İnternetten Para Kazanma

Anket Doldurarak Nasıl Para Kazanılır? Ödeme Yapan Anket Siteleri

Bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte iş olanakları ve kazanç yöntemleri de buna paralel olarak değişiklik göstermeye başladı. Günümüzde online işlere ilgili hızla artmakta ve bu alanda sunulan online iş fırsatları da çeşitlenmektedir.

Rahat para kazanma imkânı ve esnek çalışma saatleri online işleri popüler hale getirmektedir. Online yapılabilecek işlerden en çok tercih edilenlerden bazıları; anket doldurmak, makale yazmak, blog yazmak, veri girmek, çeviri yapmaktır.

Bunlardan online anket doldurmak içlerinde en kolay ve yaratıcılık gerektirmeyenidir.  Eskiden sokaklarda yapılmasına alışık olduğumuz klasik anket doldurma yöntemi günümüzde internet siteleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Daha bundan birkaç yıl öncesine kadar yoldan geçen insanları durdurup ısrarla ankete dahil etmeye çalışan anketörlerin yerini günümüzde online katılıma davet eden internet siteleri aldı. Anket şirketleri, insanları anket doldurmaya teşvik etmek ve harcadıkları zamanları cazip hale getirmek için bunu bir online iş fırsatı olarak sunmaya başladılar. Kişilere doldurttukları her ankete karşılık belli bir ücret veya puan vererek anket doldurma faaliyetini para kazandıran bir iş haline getirdiler. Böylelikle gereken ilgiyi çekerek anket için yeterli katılımcıya kolayca ulaşma fırsatını yakaladılar.

Anket doldurarak para kazanmanın avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İstediğiniz zaman, istediğiniz yerden internet aracılığıyla anketi doldurabilirsiniz,
 • Herhangi bir maliyeti olmadığı gibi yaptığınız anket sayısına göre size ek gelir imkânı sağlar, istediğiniz kadar anket sitesine üye olup kazanç miktarını arttırabilirsiniz,
 • Belli bir eğitim alanı, beceri, yaratıcılık veya deneyim gerektirmez,
 • İstemediğiniz ankete katılmak zorunda değilsiniz,
 • Sürekli bir işe sahip olsanız veya okul hayatınız bile olsa ek iş olarak rahatlıkla zaman ayırabilirsiniz,

Marka ve pazar araştırmaları, sosyal çalışmalar ve siyasi görüşler hakkında bilgi almak amaçlı yüzlerce anketi hazırlayan yurtdışında ve ülkemizde onlarca anket şirketi bulunmaktadır. Serbest piyasada firmalar rekabet güçlerini arttırmak için sahip oldukları ürün ve hizmetlerin tüketicilerin gözündeki değerlerini ölçmek, yeni ürün ve hizmet sunmadan önce hedef kitlesinden tepkilerini almak ve tüketicilerin ihtiyaçlarını daha iyi anlamak için anket şirketlerine başvururlar. Anket firmaları, üreticilerle tüketiciler arasında bir köprü rolü oynar. Ulaşılması hedeflenen kitleye elektronik posta yoluyla bu anketleri göndererek yeterli sayıda veriyi, doğru kişilerden toplayarak sonuçları müşterisi olan firmaya iletir. Bu anket verilerinin, firmaların üretimden pazarlamaya kadar tüm prosesleri üzerinde etkisi olur ve piyasaları şekillendirir.

Anket Doldurarak Para Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler;

 • Öncelikle online anket sitelerine başvurmadan önce yeni bir elektronik posta hesabı açmalısınız. Bunu yapmanın iki sebebi vardır. Birincisi gelen anket bildirimlerini daha rahat takip edebilir ve bildirimleri gözden kaçırmazsınız. İkinci sebebi ise gereksiz spam ve reklam postalarının kendi kişisel posta hesabınıza gelmesini önlemiş olursunuz.
 • Mümkün olduğunca çok anket sitesine kayıt olmalısınız. Yerli ve yabancı anket sitelerinden güvenilir ve ödemelerini düzenli yapanları bulup onlara kayıt olmak gerekir. Ortalama 15 sağlam online anket sitesine üye olmak yeterli bir gelir imkânı doğuracaktır.
 • Kayıt olurken mutlaka zaman ayırıp sizden istenilen tüm bilgileri doldurmalısınız. Profilinizi oluştururken istenilen kişisel bilgilerinizi ne kadar çok doldurursanız verdiğiniz bilgilere uyan o kadar çok anket tarafınıza yönlendirilecektir. O yüzden kayıt olurken mutlaka kendinizle ilgili bilgileri eksiksiz ve doğru doldurmaya bakın. İlgi alanlarınız hakkında detaylı bilgi verin. Kayıt aşamasında ayıracağınız bu zaman ilerleyen dönemlerde size daha fazla anket gönderilmesini sağlayacaktır. Ve profil özellikleriniz uyuyorsa böylece para kazandıran anketleri yapıyor olacaksınız. Profilinizde verdiğiniz bilgiler ankette aranan özelliklerle örtüşmüyorsa genellikle anketin başında yer alan kişisel bilgilerinize yönelik sorularda elenirsiniz.
 • Anket doldururken dürüst ve tutarlı yanıtlar verin. Baştan sağma ve tutarsız cevaplar vermeniz anket doldurmaya uygun olmadığınız sonucunu oluşturur ve anket alamamanıza sebep olur. Özellikle anket içerisinde güvenilirliğinizi kontrol amaçlı sorular yer alabilir. Ve aynı cevabı gerektiren sorulara zıt veya alakasız verilen cevaplar o anketin geçerliliğini ortadan kaldıracaktır.
 • Doldurduğunuz her anketten sonra anket sitesi tarafından hesabınıza kazancınız eklenir. Anket sitesinin öngördüğü tarihlerde ve tutarlarda ödemeniz verdiğiniz hesaba yapılır. Bazı anket şirketleri ödemelerini hediye kuponları ile yapar. Bazı anket şirketleri hesabınızda belli bir kazanç tutarı birikince ödeme yapmayı tercih ederken, bazı anket şirketleriyse aylık olarak ödemelerini yaparlar. Artık ülkemizde hizmet vermemekle birlikte uluslararası ödemelerde en sık tercih edilen Pay Pal ile ödemedir.

Anket doldurarak para kazanmak son derece kolay ve hızlı bir yöntem olarak gözükse bile tek başına geçinmeye yetecek kadar para kazanmanızı sağlamaz. Bu iş sadece ek gelir olarak görülmelidir. Anket sitelerinden profil özelliklerinize bağlı olarak ayda ortalama 5-15 arası anket gönderilir ve bunların tamamını yaparak ancak birkaç faturanızı ödeyebilir veya bazı alım ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Anketlere ödeme yapan siteler: http://www.isvepara.net/anket-doldurma-karsiliginda-para-kazandiran-siteler/

Türkiye ve dünyadaki en bilinen anket sitelerine göz atacak olursak bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Myiyo
 • MySurvey
 • Global Test Market
 • I-Say
 • Napolyon
 • Fikir Pazarı
 • Toluna
 • Ipoll
 • Hiving
 • Ben Derim Ki

Yukarıda saydığımız ve bunlar gibi birçok anket sitesine kaydolup ek gelir imkânı sağlayabilirsiniz. Anket sitelerinin çoğu henüz profilinizi girerken bile hesabınıza puan eklemeye başlar ve şirket politikalarına göre ya minimum puana ulaşmanıza ya da ödeme tarihine göre hesabınıza kazandığınız parayı aktarır. Anket sitelerine kayıt olduktan sonraki birkaç hafta içinde para kazandıran anketler almaya başlamadıysanız sıkıntı var demektir. Ya kayıt sırasında iletişim bilgilerinizi yanlış vermiş, ya gelen e-postalar spama düşmüş ya da profilinizde doldurduğunuz bilgiler uygun olmamıştır. O yüzden online anket sitelerine kayıt olurken dikkatli bir şekilde bilgilerinizi girip sabırla gelecek anketleri beklemelisiniz. Size ulaşan anketleri en kısa sürede doldurmaya özen gösterin çünkü bazı anketler belli bir kişi sayısına kotalıdır ve geç dönüş yapmanız halinde bu kota dolduğu için ankete katılma hakkınızı kaybetmiş olabilirsiniz.

Farklı anket şirketleriyle de çalışsanız anket doldurarak para kazanmak için izlemeniz gereken adımlar yukarıda anlattığımız şekildedir. Ancak araştırılan konunun özelliklerine göre anketler arası farklılıklar olabilir. Bazı anketler sadece bilgisayar üzerinden doldurulabilirken bazılarını cep telefonunuzdan da cevaplayabilirsiniz. Bazı anketler anneler için hazırlanmışken, bazı anketler belirli bir bölgede yaşayan kişileri hedef alır. Bazı anketlerde ise anket firmaları, kişisel gizlilik haklarınızı koruyarak görüntülü olarak ankete katılmanızı isteyebilir. Bu tarz görüntülü katılımcı isteyen anketler, katılımcıların duygusal tepkilerini ölçmek için hazırlanmıştır. Ve görüntülü katılımcılara daha fazla ödeme yaparlar.

Anket doldurarak para kazanmayı özetleyecek olursak internet üzerinden rahatça katılıp kolayca para kazanabileceğiniz bir iştir. Ancak asla tek bir iş olarak düşünmemeli ve tüm yaşam ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir gelir kaynağı olarak görmemelisiniz. Zahmetsiz ve özgürce yapılabilen bir ek gelir işidir. Ne kadar çok siteye üye olup ankete katılırsanız aylık kazancınıza o kadar katkı sağlamış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu