Kredi Kartları

Axess Kredi Kartı Borç Taksitlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartları, düzenli olarak kullanıldığı ve borçları düzenli olarak ödendiği zaman son derece faydalı olan finansman ürünlerindendir fakat dönem borçlarının ödemesi aksatılan, sürekli olarak asgari ödeme tutarı ödenen kredi kartları bir süreden sonra kullanıcılarının başına bela açabilmektedir. Tabi burada kredi kartlarında bir suç olmayıp hatanın tamamı kredi kartı sahiplerindedir.

Zaman içerisinde ödenemeyecek dereceye kadar gelen kredi kartı borçları insanların kısır bir döngü içerisine girmelerine neden olmaktadır. Borçların ödenmeyen kısımları için işlemekte olan faiz borçların sürekli olarak artmasına neden olurken kredi kartı sahipleri de altında kaldıkları bu ağır yükün altından çıkmak için çözüm yolları aramaktadırlar.

Taksitlendirme Kanunu
Bu konu ile alakalı olarak yapılan bir yasal düzenleme ile kredi kartı borçlarının taksitlendirilebilmesinin önü açılmıştır. 27 Eylül 2016 yılında getirilen bir düzenleme ile 26 Eylük 2016 tarihinden önce yapılmış olan alışverişlerden ve nakit avans kullanımlarından dolayı oluşan borçlanmalara ek olarak yine bu tarihe kadar yapılmış işlemler için taksitlendirme başvurusunda bulunulabilmektedir. 27 Eylül 2016 tarihinden sonra gerçekleşmiş olan işlemler için taksitlendirme talebinde bulunulamamaktadır.

Taksitlendirilecek olan borçların maksimum vade sayısı 72 aya kadar çıkacaktır ve minimum olarak da 2 aylık bir taksitlendirme yapılabilmektedir. Taksitlendirilen ve yeniden şekillendirilen borçlar için %1.70 oranında faiz uygulamasında bulunulacaktır. Kredi kartı borcu taksitlendirme başvurusunda bulunulması durumunda kredi kartı borcunun belirli bir kısmı için yapılandırma yapılmayacak olup başvuruda bulunulan tarihte geçerli olan borçlar için taksitlendirme işlemi uygulanacaktır. Hesaplanan taksit tutarları kartın aylık ödenmesi gereken asgari borç tutarına eklenir ve kişilerin aylık ekstrelerinde bu şekilde gösterilir.

Borç Taksitlendirmede Minimum Tutar Ne Kadar Olacak?
Borç taksitlendirme başvurusunda bulunulacak olan minimum tutar 100 TL olacaktır ve borç taksitlendirme işlemleri için banka tarafından yansıtılan herhangi bir ücretlendirme bulunmamaktadır. Banka tarafından iptal ettirilmiş ve takibe alınmış kredi kartları için taksitlendirme işlemi yapılmayacaktır. Gecikmede olmayan kredi kartları için taksitlendirme işlemi uygulanması durumunda kartlar kullanıma kapatılmayacak olup bu kartlar için devam eden 6 ay boyunca limit artış talebinde bulunulamayacaktır.

Borç Taksitlendirme Tarihi; Borç taksitlendirme tarihi olarak ekstre kesim tarihleri seçilemeyecektir. Borç taksitlendirme talepleri 444 25 25 numaralı Akbank telefon şubesi aracılığıyla bildirilecektir ve taksitlendirme başvurusunda bulunulan kredi kartları banka tarafından değerlendirmeye alınacak, olumlu bir sonuç çıkması durumunda yalnızca bu kişilerin kredi kartı borçları taksitlendirilecektir. Yani kredi kartı borç taksitlendirme başvurusunda bulunan herkesin kredi kartı borcu yeniden taksitlendirilmemektedir. Değerlendirmelerin sonuçlanması durumunda kişiler SMS aracılığıyla bilgilendirilecekler.

Bireysel Kredi Kartlarına Borç Taksitlendirme
Yalnızca bireysel kredi kartları için borç taksitlendirme talebinde bulunulabilecektir. Biriken borçların ödenmesi amacıyla yüksek vadelerden faydalanarak rahat bir şekilde biriken borçların ödenmesi mümkün kılınacaktır. Birden fazla bireysel kart için taksitlendirme başvurusunda bulunulabilecek iken ticari kartlar için borç taksitlendirme yapılmamaktadır. Borçların bir kısmına taksitlendirme yapılırken kalan kısmına yapılmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Borç taksitlendirme başvurusunda bulunulur ve başvurular kabul edilirse kartların bakiyelerinde bulunan bütün borçlar taksitlendirilecektir.

Borç taksitlendirme talebi yapıldığı günde borçların bir kısmının ödenmesi durumunda işlemler sonuca ulaşınca, kişilere nihai olarak ödemek durumunda kaldıkları yeni borç tutarları ve taksitler bildirilecektir. Borç taksitlendirme işlemlerinden sonra yeni borçların tamamı ödeninceye ve kapatılıncaya kadar kart sahiplerinin kredi kartları hesap kesim tarihlerini değiştirmelerin mümkün olmayacaktır. Yukarıda verilen şartlara uyulması durumunda ödenmekte zorluk çekilen kredi kartı borçları yeniden taksitlendirilebilecek ve kişilerin üzerlerinden büyük bir yük kalkacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu