaların sayısında yükseliş yaşanmaktadır. Şubesiz bankacılık işlemleriyle altın biriktirilmesi de mümkün olmaktadır. Bunun dışında banka ile görüşerek, mevduat hesaplarına otomatik ödeme talimatı verilmesi, faturaların altın hesapları ile ilişkili mevduat hesaplarından otomatik olarak ödenmesi halinde altın hesaplarından da hesap işletim ücreti alınmayabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu