Araba Alıp Satarak Para Kazanmak (Yeni Yasal Düzenleme İçin)

Sıfır araçların fiyatlarının oldukça yüksek olması, ikinci el araç piyasasının her zamankinden daha fazla canlı olmasına neden olmaktadır ve sıfır araç alacak durumda olmayan kişiler, el mahkum, direkt olarak ikinci el araç piyasasına yönelmektedir.

Durum böyle olunca ikinci el araçların sirkülasyonu da oldukça yüksek olmaktadır. Sıfır araç alamayacak durumda olan ve araç sahibi olmak isteyen kişilerin uğrak adresleri ikinci el araç pazarları ve galerilerdir.

İkinci el araçların bu kadar çok tutulmasından dolayı bu işle uğraşan kişilerin sayısı da bir o kadar fazladır. Araç alıp satarak aylık olarak oldukça yüksek kazanç elde eden kişiler vardır. Satın aldıkları araçlara kar payı koyarak farklı şehirlerde ya da farklı pazarlarda kar payı da ekleyerek daha yüksek fiyatlarla satan kişiler, tatmin edici düzeyde gelirler kazanmaktadırlar. Bu durum sıfır araç piyasasını etkilemekte olduğu gibi devletin sıfır araçlardan almakta olduğu vergi getirisini de etkilemektedir. Geçtiğimiz yıllarda bu konuda yapılan bazı değişikliklerle, ikinci el araç alımı ve satımına bir sınırlama getirilmiştir. Sınırlamada kişilerin kendi üzerlerine alabilecek oldukları araç sayısına bir sınırlama getirilmişti ve böylece bu alanda uğraşta bulunan kişilerin önüne geçilmek isteniyordu. Fakat bu durumda da ikinci el alıp satan kişiler, kardeşleri, eşleri ya da çocukları üzerine araç alarak sürdürmekte oldukları işlere devam edebiliyorlardır. Fakat, bu konuda yapılan yeni bir düzenleme ile ikinci el araç alıp satan kişilere farklı bir kısıtlama daha getirildi.

Yeni Yasal Düzenleme
Yapılan yeni yasal düzenleme ile ikinci el araç alım satımı yapacak olan kişilerin yetki belgesi almaları gerekmekte. İkinci el araç alım satımı ile uğraşan kimseler, bulundukları bölgelerdeki Ticaret İl Müdürlükleri’ nden alacak oldukları sertifika ile yapmakta oldukları işlerine devam edebileceklerdir. Oluşturulan yönetmelik gereği ikinci el alım satımına sertifika almış olan esnaflar ve tacirler tarafından gerçekleştirilebilecektir.

Resmi açıklamalara göre yasal düzenlemenin amacı, ikinci el alım satımı ile uğraşan kişilerin ve kurumların meslek itibarının sağlanması ve yapılan kayıt dışı satışlar ile yaşanan vergi kayıplarının önüne geçilmesidir. Buradan da anlaşılabilecek olduğu gibi yeni yasal düzenleme ile birlikte ikinci el araç alım satımları konusunda insanları birtakım sorun beklemekte. Galerilerden gerçekleştirilecek olan satışların arttırılması ile elde edilecek olan vergiler de aynı doğrultuda arttırılacaktır. İkinci el araç alarak hane ekonomisini fazla incitmek istemeyen kişilere bizden söylemesi.

Nereden İkinci El Araç Alınabilecek
Peki bu yasal düzenleme ile birlikte, ikinci el araç almak ya da satmak isteyen kimseler nerelere başvuruda bulunacak ya da yeni araçlarına hangi kurumlar aracılığı ile kavuşacaklar? Yanıta kolaylıkla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ nın resmi internet sitesi üzerinden ulaşılabilecektir. Yasal düzenleme ile birlikte oluşturulan sistemin sorunsuz bir şekilde işlemesi için bakanlık, İkinci El Motorlu Taşıt Ticareti Bilgi Sistemi oluşturacaktır ve bu sistemde, ikinci el araç alımı ve satımı ile ilgili yetki sahibi kişilere ve kurumlara ulaşılabilecektir. Bu sistem üzerinden ikinci el araç alım satımı için yetki belgesi verilen kişilere ulaşılabilecek olduğu gibi aynı şekilde yetki belgesi iptal edilen kişilere ve yetki belgesi yenilenen kişilere de ulaşılabilecektir. İkinci el alım satımı ile uğraşan kişiler gibi yetkili kurumlara da bu sistem üzerinden ulaşılabilecek olup hizmet yeterlilik belgesi verilen, hizmet yeterlilik belgesi iptal edilen ve hizmet yeterlilik belgesi yenilenen işletmelere de ulaşılabilecektir.

Araçla İlgili Bilgilendirme
Aracını satmak isteyen kişiler, araçlarını yetkili işletmelere teslim ettikleri zaman kendilerine iki nüsha olmak üzere “araç teslim belgesi” verilecektir. Araç teslim belgesinin resmilik kazanması açısından üzerinde tarafların adı ve soyadı, kimlik bilgileri ve iletişim bilgileri; ticaret unvanı ile işletme adı ve iletişim bilgileri bulunacaktır. Bu bilgilerin bulunması yapılan yeni düzenleme gereği zorunludur. Araçla ilgi olarak da aracı almaya gelen kişileri bilgilendirmek amacıyla bazı bilgiler yazılı olarak bulunacaktır. Aracın tanıtıcı bilgileri; aracın markası, modeli, model yılı, motor ve şasi numaralarının bir kısmı gizlenerek yine bu bilgilendirme kartlarına yazılması gerekecektir. Aracın yakıt türü, aracın plaka bilgileri, varsa değişen parçaları ve varsa boyalı kısımları gibi bilgiler de bu bilgilendirme kartlarında bulunması gereken bilgiler arasındadır.

Alıcıların Korunması Konusunda
Satılması için hizmet yeterlilik belgesine sahip işletmelere teslim araçlara, bu işletmelerde bulundukları süre boyunca bir zarar gelmesi ya da araçlarda bir hasar oluşması durumunda bu hasarlardan işletme sorumlu tutulacaktır.

İkinci el araçların satışı sırasında işletmeler, araçlarla ilgili ekspertiz raporu almak durumundadırlar. Alınacak olan bu raporların bir kopyası da alıcıya teslim edilecektir. Ekspertiz raporunda araçlarla ilgili olabilecek herhangi bir sorun varsa bu sorunlara yer verilecektir ve bu raporlarla birlikte araç alan kişilerin korunması ön görülmektedir. Ekspertiz raporu alınması bazı durumlarda zorunlu olmamaktadır ki bu durumların başında da kişilerin alacak oldukları ikinci el araçların 8 yaşından genç olması ya da 160 bin km’ den daha az kilometre yapmış olmalarıdır. Bu durumda işletmenin satıştan hemen önce ekspertiz raporu alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Peki bu raporlar ile birlikte ikinci el araç alan kişilerin korunması ön görülüyorsa bu raporları verecek olan kişilerin de güvenilir ve yeterliliklerinin kanıtlanmış olması gerekmiyor mu? Anı şekilde bu ekspertiz raporlarını yalnızca Türk Standartları Enstitüsü (TSE) belgeli işletmeler verebilecektir. Bu raporları sunan işletmeler, raporların gerçek durumu yansıtmaması durumunda sorumlu tutulacaklardır ve bu raporların alınması için ödenecek ücretlerin üst limitleri bakanlık tarafından belirlenecektir.

Garanti Süresi Uygulaması
Araçların satılması sonrasında da alıcıların korunmasının devam ettirilmesi amaçlanmaktadır. Yeni düzenleme ile birlikte satılan ikinci el araçlar için 3 ay süre ile ya da 5 bin km sürecek şekilde garanti süresi uygulanacaktır. Garanti süresi boyunca oluşacak bir arıza, işletme tarafından karşılanacaktır. Araçlar için geçerli olacak garanti, şanzıman, tork konventörü, elektrik sistemleri ve diferansiyel sistemlerini kapsama altına alacaktır. Bu sistemlerden herhangi birinde garanti süresi boyunca oluşabilecek herhangi bir arıza işletme tarafından karşılanacaktır.

Tamire giden araçlar maksimum 30 gün içerisinde kullanıcılarına geri verilecek, motosikletle için se bu süre 20 iş günü içerisinde tamamlanacaktır. Araçların tamirde kaldıkları gün sayısı, araçlar için geçerli olan garanti süresine ilave edilecektir. Bu araçların 10 gün içerisinde tamir edilememesi durumunda araçlar ile benzer özelliklere sahip olan araçlar alıcılara kullanmaları ve daha fazla mağdur olmamaları için teslim edilecektir.

Araçlarda garanti kapsamı dışında herhangi bir arıza oluşması halinde bu hasarlar işletme tarafından karşılanmayacaktır. Fakat garanti kapsamında oluşan bir hasardan dolayı meydana gelen hasarlar satıcılar tarafından karşılanacaktır.

İkinci El Araç Satacak Olan Kişiler
Yazıda aktarılan yasal düzenlemenin getirdikleri ile birlikte her isteyen kişi artık ikinci el araç alım satımında bulunamayacaktır. İkinci el araç alım satımına devam edecek olanlar gerçek ve tüzel kişiler, bu satım işlemlerine devam edebilmeleri için yeterlilik belgeleri almaları gerekecektir. Bu yetki belgelerini de bulundukları bölgelerdeki Ticaret İl Müdürlüklerinden alınabilecektir. Bu belgeleri alacak olan kişilerin dolandırıcılık, hırsızlık, kaçakçılık gibi suçlardan dolayı hükümlü olmamaları gerekmektedir. Bu suçları işlemiş olan kimseler hem yetki belgesi alamayacaklardır hem de bu işlere yasal olarak devam edemeyeceklerdir.

Yorum yapın