Arış Yetiştiriciliği ve Bal Üretimi Yapmak Karlı Bir İş Midir?

Arılar; doğanın işleyişi üzerinde inanılmaz derecede büyük role sahiptirler. Bitkilerin o yıl içerisinde tozlaşarak meyve vermelerini, uzak mesafelerdeki bitkilerin çiftleşerek meyve vermelerini, doğanın canlanmasını ve hayatta kalmasını sağlayan mucizevi hayvanlardır.

Arıcılıkla uğraşan kişilerin büyük kısmı, arıların ne kadar mükemmel yaratıklar olduklarını bilmekte ve bu işle hobi olarak uğraşmaktadırlar. Bunun dışında, arıcılık faaliyetleriyle profesyonel anlamda uğraşan kişiler, arıların ürettikleri ballar üzerinden kazanç sağlarlar ve dönemsel olarak güzel gelir elde edebilirler.

Özellikle açık ve yeşillik alanlarda daha verimli şekilde gerçekleştirilebilecek olan arıcılık, ülkemizde son derece popüler olan geçim kaynakları arasındadır. Son yıllarda arıcılık alanında yapılan atılımlar ve üretimdeki iyileştirmeler, yıllık üretim miktarının 83 bin tona ulaşmasını sağlamıştır. Bu sıralama ile dünyada ikinci gelen ülke olduğumuz söylenebilir. Arıcılıkla hobi olarak uğraşan kişilerdenseniz ya da bu iş profesyonel anlamda başlamak istiyorsanız, yazının devamında aktarılacak olan kılavuz bilgileri iyice anlamalı ve uygulamaya çalışmalısınız. Bilgilerin uygulanması halinde iyi sonuçlar alacağınıza güveniyoruz.

Ana Hatlarıyla Arı Yetiştiriciliği
Başlangıç aşamasında işin ne boyutta yürütüleceği ve ne boyutlarda kapasitelere sahip olunacağına karar vermeniz gerekmektedir. Başlangıç olarak küçük ölçekli yetiştiricilikle uğraşacaksanız bu iş için gereken malzemeleri edinmelisiniz; kraliçe arı, kuluçkalık, bal konteynırları, bak kutularına, vücut koruması için kıyafete, el demirlerine, balı dökmek için kazanlara, balı saklamak için derin donduruculara ihtiyaç duyacaksınız.

İşe küçük hacimle başlamak istemiyorsanız büyük bir arı çiftliği de kurabilirsiniz. Kendi üretim faaliyetlerinize devam ederken çevrede bulunan küçük çaplı üreticilerin mallarını alarak bu malları da paketleyebilir, pazarlayabilir ve üzerine kay payı ekleyerek satabilirsiniz. Küçük hacimli üretimle uğraşan kimseler, kendi mallarının pazarlanması için çok büyük emek harcamazlar. Bu malları alarak yurt dışına ya da yurt içine pazarlayabilir ve iyi paralar kazanabilirsiniz. Bu iş için personel istihdam etmeniz gerekebilecektir ve işletmenizin büyüklüğüne bağlı olarak bu sayışa siz karar verebilirsiniz.

İşe Başlamadan Önce
İşe başlamadan önce, üretim faaliyetlerinde bulunmak için alınacak olan izinlerin derinlemesine araştırılması gerekmektedir. Üretim faaliyetlerinin büyüklüğüne göre alınacak olan izinler de farklılık gösterebilecektir. Bunun yanı sıra, bal üretiminin desteklenmesi için çeşitli devlet destekleri sunulmaktadır ve bu desteklerden faydalanmak adına kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Organik bal üretimini ve bal üreticilerini cesaretlendirmek adına sunulan destekleri araştırın ve bu desteklerden faydalanmaya çalışın.

Bal üretim faaliyetlerinde bulunurken işinizin hacmine göre çeşitli ihtiyaçlar doğacaktır; uğraştığınız kovanların sayısı az ve iş hacminiz çok fazla değilse arılarla kendi başınıza ilgilenebilirsiniz fakat balları toplama zamanı geldiği zaman kendi başınıza bu işe yetemeyebilirsiniz. Bu iş için size yardımcı olması gereken birini tutabilirsiniz ya da yeğenlerinizden, kardeş ya da çocuklarınızdan birini bu işte çalışması için ikna edebilirsiniz. Bu şekilde akrabalarınız da doğa ve arılarla iç içe olmasını sağlarken bir taraftan da kendi işinizi kendinizden biri ile halletme rahatlığı ile işinize devam edersiniz.

Üretilen balların kalitesi, lezzeti ve aroması üzerinde birçok değişken etkin rol oynamaktadır. Bu değişkenlerden birisi, arıların polen topladıkları çiçeklerdir ve çiçekler, balların aroması ve tadı üzerinde oyun değiştirici etkiye sahiplerdir. Örnek vermek gerekirse Ardahan ve Artvin taraflarında elde edilen ballar oldukça kıymetlidir. Siz de farklı aromalar almak ve farklı lezzetler üzerinde çalışmak istiyorsanız farklı çiçekler üzerinden polen toplanmasını sağlayabilirsiniz. Son zamanlarda lavanta balı oldukça popüler ve değerlidir. İnternet üzerinden yapacak olduğunuz kısa bir araştırma ile fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Lavanta balı gibi çeşitli aromalarda bal üretiminde bulunarak müşteri portföyünüzü geniş tutabilirsiniz. Balın kalitesi bakımından dikkat edilmesi gereken başka bir unsur da balların çıkartılışı sırasında ortamın sıcaklığıdır. Ortamın sıcaklığı konusunda önlemlerinizi aldıktan sonra bal çıkartma işleminde bulunabilirsiniz.

Arıcılık İle Uğraşmak Karlı Mıdır?
Arıcılıkla uğraşmak karlı bir iştir ve yıllık olarak kazanılacak para üretilen balın cinsine ve kalitesine göre değişiklik gösterecektir. Örnek vermek gerekirse; üretilen balların fiyatları bölgeden bölgeye 15 TL ile 5 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak yapılacak bir hesaplama ile yıllık bi kovandan 20 kg bal aldığınızı düşünelim. Kilosunu basit şekilden 20 TL olarak hesaplarsanız ve 20 TL den satarsanız size yıllık olarak kazancı 30 kovan için 12 bin TL olacaktır. Başlangıç malzemelerini daha önce aldığınızı düşünürsek, yıllık olarak 2 bin TL’ lik masraf oluşacağını varsayalım ve görüldüğü gibi 30 kovan baldan yıllık olarak elde edilen kazanç 10 bin TL olmaktadır. Bu değer, üretilen balın cinsine ve türüne göre değişmektedir.

Organik Bal Üretimi
Organik ürünlere olan talepteki artış, bu popüleritenin bala da yansımasını sağladı ve organik üretilmiş olan ballar yavaş yavaş tezgahlarda ve raflarda yerlerini almaya başladı. Alışveriş yaparken markette bal reyonunda organik bal etiketi ile satılan ballarla karşılaşmış olabilirsiniz. Bu balların fiyatları şüphesiz ki dikkatinizi çekmiş olmalı. Piyasada bulunan ve miktar olarak daha fazla olan diğer ballardan fiyat olarak daha pahalı olan organik ballar, yoğun emek harcanarak üretilmektedir.

Bal üreten kişiler, organik tarım ve üretim standartlarına uyarak, organik tarım kuruluşları tarafından uygun bulunan üretim tekniklerini kullanarak bal üretmeye başlarlarsa ve ürettikleri ballar için organik bal sertifikası alırlarsa ürünlerini organik bal adı ile satabileceklerdir. Fakat bu o kadar kolay ve kısa bir süreç değildir. Üreticiler, arıların nektar bulma süreci, arı yönetimi, bal çıkartımı, balların taşınması, ısı süreci ve balların ambalajlanması gibi konularda standartlara uymaları ve dönemsel olarak gerçekleştirilecek olan denetlemelerden geçmeleri gerekmektedir. Organik bal olarak nitelendirilen ürünlerin bir takım test işleminden geçmesi gerekmektedir. Test işlemleri sırasında bal numunelerinin kimyasal kalıntıdan, şeker ve antibiyotik kalıntısı gibi maddelerin içermemesi gerekmektedir. Balların organik olarak etiketlenebilmesi için test kuruluşunun test standartlarının sağlanması gerekecektir.

Bazı test kuruluşlarında ve bazı ülkelerde aranan standartlar diğerlerine göre daha sıkı ya da daha yerine getirilebilir olabilmektedir. Etiketlerde bulunan organik ürün ibaresi kimi zaman tüketicilerin aklını karıştırabilmektedir. Uzmanlar, bazı markların organik bal olarak etiketleyip sattıkları ürünlerin aslında organik ürün olmadığı, bu ürünlerin kimyasal ve antibiyotik kalıntısı içerdiğini söylemektedirler.

Organik balların tercih edilme sebepleri arasında da kimi kişiler için bu ürünlerin daha sağlıklı olması kimi kişiler için de bu ürünlerin diğer bal ürünlerine göre daha lezzetli olması gelmektedir.

Yorum yapın