Bankalar

Anadolu Bank Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Anadolu Bank mevduat hesaplarıyla, bankanın müşterileri, banka kartları ve kredi kartları aracılığıyla istedikleri her an harcama yapabilir ve ödemelerini gerçekleştirebilirler. Anadolu Bank’ ta mevduat hesabı bulunanlar banka ATM cihazları ve ortak ATM cihazlarından 7 gün 24 saat istedikleri her an faydalanabilmektedirler.

Tüm bu operasyonel hizmetler ve mevduat hesaplarından dolayı bankaya yansıyan giderler için, Anadolu Bank müşterilerinin mevduat hesaplarından yıllık olarak 117 TL hesap işletim ücreti tahsil etmektedir. 117 TL olan hesap işletim ücretini 12 ayda 12 eşit şekilde müşterilerinin hesabından düşmektedir.

Hesap İşletim Ücretlerinden Kurtulmak İçin Banka Hesaplarınızı Kapatabilirsiniz
Birden fazla bankayla çalışan biriyseniz ve bankaların her birinin hesabınıza yansıttığı hesap işletim ücretinden kurtulmak istiyorsanız; müşterisi olduğunuz bankalarla uzun zamandır çalışmamışsanız ve artık o bankadaki hesabınızı kullanmıyorsanız bu hesapların kapatılması mantıklı bir hareket olacaktır. Şöyle ki hesap işletim ücretleri hakkında 2014 yılında yapılan bir düzenlemeyle bankalar, hareketsiz halde duran mevduat hesaplarından da hesap işletim ücreti tahsil edebileceklerdi. Düzenlemenin hayata geçirilmesiyle kullanılmayan hesapların kapatılması adına bankaya başvuranlarda büyük yoğunluklar yaşandı. Kullanılmayan banka hesaplarının kapatılması için böyle hareket etmek doğru bir hamleydi. Düzenlemeye göre, bankalar, kullanılmayan hesaplara hesap işletim ücreti yansıtabilecek fakat bu işlemden önce müşterileri uyarılacak ve kendilerine 30 gün süre tanınacaktır. Bu süre içinde hesabını kapatmak isteyen banka müşterileri işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilecek, hesaplarını kapatmak istemeyen banka müşterileri ise hesaplarına yansıtılan hesap işletim ücretlerini ödeyeceklerdir

Anadolu Bank Hesap Kapatma İşlemleri
Hesaplarını kapatmak ve atıl haldeki hesaplarına banka tarafından herhangi bir masraf yansıtılmasını istemeyenlerin izleyebileceği birkaç yol bulunmaktadır. Hepsinden önce kişilerin, hesaplarını kapatma işlemlerini gerçekleştirmeden önce bu hesapların kendilerine gerçekten lazım olmadığını belirlemeleri önemlidir. Uzun zamandan beri kullanılmamış hesapların kapatılması doğru bir hareket olacaktır fakat bankayla olan ilişkinize son vermeden önce bu konuyu kesinliğe kavuşturmalısınız.

Banka Şubeleri Aracılığıyla Hesap Kapatma
Hesabını kapatmak isteyen banka müşterileri, Anadolu Bank şubelerine başvurarak hesap kapatma işlemlerini başlatabilmektedirler. Bunun için özellikle, hesabın açıldığı banka şubesine gitmek ve hesap kapatma işlemlerini burada başlatmak süreci hızlandıracaktır. Banka şubesine gitmeden önce, kişilerin banka hesaplarının kapanmasına dair bir dilekçe hazırlamış olmaları süreci hızlandıracaktır. Aşağıda örnek olarak verilen dilekçe ya da bir benzeri hazırlanıp bankaya, konuyla ilgili başvuru sırasında iletilmelidir.

Müşteri Hizmetleri Aracılığıyla Hesap Kapatma
Anadolu Bank müşterileri bankanın 0 850 222 55 50 nolu müşteri hizmetlerini arayarak sahip oldukları mevduat hesaplarını kapatmak istediklerini bildirebilirler. Görüşmeden sonra görüşme saatinin ve aranan numaranın kaydedilmesi, daha sonra hesabın kapatılmaması ve bankanın kendisini, böyle bir başvuru almadığı doğrultusunda savunmasına karşı kullanılabilir.

Anadolu Bank Hesap Kapatma Dilekçesi Örneği
Anadolu BANK A.Ş.

…………….. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….. Bank …………..….. şubesinden açtırmış olduğum …………………. numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres …./…./..

Ad – Soyad

İmza

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu