Ek İş İlanları

ARDAHAN’da Ek İş İmkanları

Ardahan’da evlerde ek iş imkanı ve evlere iş veren firmalar. Alt kısımda yer alan aktif ilanlardan size uygun olan ek iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz.

Ardahan Hakkında Genel Bilgi; Türkiye’nin kuzeydoğudaki köşesinde yer alan Ardahan hem Doğu Anadolu Bölgesi hem de Doğu Karadeniz bölgelerinde bulunan bir ildir. Ardahan Gürcistan’a sınıra sahiptir. Ardahan ilinin çevre illeri batıda Artvin‚ güneybatıda Erzurum ve güneyde Kars’tır. Ardahan ili aynı zamanda ülkemizin Kafkaslar’a olan bir geçidi niteliğindedir. 1992 senesine kadar Kars’a bağlı bir ilçe olan Ardahan 1992 senesinde Kars’tan ayrılarak il sıfatı kazanmıştır. Kuzeydoğu köşemizde yer alan Ardahan ilinin nüfusu ise 99.265’tir.

Ekonomik Veriler; Ardahan ekonomisinde tarım ve hayvancılık önemli bir yer tutmaktadır. Bu duruma sebep olan birkaç faktör bulunur. Bunlardan ilki çayırlık alanların ve meraların geniş olmasıdır. Bölgede yer alan sanayi merkezleri de mesafe olarak Ardahan’dan oldukça uzakta olduğu için Ardahan sanayi yönünden gelişme gösterememiş bir ildir. Bu da tarımsal faaliyetlerin ve hayvan yetiştiriciliğinin ön planda olmasına ve bölge halkının geçimini bunlar ile sağlamasına sebep olmuştur.

Tarım konusunda Ardahan merkez ilinden çok Posof ilçesi ön planda olmaktadır. Posof ilçesinde mısır‚ vişne‚ elma ve armut üretimi yaygın olarak yapılmaktadır. Ayrıca tahıl ürünlerinden de arpa ve buğday yetiştiriciliği yapılır. Ancak yapılan tarım daha çok eski yöntemler ile yapılır. Endüstriyel tarım dediğimiz‚ teknolojik gelişmelere paralel olarak gelişim gösteren tarım yapılamamaktadır. Ancak tüm bunların yanında elde edilen tarım ürünleri de tam anlamı ile organik ürünlerdir.

Ardahan için en az tarım kadar önemli olan diğer geçim kaynağı ise hayvancılıktır. Geniş çayırların ve meraların varlığı bu durumda oldukça etkili olmuştur. Aynı zamanda Ardahan’ın iklim koşulları da hayvancılık için gerekli olan yem yetiştiriciliğine elverişli olanaklar sağlamaktadır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yaygındır. Bunun yanında kümes hayvanı besleyen sayısı da oldukça fazladır. Ördek‚ tavuk‚ hindi ve en çok da kaz beslenir.

İstihdam Olanakları; Ardahan’da istihdam bahsetmiş olduğumuz iş alanlarına‚ yani hayvancılık ve tarıma göre şekillenir. Herhangi bir sanayi kuruluşunun bulunmaması sebebi ile iş alternatifleri oldukça kısıtlıdır. Evlerde ek iş yapmak için de sanayi kuruluşları bulunmadığından alternatifler kısıtlı olmaktadır. Büyük iş yapan yerler olmadığı için ek iş için en iyi alternatif kendi üretim ya da işinizi yapmak yönünde olmalıdır. Bunun için de yapabileceğinize inandığınız‚ beceri sahibi olduğunuz ve pazarlayabileceğiniz bir ürün üzerinde uzmanlık elde edip bunu işlemek olacaktır.

Ek İş İmkanları; Evden yapıp kazanabileceğiniz alternatifler arasında kokulu taş‚ sabun ve mum oldukça mantıklı seçimler olabilir. Bu ürünler ciddi bir beceri gerektirmeden hemen herkesin kısa sürede öğrenip yapabileceği işler. Malzemelerin temini ve maliyeti de yüksek olmadığından rahatlıkla tercih edilebilir. Eğer Ardahan ilinde bunları pazarlayabileceğiniz alternatifleriniz kısıtlı ise diğer illerde de kargo ile çalışabilirsiniz. Aldığınız siparişleri güvenli yollardan iletip ödemelerinizi alabilirsiniz. Bunun dışında sanayisi daha gelişmiş olan çevre illerden firmaların ilanlarını takip ederek de iş elde edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu