İş ve Para Dünyası
Arbitraj Nedir?
Yazar: - 26 Şubat 2019
166
0
Arbitraj Nedir?

Bu makalemizde kısaca Arbitraj Nedir ve nasıl yapılır? Döviz, hisse senedi, bitcoin ve diğer yöntemlerle Arbitraj yaparak nasıl para kazanılacağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Arbitraj Nedir: Mali açıdan herhangi bir değere sahip malın, fiyatı nispeten daha düşük olan piyasadan satın alıp fiyatının daha yüksek olduğu piyasalarda satılma işlemiyle kar elde edilmesine arbitraj adı verilir.

Arbitraj fırsatları ani olarak ortaya çıkar ve anlık olarak oluşan arz ve talep dengesizliği kaynaklıdır. Oluşan bu arbitraj imkanları gelişen teknoloji ve iletişim çağından dolayı çok fazla yararlanabilir durumda kalmamaktadır. Piyasalar arasındaki denge kısa sürede sağlanacağından, kar elde etmek isteyenlerin hızlı hareket etmeleri gerekmektedir.

Arbitraj İşlemleri Nasıl ve Neden Olur?
Arbitraj işlemlerinden kazanç elde edilmesi herhangi bir spekülasyona neden olmamaktadır. Arbitrajla ilgili kişilerin bu işlemlerden fayda sağlamasının yanı sıra bu işlemler sonucunda her piyasada benzer fiyatlardan işlemler görülecek ve piyasalar arası denge sağlanmış olacaktır. Modern zamanın getirdiği telekominikasyon hizmetlerinden dolayı arbitraj fırsatları uzun süre uygulanabilir durumda kalmamaktadır ve kişilerin hızlı hareket etmeleri gerekmektedir. Çünkü arbitraj alanları olabildiğince daralmış durumdadır.

Normal olarak piyasalar arasında herhangi bir fiyat farkı bulunmaması gerekmektedir, oluşabilecek bu fiyat farklılıkları ani olarak ortaya çıkan talep ya da arz dengesizliğinden kaynaklanmaktadır.

Arbitraj Ne İle Yapılır?
Arbitraj konusu olan mali varlıklar her zaman döviz olmamaktadır. Örnek vermek gerekirse bir hisse senedinin fiyatında meydana gelen fiyat değişiklerinden elde edilen gelir de arbitrajla aynı sonucu vermiş olur. Bu şekilde, uluslararası piyasadaki mali fonlar, faiz oranlarının düşük olduğu ülkelerden yüksek olduğu ülkelere aktarılarak bu aradaki faiz oranlarından kar elde etme işlemi gerçekleştirilir. Yine son zamanlarda insanların yatırım yaptığı Bitcoin ile de Arbitraj işlemleri yapılmaktadır.


Garantili Faiz Arbitrajı Nedir: Arbitraj türleri olarak; yukarıda bahsedilmiş olan, yatırımcıların uluslararası piyasada işlem gerçekleştirme sırasında, kurda meydana gelebilecek değişikliklerden doğacak herhangi bir zarardan kendilerini koruma adına garantili faiz arbitrajı oluşturulmuştur.

Piyasa Arbitrajı Nedir: Yine daha önce bahsedildiği gibi arbitraj işlemleri, iki farklı piyasa arasında gerçekleştirilmekteyse buna piyasa arbitrajı ya da coğrafi arbitraj denmektedir.

Zaman Arbitrajı Nedir: Bir malın, varlığın farklı zamanlarda farklı değerlerden alınıp satılmasıyla, ödünç alınıp ödünç verilmesi işlemine zaman arbitrajı denir. Zaman arbitrajında zamansal değer farkından dolayı gelir, kar elde edilmektedir.

Kur Arbitrajı Nedir: Kur farklarından faydalanmak adına yapılan işlemler de arbitraj kapsamında değerlendirilebilir. Örnek vermek gerekirse Euro, TL cinsinden değer kazanmaya başlamışken Dolar da değer kaybetmeye başlamışsa yatırımcılar ellerindeki dolarları satacak ve Euro yatırımında bulunacaklardır. Ancak bu işlemler sonucunda zarar etmekten  kurtulabilir ve kar elde edebilirler.

Arbitraj Yapmak Caiz Midir?
Aynı zamanda, İslami koşulları göz önünde bulundurursak, kişilerin faizli işlemlerde bulunması ve bu işlemlerden gelir elde etmeleri dinen yasaklanmıştır. Bu kapsamda, kişilerin, mali değere sahip malların farklı piyasalardan farklı fiyatlara alıp satmaları ve buradan gelir elde etmeleri faiz kapsamında değerlendirilmemektedir. Fakat yine arbitraj gelirleri, kişilerin işlem yaptıkları arbitraj türüne göre değişecektir. Örnekte verildiği gibi faiz işlemleriyle uğraşmadan yapılacak işlemlerden doğacak kar, faizle alakalı olmayıp değerlendirilebilecek yatırımlardır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ