Ek İş İlanları

BALIKESİR Evlere İş Veren Firmalar

Balıkesir’de evlerde ek iş yapmak isteyenler aşağıda yer alan aktif ek iş ilanları üzerinden uygun olan ilana online başvuru yapabilirler. Eğer aradığınız nitelikler size uygun değilse yapabileceğiniz ek iş türlerini yorumlar bölümünden yazabilirsiniz. Doğru e-mail adresi vermeye özen gösterin. Size bu mail adreslerinden ulaşacağız.

Balıkesir Hakkında; Balıkesir ili ülkemizin en kalabalık 17. şehri olma özelliği taşımaktadır. Marmara Bölgesi içerisinde yer alan şehir bölgenin güneyinde bulunur. Ancak bir Güney Marmara şehri olmakla birlikte şehrin bir kısmı da Ege Bölgesi topraklarında bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da iki bölgeye ait özellikler taşır. Hem Marmara Denizi hem de Ege Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır.

Doğuda Kütahya ve Bursa ili sınırı olan Balıkesir ilinin güneyinde Manisa ve İzmir‚ batıda ise Çanakkale ile çevrelenmiştir. Balıkesir’in ayrıca sahip olduğu Ayvalık ilçesi de Yunanistan’a ait olan Midilli Adası ile komşuluğu bulunmaktadır. Balıkesir ili bir büyükşehirdir. Toplamda 20 tane ilçesi bulunan şehrin 2014 senesinde yapılan nüfus sayımına göre 1.189.057 tane vatandaşa ev sahipliği yapmaktadır. Bu da Balıkesir ilini ülkemizin en kalabalık 17. ili yapar.

Balıkesir Ekonomik Koşullar; Balıkesir ekonomisine değinecek olursak bölgenin bir sahil kenti olmasının avantajları gözlemlenir. Sahil kesimlerde zeytincilik‚ bağcılık ve balıkçılık yapılmaktadır. Ayrıca Balıkesir’de turizm sektörü de oldukça gelişmiştir. Sahil kesimlerinde bunlar ağırlıklı olarak yapılırken iç kesimlerde ise daha çok tarım‚ hayvancılık‚ madencilik ve ormancılık gibi faaliyetler sürdürülmektedir. Balıkesir sanayi açısından da oldukça gelişim göstermiştir. Balıkesir’de 16 adet büyük şirket bulunmaktadır. Sanayi kuruluşu olarak ise 467 adet kuruluş bulunmaktadır. Tüm bu veriler değerlendirildiğinde Balıkesir hakkında ülkenin en çok gelişmiş şehirlerinden biri olduğu yargısına varabiliyoruz.

Balıkesir için en önemli değerlerden biri sahip olduğu bor madenidir. Dünyaca değerlendirildiğinde %52’lik bir bor madeni rezervine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu da ciddi anlamda ekonomik gelir ve istihdam sağlamaktadır. Madenciliğin önemli bir yer kapladığı ilde iklim koşullarının etkileri sayesinde tarım faaliyetleri de oldukça etkin şekilde devam etmektedir. Meyve ve sebze yetiştiriciliğinde oldukça zengin bir çeşitlilik söz konusudur. Zeytin‚ incir‚ arpa‚ buğday‚ domates‚ erik‚ kayısı‚ elma‚ armut‚ pamuk‚ kavun‚ karpuz‚ narenciye‚ ayva‚ pirinç‚ mısır‚ yulaf ve üzüm gibi çok sayıda ürün yetiştirilir. Özellikle zeytin yetiştiriciliğinde de ön planda olan Balıkesir ülkenin en geniş zeytinliklerine sahiptir. Arıcılıkta ve balıkçılıkta da Balıkesir hatırı sayılır bir yere sahiptir.

Tarım‚ madencilik alanlarında bu kadar gelişmiş olması sayesinde sanayi alanında da ciddi bir gelişim süreci geçirmiştir. Özellikle tarıma dayalı imalat noktasında ciddi sanayi ve tesislere sahiptir. Zeytinyağı fabrikaları‚ bor madenleri‚ konserve fabrikaları‚ dokuma iplik fabrikaları başta olmak üzere birçok farklı alanda ciddi bir istihdam sağlamaktadır. Bu da bölge halkı için oldukça avantajlı olmakla birlikte dışarıdan da göç alımına sebep olan temel bir faktördür.

Balıkesir Ek İş İmkanları; Balıkesir sağladığı iş istihdamının yanı sıra ek iş açısından da birçok alternatif sunabilen bir şehirdir. Bölgesel olarak yapılabilecek ek işlerin başında bayanlara hitap edebilecek olan el işleri gelmektedir. Balıkesir’in Gönen ilçesi başta olmak üzere oyaları ile meşhur olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede hem bölge içerisinde hem de dışarıya gönderimde ek iş için ihtiyaç doğar. El becerileri kuvvetli olan‚ iğne ve tığ oyası yapabilen bayanlar için bu bir gelir kaynağı olmaktadır. Mağazaların ve firmaların evlere vereceği siparişler sayesinde birçok kadın Gönen Oyası yaparak para kazanma şansı elde ederler. Dışarıya siparişle yapılabileceği gibi tek başına ürünlerini üretip satan bayan sayısı da oldukça fazladır.

Balıkesir oldukça büyük ve kalabalık bir şehir olduğundan dolayı el işi ürünleri pazarlamak da diğer illere keza daha kolay olmaktadır. Özellikle Marmara‚ Ege ve İç Anadolu bölgelerinin arasında bir geçit rolü kazanan bir şehir olmasından dolayı birçok avantajı barındırır. Özel günler için yapılan her türlü ürün‚ davetiye‚ nikah şekeri‚ kına süsleri‚ küçük hediyelikler‚ mum ve kokulu taş gibi alternatifler firmalar tarafından evlere verilir. Keza paketleme işleri de oldukça yaygın olarak yapılır.

Balıkesir’de yaygın olan bir diğer ek iş alternatifi de lavanta kesme ve paketleme işi olmaktadır. Bölgede çokça yetişen lavanta bitkisi sayesinde kesilen ve paketlenen lavantalar ülkenin birçok bölgesine gönderilir. Bunun dışında en çok ek gelir kazandıran iş ise hiç şüphesiz dikiş ve nakış işidir. Ek işler yönünden daha çok bayanlara hitap edebilecek alternatifler bulunur ve onların da ev ekonomisine katkı sağlaması için bir basamak oluşturur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu