Banka Hesabımı En Hızlı Yoldan Nasıl Kapatabilirim?

Bankalarla uzun zamandır haşır neşir olanların mutlaka birden fazla bankada hesapları bulunmaktadır. Zamanla bir bankayla diğer bankalardan daha iyi iletişim kurulmuş ve tüm işlemler tek banka üzerinden gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

İşlemlerin çoğuna bu bankayla devam edilirken diğer bankalardaki hesaplar da yedekte dursun mantığıyla elde tutulmaktadır. Bu durumda diğer bankalardaki atılda kalan hesaplar, herhangi bir hesap hareketi olmaksızın beklemektedirler.

Kişilerin bir bankayla işlemlerine devam etmeleriyle, hareketsiz kalan diğer hesaplar, 2013 yılında çıkarılan bir düzenlemeyle hesap işletim ücreti işlenmeye mahkum kalacaklardır. Burada dikkat etmek gerekiyor, kişilerin kullanmadıkları, içinde para olmayan ve herhangi bir talimat verilmemiş hesapları için de hesap işletim ücretleri yansıtılabiliyor. Düzenlemenin çıktığı yılda bu konudan haberdar olan ve atılda bekleyen banka hesaplarını kapatmak için bankalara başvuranların sayısı aşırı derecede yükselmişti. Düzenlemede yalnızca bankalar düşünülmemiş, aynı zamanda tüketicilerin de faydalanabileceği maddeler yer almaktadır. düzenlemeye göre bankalar, kişilerin atılda bekleyen banka hesaplarına hesap işletim ücreti yansıtmadan önce bildirim göndermek zorundadırlar. Bu bildirimin yapılmasından itibaren 30 gün içerisinde hesap sahipleri, atılda bekleyen banka hesaplarını kapatmaları durumunda hesaplara hesap işletim ücreti yansıtılmayacaktır. 2013 yılında yaşanan yoğunluğun nedeninden, atılda duran hesaplara da hesap işletim ücreti işletilmesinden dolayı bu hesapların kapatılması kişilerin faydasına olacaktır. Yazının devamında bu işlemlerin nasıl yapılacağı detaylı şekilde anlatılacaktır.

Hesapların Kapatılması
Bankalar, yeni müşteriler kazanmak için müşteri potansiyeli taşıyan herkese bir banka hesabı oluşturmak konusunda çok hevesli davranırlar. Kazanacakları her müşteri, bankalarına gelecek fon ve kullanılacak hizmetlerden doğacak faiz anlamına geldiğinden, kazanabildikleri kadar müşteri kazanmak ve kayıt zamanlarında da ellerinden geldiği kadar kolaylık sağlamak durumundadırlar. Fakat aynı işlemler, aynı kolaylık sağlama durumu, hesap kapatma durumunda söz konusu olmamaktadır. Bahsettiğimiz gibi bankaların müşterileri onların gelir kaynaklarıdır ve finansal kuruluşlar olan bankalar, gelir kaynaklarını ellerinde tutmak isteyeceklerdir.

Atılda duran hesapların kapatılması için bankaya başvuruda bulunduğunuzda size çeşitli kampanyalar ve yeni hizmetler sunacaklar, kararınızdan vazgeçirmeye çalışacaklardır. Bu durum karşısında kararlı davranmak ve yapılmak istenen işlemin gerçekleştirilmesine devam edilmesini istemek gerekmektedir. Unutulmamalı ki atılda duran, içinde para olmayan hesaplara da hesap işletim ücreti uygulanabilmekte, bu hesaplara para yatırılacak olduğunda bu ücretlerin otomatik olarak kesilmesi, hesap sahiplerini zor durumlarda bırakabilmektedir.

Hesapların Kapatılması İçin Ne Yapılması Gerekir?
Bankalar sizi kolay kolay bırakmak istemeyeceklerdir bunu söylemek gerek. Banka hesaplarınızı kapatmak için banka hesabının kayıtlı olduğu şubeye şahsen gitmek gerekmektedir. Hesabın kapatılması için yaptığınız başvuruda, banka görevlisi size çeşitli kampanyalar ve avantajlar sunacak ve bu isteğinizden caymanız istenecektir. İsteğinizde kararlı olduğunuzu ve hesabın kapatılmasını istediğinizi söylediğinizde banka görevlisi isteğinizi yerine getirmek zorundadır.

Bankaya yaptığınız başvuru sırasında hesabın kapatılmasına yönelik yazmış olduğunuz dilekçeyi bankadaki görevliye teslim etmeli ve hesabınızın kapatılıp kapatılmadığını ara sıra kontrol etmelisiniz. Banka hesapları üzerinde herhangi bir otomatik ödeme talimatı ya da herhangi bir borç bulunmuyorsa hesap kapama işlemleri daha hızlı gerçekleşmektedir. Hesabın herhangi bir borcu ya da otomatik ödeme talimatı bulunuyorsa bunlar iptal ettirilmeli ve kapatılmalı, ardından hesabın kapatılma işlemlerine başlanmalıdır. Banka tarafından size, hesabın kapatıldığına dair yazılı belge ulaştırılacaktır.

Yorum yapın