Banka Ek Hesapları Ödenmezse Ne Olur? Günlük Faiz

Banka müşterilerinin müşterisi oldukları bankalarla çalışabilmeleri için öncelikle söz konusu olan bankada bir mevduat hesabı oluşturmuş olmaları gerekmektedir.

Oluşturulan mevduat hesapları, hesap sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamalarında ve harcama yaparken kendilerini bu yolla finanse etmelerini sağlarlar. Bunun yanında, bankalarda oluşturulan mevduat hesapları, hesap sahiplerinin ihtiyaçlarına faklı yollarla da karşılık vermektedirler.

Günlük Faiz
Banka hesaplarından yapılan harcamalar, bir önceki ay yapılanla aynı miktarda olmayabilir ve beklenmedik masraflar, ödemeler meydana gelebilir. Bankaların, müşterilerinin karşılaşabilecekleri bu olasılık karşısında faydalanmaları için oluşturdukları hizmetlerden biri de banka ek hesaplarıdır. Kredili mevduat hesabı olarak da bilinen ek hesaplar, mevduat hesabı sahibi kişilerin müşterisi oldukları bankaya giderek oluşturdukları, bir limiti olan ve mevduat hesaplarında bakiye kalmadığında da harcama yapılabilmesine olanak veren hesaplardır. Kişilerin sahip oldukları kredi kartlarından nakit avans kullanırken bir limitle sınırlandırılmış olmaları ve kullanılacak olan nakit avansa günlük olarak faiz işletildiği gibi ek hesaplarında belirli sınırları olmaktadır ve bu hesaplardan kullanılacak bakiyelere günlük olarak faiz işletilmektedir.

Bankaların müşterilerine sunmakta olduğu ek hesap hizmeti, kişilerin hesaplarında kullanılabilecek kaynak olmaması durumuda dahi faydalanılabilecek kaynak anlamına gelmektedir. Banka hesaplarında para olmaması durumunda hesaplardan para çekimini imkanlı kılan ve ödemelerin geçikmemesini sağlayan bir seçenek olarak banka müşterilerinin karşısına çıkmaktadır. Ek hesaplar sayesinde kişilerin mevduat hesaplarına tanımlı otomatik ödeme talimatlarının olması ve hesaplarda bu ödemelerin gerçekleştirilmesine olasılık verecek kadar bakiye olmaması durumunda bile ödemeler gerçekleşmektedir. Kişilerin yarar sağlayacağı ve bankaların mevduat hesaplarına tanımladığı bu özellik, kişilerin kullandıkları ek hesap limitlerine günlük faiz işlenmesiyle faturalandırılmaktadır.

Ek Hesaplar Nasıl Kullanılmaktadır?
Bankalar, müşterilerinin hesaplarında bakiye olmaması durumunda bile günlük aktivitelerinin aksamaya uğramaması ve elzem olan harcamaların gerçekleştirilebilmesi adına ek hesap adında hizmet sunumunda bulunmaktadırlar. Ek hesaplar, hesap sahiplerinin harcamalarda kullanmak üzere bakiyelerinin olmaması durumunda bile faydalanabilecekleri kaynaklar anlamına gelmektedir. Ek hesap oluşturmak isteyen kişilerin müşterisi oldukları bankaya gitmeleri ve ek hesap başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bankaların sundukları her hizmetin bir sınır olduğu gibi ek hesapların da belirli sınırları bulunmaktadır. Öncelikle, ek hesap başvurusunda bulunan kişilerin başvurularının kabul edilmesi gerekmektedir ki değerlendirme sürecinde kişilerin kredi skorları, ödeme alışkanlıkları ve borçluluk durumları incelenmektedir. Değerlendirme aşamasından geçebilen kişilerin gelirleri doğrultusunda ve bankanın onay vereceği oranlarda ek hesaplar, müşterilerin kullanımına sunulmaktadır.

Ek hesaplar, müşterilerin mevduat hesaplarına tanımlı bankacılık hizmetleridir ve gerekli olan durumlarda( hesaplarda bakiye olmaması ve bakiyenin, istenen harcamaları yapmak için yetersiz olması durumunda) ek hesaplar otomatik olarak devreye girecekleridir. Ek hesap başvurusunda, banka tarafından oluşturulan limitler vardır ve ek hesaplardan yapılan her harcamada bu limitlerden düşülecektir. Aynı kredi kartlarında olduğu gibi fakat bu hesaplarda faiz günlük olarak işletilmektedir, aylık değil.

Ek Hesap Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Ek hesap kullanımında, kişilerin öncelikle bu hesaplara ihtiyaç duyup duymadıklarını düşünmeleri daha iyi olacaktır. Ek hesap demek, mevduat hesaplarındaki değerlerin yetersiz geldiği durumlarda işlemlerin ek hesaplardan finanse edilmesi ve bir dahaki dönemde kullanılan kaynakların ödenmesi anlamına gelmektedir. Bir dahaki dönemde, örneğin mevduat hesaplarına maaşların yatmasıyla, ek hesaplardan kullanılan miktarda para kesilecek, yeni döneme eksiden başlanmış olacaktır. Ek hesaplardan yapılan harcamaların hesapsızca yapılması, bir dahaki dönemlerde ele geçecek olan kaynakların daha öceki dönemden tüketilmesine neden olacak ve hesap sahiplerinin sıkıntıya düşmelerine yol açacaktır.

Ek hesap kullanımından doğan bir diğer olumsuz durum da ek hesapların bakiyesinden kullanılan paraların günlük faizle ücretlendiriliyor olmasıdır. Bankaların sunduğu ek hesap hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişiler, bankalarıyla, günlük olarak ek hesaplara yansıtılacak faiz oranlarını derinlemesine görüşmeleri gerekmektedir. Ek hesaplara uygulanan faiz oranları, hesapların bakiyesinden kullanılan bakiyeye göre de değişim gösterebilmektedir. Bu gibi değişkenlerin netleştirilmesi adına hesabın bulunduğu bankayla görüşülmesi daha iyi olacaktır.

Tabi, günümüz koşullarında aktif bir finansal yaşantıya sahip insanların çoğu birden fazla bankayla çalışmaktadırlar. Birden fazla bankayla çalışıldığı zaman banka hesaplarının kontrolü her zaman çok kolay olmamakta ya da atlanan bir detay olarak görülmektedir. Bazı zamanlardan bankalar, bünyelerinde mevduat hesabı bulunan müşterilerinin hesaplarına ek hesap tanımlamasında bulunabilmektedirler. Ek hesap tanımlaması yapılan hesaplardan yapılan harcamalarda kullanılabilecek kaynak artmakta ve bazen kişiler, durumun farkına bile varamamaktadırlar. Yapılan harcamalardan sonra ek hesapların bakiyesinde düşülen paralara, günlük olarak faiz işlenecek ve kişilerin daha sonra ödemek zorunda kalacakları yüksek miktarda borçlar oluşacaktır. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak adına, hesabına sahip olunan bankaların tümündeki hesapların kontrolünü elden bırakmamakta fayda vardır.

Ek Hesap Borçlarının Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?
Bankalar bilindiği üzere sundukları hizmet ve ürünlerden gelir elde eden kuruluşlardır ve sunmuş oldukları hizmet ve ürünlerin ödemesini her zaman almasını bilirler. Ek hesaplardaki borçların ödenmemesi durumunda, kredi kartları ya da kredi borçlarının ödenmemesi durumunda oluşacak durumların benzeri yaşanmaktadır. Mevcut ek hesap borçlarının ödenmemesi durumunda kredi kartlarında olduğu gibi hesaplara faiz işletilmeye başlanır ve ödenmeyen borçlar iyice artmaya devam eder.

Kişilerin hesaplarında para olması durumunda ek hesap borçlarının karşılığı hesaplardaki bakiyelerden düşülecektir fakat hesaplarda da bakiye olmaması durumunda süreç, hesaplara faiz işletilmesi ve devamında oluşan borçların ödenmemesiyle hukuki sürecin başlaması olacaktır.

Hukuki süreçte de banka avukatları, kişileri icraya verecek ve kişilerin mal varlıkları üzerinde haciz işlemi uygulanacaktır. Haciz işlemleri, kişilerin borçlarının karşılığının alınmasına kadar devam edecektir.

Yorum yapın