İş ve Para Dünyası
Artan ve Azalan Taksitli Mortgage Kredisi Nedir?
Yazar: - 15 Nisan 2018
376
0
Artan ve Azalan Taksitli Mortgage Kredisi Nedir?

İpotekli konut kredisi, tutulu satış kredisi adlarıyla da anılan mortgage kredileri, kredi kullanılarak almak istenen taşınmazların kredi kullanılacak kurum tarafından alınması ve sonrasında kredinin kullanıldığı kurumlara ödenmesi gereken taksitlerin bitimi sonrasında taşınmazların kredi kullanan kişilerin üzerine geçtiği kredi türüdür.

Mortgage kredilerinin vadeleri, konut kredilerinden daha uzun olabilmektedir ve 20 ile 30 yıla kadar varabilen vadelerle mortgage kredisi almak mümkün olmaktadır. Mortgage kredilerine konu olabilecek taşınmazlar;

  • Ev sahibi olmak için kullanılabilir,
  • Ofis ve işyeri, imalathane satın alımında finansman aracı olarak tercih edilebilir,
  • Bitmemiş ya da mali yetersizlikler nedeniyle yarım kalan inşaatların tamamlanması amacıyla kullanılmaktadır,
  • Daha önce kullanılmış olan konut kredilerinin transferi ya da yeniden yapılandırma işlemleri için kullanılmaktadır.

Mortgage kredilerini türleri bunlarken kredinin geri ödeme süresince nasıl bir yol izleneceği, kredi kullanmakta olan kişilerin taksit ödemelerini hangi düzene göre yapacakları da banka ile kişi arasında geçen iletişim sonucunda açığa çıkacaktır.


Artan ve Azalan Taksitli Mortgage Kredisi
Artan ve azalan taksitli olacak şekilde kullanılacak olan kredilerde geri ödeme süresinde kişilerin ödemeleri gereken tutarlar, sabit oranlı ödeme seçeneğinde olduğu gibi eşit taksitler şeklinde yapılmamaktadır. Kişilerin ilerideki gelir durumlarını ve ödeme kapasitelerini değerlendirmeleri ve kendilerine uygun gelmesi durumunda artan taksitli mortgage kullanırlarsa ödemekte oldukları taksit miktarları aydan aya daha önce belirlenmiş olan oranlarda artış gösterecektir. Bunun nedeni de kişilerin ilerleyen zamanlarda sahip olacakları ödeme kapasitelerinde artış yaşayacaklarını bilmeleri ve borçlarını biran önce bitirmek istemeleri durumunda bu şekilde bir ödeme planı izleyebilirler. Yıldan yıla olacak şekilde %10’ luk bir finansal büyüme yaşayacak olan kişiler, geri ödeme konusunda bu duruma uygun ayarlamalarda bulunabilmektedirler.

Aksi durumda da kişilerin ilerleyen yıllarda daha az ödeme kapasitelerinin olacağını öngörmeleri ya da ilerleyen yıllarda kredi taksiti ödemek yerine elde edilen gelirleri farklı alanlarda kullanmak amacıyla azalan taksitli mortgage kredileri tercih edilebilmektedir. Yine şartların belirlenmesi aşamasında kişiler kredi kullanmakta oldukları banka ile ilgili konuda görüşerek azalan taksitli mortgage kredisi kullanabileceklerdir.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ