İş ve Para Dünyası
Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır ve Avantajları Nelerdir?
Yazar: - 10 Mayıs 2018
493
0
Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır ve Avantajları Nelerdir?

Altın Hesabı Nedir; Altın hesapları, altın birikimlerini bankada saklamak ve birikimlerini altın değerinden bankada saklamak isteyenlerin tercih ettikleri yatırım yöntemleridir. Bankada, uzman ellerde güvenli şekilde gerçekleştirilen bu yatırımlar, kişilerin uzun zamandır altına güvenli liman olarak bakılmasını sağlamaktadır.

Altın hesapları, vadeli ve vadesiz olacak şekilde oluşturulabilmektedir. Vadesiz altın hesapları, aynı vadesiz mevduat hesapları gibi istendiği zaman değer yatırılıp istendiği zaman da değer çekilmesine olanak veren banka hesaplarıdır. Vadeli hesaplar, hesaplar oluşturulurken belirlenen vadeler boyunca değerlenen hesaplardır. vade süresi boyunca bu hesaplara değer eklenemez ya da değer çekilemez. Vadeli altın hesaplarından vade süreci devam ederken altın bozdurmak, faiz kaybı yaşanmasına neden olacaktır.

Vadesiz olarak oluşturulan altın hesapları üzerinden hesap sahipleri istedikleri zaman altın alıp istedikleri zaman altın satabilmektedirler. Fakat vadeli altın hesaplarında vade süresinin başlamasından sonra hesaplara altın alımı da hesaplardan altım satımı da yapılamamaktadır. Vadeli ve vadesiz hesapların her ikisinde de altın piyasasında meydana gelen değişimler etki göstermektedir. Altın piyasasında meydana gelecek artış, hesaplardaki altınların değerlenmesine, altın piyasalarında meydana gelecek düşüşler de hesaplardaki altınların değer kaybetmesine sebep olacaktır.

Altın Hesabı Açmak İçin
Altın hesabı oluşturmak isteyenler, halihazırda bir bankanın müşterisi iseler, banka şubesine gitmeye gerek bile kalmadan internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil bankacılık aracılığıyla altın hesaplarını oluşturabileceklerdir. Fakat hesabın bulunmadığı bankalarda altın hesabı açmak istenirse bu durumda yapılması gereken banka şubesine giderek yeni bir hesap açma talebinde bulunmaktadır.

Altın Hesaplarının Avantajları
Bankalarda oluşturulan vadesiz altın hesaplarına istenen her an altın satın almak ve istenen her an da hesaplardan altın satmak mümkün olmaktadır. Altın hesaplarına istenen tutarlarda altın satın alımında bulunulabilecektir. Sarraftan altın almak ve evde alınan altınları saklamak yerine banka hesabına talimat verme şeklinde, altına el dahi sürmeden altın satım alımında bulunulabilmektedir. İstenen her an, bankadaki mevduat hesabından altın hesaplarına fon aktarımı sağlanabildiği gibi istenen her an da vadesiz altın hesaplarından vadesiz mevduat hesaplarına altın bozdurup fon aktarmak mümkün olmaktadır.


Bankalarda oluşturulan altın hesaplarıyla altın birikiminde bulunmak, klasik olarak evlerde, yastık altında yapılan birikimlerden daha güvenli olup, hırsızlık, dolandırıcılık ya da kaybolma risklerini taşımamaktadır. Dolandırıcıların her zaman iştahını kabartan ve evdeki altınları çalmak için türlü türlü oyunlara başvurdukları bilinmektedir. Bankada yapılacak olan altın yatırımlarında dolandırılma ya da çalınma riski bulunmamaktadır.

Altın Hesabı Oluşturulurken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Altın hesabı oluştururken de kişilerin dikkat etmeleri gereken bir takım unsur bulunmaktadır. Bunlardan ilki hesaplardan hesap işletim ücreti alınıp alınmadığı olacaktır. Bazı bankalar, bünyelerinde oluşturulacak olan vadesiz altın hesaplarından hesap işletim ücreti tahsil etmektedirler. Fakat, şubesiz bankacılığın gelişmesi ve hesap işletim ücreti, para transferi gibi işlemlerden ücret talebinde bulunulmayan bankacılık anlayışının yaygınlaşmasından sonra kişilerin altın hesabı oluşturabilecekleri bir çok alternatifleri bulunmaktadır. Şubesiz bankacılık hizmetlerinden birinden faydalanarak vadesiz altın hesabı oluşturulabilir ve bu hesaplar için hesap işletim ücreti ödenmemiş olunur. Bankaların vadeli altın hesapları için verdikleri faiz oranları da hesap açma aşamasında belirlenmesi ve karşılaştırma yapılması gereken değişkenler arasındadır.

Altın Hesapları Kapatılırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar
Kapatılmak istenen altın hesapları üzerindeki altınlar, o günün altın değerinden nakite çevrilerek bankadan temin edilebilir ya da internet, mobil bankacılık aracılığı ile altın hesaplarındaki değerler nakde çevrilerek mevduat hesaplarına aktarılabilinir. Altın hesapları içerisinde herhangi bir şekilde değer bulunmamasıyla hesapların kapatılma işlemi, banka şubeleri, mobil bankacılık ve internet bankacılığı uygulamalarıyla da yapılabilmektedir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ