İş ve Para Dünyası
Asgari Ücret Alan Kişilere Bankalar Tarafından Konut Kredisi Verilir Mi?
Yazar: - 25 Mayıs 2018
401
0
Asgari Ücret Alan Kişilere Bankalar Tarafından Konut Kredisi Verilir Mi?

Bankalar, finansal anlamda ürün ve hizmet sunumunda bulunan ve bu hizmetlerin kendilerine, hizmet sunumundan önce belirlenen tarihlerde kendilerine geri ödenmesiyle kazanç elde eden finansal kuruluşlardır. Bankaların müşterileri için hazırladıkları en popüler ürünler krediler ve kredi kartları olmaktadır. Kredi kartları ve krediler, kişilerin isteklerine ulaşmak için bankayı finansman aracı olarak kullanmalarını sağlamaktadırlar.

Bankalar, müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik çeşitli krediler hazırlamaktadırlar. Konut kredileri, konut alma fikri oluşuncaya kadar bu konu için oluşturulmuş bir fonun yokluğu durumunda ya da konutu nakit olarak finanse edecek kadar güçlü bir finansal güce sahip olmama durumunda, evleri alırken en çok tercih edilen finansman yöntemleridir.

Konut Kredilerinin Uzun Vadeli Olması
Konut kredilerinin uzun vadeli olması ve yüksek meblağlarda oluşturulması, bankaların bu kredileri hazırlarken ve verirken müşterilerini daha derinlemesine araştırmalarına neden olmaktadır. Konut kredisi gibi büyük tutardaki kredilerin hazırlanması için, kredi başvurusunda bulunan kişilerin düzenli gelir durumları, kredi skorları ve bankalara olan mevcut borçluluk durumları gibi değişkenler incelenmektedir. Özellikle kredilerin oluşturulabilmesi ve bankadan kredi için onay alınması için, kredi başvurusunda bulunan kişilerin düzenli gelirlere sahip olmaları gerekmektedir.

Ülkemizde aktif çalışma hayatında yer alan yaklaşık olarak 13 milyon asgari ücretli vardır. 2016 yılında asgari ücretlerin 1300 TL yapılmasıyla bile bu kimselerin yalnızca maaşlarıyla ya da birikim yaparak konut sahibi olmaları çok zor olacaktır. Bu kimselerin konut sahibi olmaları için başvurabilecekleri tek yöntem konut kredisi kullanmak olarak görünmektedir fakat bankalar, asgari ücretle çalışan kişilere ne kadara kadar konut kredisi vermektedir?

Bankalar, verdikleri hizmet ve ürünlerin kendilerine geri ödenmesini garanti altına almak ve daha sonra yaşanabilecek olası sorunları minimize etmek için, hizmet sunumları için belirli şartlar oluşturmuşlardır. Bu şartlardan biri de kredi kullanacak kişilerin düzenli gelire sahip olması ve istenen kredilerin, düzenli gelirden karşılanabilecek düzeyde olmasıdır. Banka tarafından oluşturulacak krediler, kişilerin aylık düzenli gelirleriyle doğrudan alakalı olacaktır. Asgari ücretli kişilerin 1300 TL düzeyindeki aylık gelirle konut kredisi kullanabilmeleri çok düşük bir olasılıkla mümkün olacaktır.

Ek Gelir Beyanı
Asgari ücretli kimselerin konut kredisi kullanma şanslarını arttırmaları için yapabilecekleri şeyler, işverenlerinden ilave gelir evrakları temin etmek, kişilerin üzerlerinde kirada olan ev ya da dükkanları olmaları durumunda buralardan gelecek paraları da düzenli şekilde sağlanan ek gelirler olarak bankaya sunabilecekleridr.


Asgari Ücretle Çalışan Kimseler Ne Kadar Kredi Kullanabilir?
2016 yılında, asgari ücretlerin 1300 TL yapılmasıyla asgari ücretli çalışanların kullanabilecekleri kredi tutarlarında da artış yaşanmıştır. Bankalar, genel olarak kendilerine kredi başvurusunda bulunan kimselerin gelir durumlarına göre kredi sunumunda bulunmaktadırlar. Verilecek kredilerin aylık ödemelerinin, kredi kullanacak olan isteklilerin aylık maaşlarının %40’ ı ile %60’ ı arasında olmasına dikkat edilmektedir. Ortalama olarak bankalar tarafından hazırlanan krediler, kişilerin aylık gelirlerinin yarısı kadar olabilecektir.

1300 TL’ lik asgari ücretle çalışan kimselerin kullanabilecekleri kredilerin aylık taksitleri 650 TL olacaktır. Bu şekilde olacak krediler yalnızca ihtiyaç kredisi şeklinde kullanılabilecektir ve ihtiyaç kredilerinin maksimum vade süresi de 36 ay olduğu için 650 TL’ lik geri ödemelerle alınabilecek en yüksek ihtiyaç kredisi 25 bin TL civarında olaracktır.

Kullanılabilecek Kredi Miktarının Arttırılması İçin
Konut kredisi ya da diğer yüksek meblağlı kredilerden faydalanmak isteyenler, aylık olarak ellerine geçen asgari ücretlerle bu kredileri bankadan alamayacaklardır. Bu durumda, bu kredi başvurularının onay alma şansını arttırmak adına çeşitli stratejiler izlenebilecektir. Bunlar; bankaya eğer varsa, düzenli ek gelire sahip olunduğunun ispatlanması, kirada olan ev, depo, dükkan gibi yerlerden gelen aylık ek gelirlerin de totaldeki gelire eklenmesi, bankanın kişilere kredi verme olasılığını arttıracaktır.

Aynı şekilde, asgari ücretli olan kimselerin konut kredisi kullanabilmeleri için alınacak olan evin ve kişilerin üzerinde görünen arsa, dükkan ya da evlerin ipotek olarak verilmesi gerekmektedir. Banka, verdiği kredinin kendisine er ya da geç geri döneceğine emin olduktan sonra krediye onay verecektir.

Asgari ücretlilerin konut kredisi kullanabilmeleri için faydalanabilecekleri bir diğer yol da bankaya, kullanmak istenen kredi için kredi skoru ve aylık geliri yeterli olan bir kişinin kefil olarak gösterilmesi olacaktır. Fakat artık en yakın arkadaşlar ya da akrabalar bile birbirlerine bu gibi durumlarda kefil olmak istememektedirler.

Asgari Ücretlilerin Konut Kredisi Almaları İçin Gerekenler
Konut kredisi ya da diğer krediler için başvuran herkesin, bankaca değerlendirmeleri yapılırken bir takım parametreler mercek altına alınır. Kişilerin kredi skorları ve almış oldukları hizmetleri geri ödemedeki istikrarları, daha sonraki başvurulacak kredilerin onaylanması adına büyük önem taşımaktadır.

Kredi skoru ve kredi geçmişi düzenli olan, bankalar ve diğer finansal kuruluşlarla daha önceleri sorun yaşamamış kimselerin konut kredisi kullanabilme şansları daha fazla olmaktadır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ