Artvin Ek İş İmkanları

Artvin’de evlerde yapılabilecek ek iş türleri ve evlere iş veren firmaların ek iş ilanlarını sayfamızda bulabilirsiniz. Aktif ek iş ilanları başlığı altından ilanları listeleyebilir ve online başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda firmalar da sitemizdeki ek iş talep formu aracılığıyla ek iş arayanlara iş imkanı sunabilir.

Artvin Hakkında; Ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Artvin ili Karadeniz’in doğu kısmında bulunmaktadır. Aynı zamanda Artvin’in Karadeniz’e doğrudan kıyısı bulunmaktadır. Konum itibari ile kritik bir yerde bulunan Artvin ili doğu kısmında Gürcistan ile sınıra sahiptir. Aynı zamanda doğuda Ardahan‚ güneyde Erzurum‚ batıda ise Rize şehirleri ile çevrelenmiştir. Büyüklük açısından değerlendirildiğinde ülkemizin 55. sıradaki ilidir. En son 2009 senesinde yapılan nüfus sayım değerlerine göre ise Artvin nüfusu 165.580 kişi ile kalabalık olma yönü ile ülkemizde 75. sırada yer almaktadır. Yani hem nüfus hem de büyüklük açısından Türkiye’nin en küçük illerinden biridir.

Artvin İli Ekonomisi; Artvin ili ekonomisinde öncelikli olarak tarım öne çıkmaktadır. Bir Karadeniz şehri olduğu için birçok kişi gelirini bölgenin öne çıkan ürünlerinden elde eder. Çay ve fındık en temel iki tarım ürünüdür. Son dönemlerde ise ön plana çıkan bir diğer ürün kivi olmuştur. Kivi üretimi devamlı olarak artmaktadır. Bazı ilçelerinde farklı ürünler de üretilir. Örneğin Yusufeli ilçesi zeytin ve pirinç açısından oldukça zengindir. Bunların yanında narenciye üretimi de Artvin’de bulunan bir diğer geçim kaynağıdır.

Artvin’de genel olarak küçük üreticiler bulunmaktadır. Şehrin genelinde küçük ailelere ait olan işletmecilik ön plandadır. Artvin’de normal iklim standartları kışlar oldukça sert geçmektedir. Ancak son dönemde bölgede yapılan baraj sayesinde bu durumun değişerek kış aylarının daha ılık geçmesi beklenmektedir. Bu sayede çay ve kivi üreticiliğinin daha çok ön plana çıkacağı tahmin edilir.

Artvin endüstri açısından değerlendirildiğinde de çok aktif bir şehir değildir. Bölgede faaliyet gösteren çay ve fındık fabrikaları mevcuttur. Bunun yanında Murgul ilçesinde bakır madenleri bulunduğundan bu konuda da işletmecilik yaygındır. Bunların dışında ciddi bir tesis ve işletme bulunmamaktadır.

Artvin Ek İş Olanakları; Artvin ilinde evde yapılabilecek birkaç alternatif iş bulunmaktadır. Bölge ekonomisi açısından taşıdığı önem ve üretim çokluğu bakımında ön plana çıkan fındık normal istihdamı sağladığı gibi evlerde çalışmak isteyenler için de iyi bir alternatif olmaktadır. Fındık üreticileri eğer kendi elemanlarını bu konuda oyalamak istemiyorlarsa bu noktada evlere ek iş verebiliyorlar. Bu sayede daha ekonomik şekilde üretime katkı sağlayabiliyorlar. Toplanan fındıkları evlere dağıtarak fındıkları ayıklatan işletmeler ile iletişime geçebilir‚ siz de evinizde fındık ayıklama işi ile para kazanabilirsiniz. Fındık ayıklama işi hem kolay hem de bayan‚ erkek‚ herkesin rahatlıkla yapabileceği bir iş. Herhangi bir el becerisi de gerektirmediğinden rahatlıkla tercih edilebilir.

El becerileri olan bayanlar için ise değerlendirilebilecek bir diğer evde iş imkanı ise dikiş ve nakış işi. Artvin ili kendine has bazı el işi örneklerine sahip olan bir il. Bu işlerle ilgili bilgi ve beceriye sahip olan bayanlar becerilerini evlerinde üretim ile paraya çevirebilirler. Dilerseniz evde kendi işinizin patronu olarak üretim yapıp satabilir‚ ya da bu konuda satış yapan bir mağaza ile iletişime geçerek sipariş üzeri üretim yapabilirsiniz.

Montaj ve paketleme işleri ise yine çok fazla beceri istemeyen her yaştan herkesin kolaylıkla yapabileceği işler arasında yer alıyor. Nikah şekeri hazırlama‚ davetiye katlama‚ mandal montajı ve kalem montajı gibi işler bu konuda üretim yapan işletmelerden temin edilerek belirli bir süre içerisinde istenilen miktarda ürünü o işletmeye teslim edilerek kazanç sağlanıyor. Siz de Artvin’de yaşıyor ve evde olan zamanlarınızı kazanca çevirmeyi hedefliyorsanız size uygun olan bir ek iş alternatifini değerlendirebilir‚ emeğinizi kazanca çevirebilirsiniz.

Yorum yapın