Devlet Destekleri

Arı Yetiştiriciliği Kredisi (Kosgeb Hibe ve Ziraat Bankası Kredisi)

Arıcılık kredileri, kamu bankalarının ve özel sermayeli bankaların arı yetiştiriciliğini desteklemek ve bu alanda faaliyet gösteren kişilerin sayısının arttırılması için hazırlanan kredilerdir.

Arıcılık için hibe destekleri de KOSGEB gibi kurumlar ile bazı bankaların bu alanda faaliyet göstermek, yeni tesis kurmak ya da var olan tesisin kapasitesini arttırmak isteyen kişilere geri ödemesiz olarak sunulan parasal desteklerdir.

KOSGEB Arıcılık Hibesi ve Kredisi
KOSGEB, arıcılıkla uğraşacak olan kişilere direkt olarak arı ve buna bağlı olarak kovan sayılarını arttırmak için kredi ya da hibe desteğinde bulunmamaktadır. Bunun yerine arıcılıkla uğraşacak olanların tesisleri için ihtiyaç duyacakları malzemeler ve diğer oluşacak giderler için kredi sunulmaktadır. KOSGEB’ den arıcılık amacıyla kredi ya da hibe desteği almak isteyenlerin yalnızca arıcılık ile ilgili bir proje geliştirerek KOSGEB’ e başvurmaları sonucunda buradan kredi ya da destek alma olasılıkları hiç de yüksek değildir. Arıcılık projesi geliştirmek ve KOSGEB’ e sunmak yerine, bal ve diğer bal ürünlerinin üretimi, paketlenmesi, satışı ve imalatı ile ilgili projelerin hazırlanması ve KOSGEB’ e sunulması sonucunda buradan kredi ya da hibe desteği alma ve proje için kullanma şansı daha yüksek olacaktır. KOSGEB’ den alma şansı bulunan arıcılık faaliyetlerinde kullanmak için değerlendirilecek olan kredi ve hibe desteklerinin boyutu 30 bin TL’ ye kadar çıkabilmektedir. Bu değerlere kadar ulaşan desteklerden faydalanmak için kurumun destek başvurusunda bulunan kişilerde aradığı şartlardan biri, başvuruda bulunanların 18 ile 41 arasında bulunmasıdır. Şartların devamında da destekten faydalandıktan sonraki 3 yıl boyunca arıların satışının gerçekleştirilmemesi ve üretim faaliyetlerine devam edilmesidir.

Arı Yetiştiriciliği Hibe Desteği
Arı yetiştiriciliği için KOSGEB’ in verdiği ve değeri 30 bin TL’ ye kadar ulaşan hibe desteklerinden faydalanmak için kişilerin alacak oldukları desteği arı alımı için değil arıcılık faaliyetinde kullanılacak ve faydalanılacak olan diğer malzemelerin temini için kullanacak olmaları gerekmektedir. Hibe başvurusunda bulunmadan önce hazırlanacak olan projede alınacak olan hibenin kullanılacak olduğu alanlar belirtilirken; arı yemi ve keki, arıcılık ilaçları, arı yemlikleri, arı oğulları, arıcılıklar ilgili olan plastik ürünler, körükler, bal süzme malzemeleri ve diğer malzemeler gibi olduğu belirtilmelidir.

Arı Yetiştiriciliği İçin Verilen Krediler
Genellikle kamu bankaları ve KOSGEB gibi kurumlar arıcılık ve canlı hayvan yetiştiriciliği için kredi ve hibe destekleri hazırlamakta ve bu alanda faaliyet gösteren ve gösterecek olanların kullanımına sunmaktadırlar. Bankaların ve KOSGEB gibi kurumların sunmakta olduğu bu desteklerden ve kredilerden faydalanabilmek adına kuruluşların alanda faaliyet göstermekte olan kişilerde aradıkları birtakım gereklilik bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması ve iyi bir proje oluşturulması ile kurumların sunduğu kredilerden ve hibe desteklerinden faydalanılabilecektir.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredileri
Kamu bankalarından olan Ziraat Bankası, canlı hayvancılıkla ve tarımla uğraşan kişilere, genç girişimcilere uygun faiz oranlarıyla kredi hazırlayan bankalar arasında yer almaktadır. Hayvancılığın ve tarımsal üretimin gelişimi ile ülkenin gelişimi amaçlanmakta ve bu alanda faaliyette bulunmakta olanlarla faaliyet gösterme niyetinde olan fakat finansman açısından yetersiz olanlara uygun faiz oranlarıyla yalnızca bu alanda kullanmak için krediler hazırlanmaktadır.

Ziraat Bankası’ ndan Alınacak Arıcılık Kredisi Hangi Alanlarda Kullanılabilir?
– Gezgin arıların alımı, nakliye giderleri ve yerleştirmede harcanacak olan işçilik giderlerine kadar,
– Arıcılık malzemelerinin satın alımında, temel petek, kek, şeker, ruhsatlı olan ilaçların alımında,
– Ana şeker işletmelerinin kullanımı için; temel petek, şeker, kek alımı ve ana arı üretim malzemelerinin temin edilmesinde,
– Bambus arısı üretiminde ihtiyaç duyulan malzemelerin( şeker, plastik kap, polen, ambalaj malzemesi ve benzeri ürünler) temin edilmesinde,
– Arıcılıkla alakalı olan diğer işletme giderlerinin karşılanmasına kadar Ziraat Bankası’ ndan alınacak olan arıcılık kredileri finansman olarak kullanılabilmektedir.

Ziraat Bankası’ nın Arıcılık Kredisi İçin Aranan Şartlar
– Ziraat Bankası’ nın sunmakta olduğu arıcılık kredilerinden faydalanmak için bankanın üreticilerde ya da yeni girişimcilerde aradığı bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların sağlanması durumunda Ziraat Bankası’ nın sunmakta olduğu arıcılık kredilerinden faydalanılabilecektir.
– Arıcılık sistemine kayıtlı olmakla birlikte en az olacak şekilde 50 adet arı kovanı ile üretim faaliyetlerinde bulunan ya da alınacak olan kredi ile üretim faaliyetlerini 50 ve üzerinde kovana çıkartma niyetinde olanlara kredi sağlanacaktır. Alınacak olan kredi aşağıda detaylı olarak açıklanmakta olan amaçlar için kullanılabilecektir.
– Arılı kovan alımında, polen kapanlı yeni boş kovan alımında, bal süzme, polen kurutma ve temizleme, kek hazırlama cihazlarının satın alımında,
– 200 tane ve daha fazla arılı olan kovan ile gezici arıcılıkla meşgul olan üreticilerin jeneratör, güneş enerji sistemi ve arıcı barakası gibi satın alma işlemlerinde,
– Bambus arısı üretimi faaliyetinde bulunan kişilerin faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri amacıyla bina yapımı ve tadilat giderleri, raf sistemleri ve diğer cihaz ve aletlerin temininde kullanmak amacıyla,
– 100 adet ve daha fazla arılı kovana sahip kişilerin ana arı üretiminde bulunmaları amacıyla ana arı üretiminde kullanılacak olan jeneratör, güneş sistemi sistemleri ve 1000 adet çiftleştirme kovanı ve kutusu, arıcı barakası ya da arıcı karavanı
– Arıcılık ile ilgili olan diğer yatırım harcamaları gibi diğer giderlerin finansmanında, Ziraat Bankası’ ndan alınacak olan arıcılık kredileri finansman olarak kullanılabilecektir.

Arıcılık Kredisine Başvuruda Bulunabilmek İçin Gereken Evraklar ve Başvuru Yöntemleri
– Arıcılık kredilerinden faydalanmak isteyenlerin Ziraat Bankası şubelerine bireysel olarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuruya gitmeden önce aşağıda listelenecek olan evrakların tamamlanmış olması, işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır.
– Çiftçilik belgesi- ÇKS belgesi
– Nüfus cüzdanı
– Arıcılık ve tarımsal faaliyette bulunulduğuna dair kanıtlayıcı nitelikte olan evraklar( tapu kaydı, kira kontratı ve benzeri belgeler)
– Kredi almak için banka tarafından talep edilecek olan teminata karşılık gelecek olan taşınmazların belgeleri
– Bilanço esasına göre faaliyet göstermekte ve kayıt tutmakta olan işletmelerin son 3 yıl içerisinde tutulan bilançoları ve gelir tabloları

Yukarıda listelenen evrakların tamamlanması sonrasında Ziraat Bankası’ na yapılacak olan arıcılık kredisi başvuruları için banka, kişilere kısa süre içerisinde kredi başvurusunun sonucu hakkında geri dönüşte bulunacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu