Bankalar

Banka Kartı Olmadan Havale EFT Gönderme Nasıl Yapılır?

Bankalar, müşterilerinin yaşamlarında her geçen gün daha fazla yer kazanırken banka müşterileri, bankalardaki mevduat hesapları ve kredi kartları ile günden güne daha fazla işlem yapmaya başlayıp, yapılan işlemlere her gün bir yenisi eklenmektedir. Bankalardan yapılan işlemlerle örneğin para gönderme ve para çekme işlemlerinde, birbiriyle rekabet etmede öne geçmek isteyen bankalar her geçen gün yeni bir uygulama ortaya koymakta, bu da müşterilerin lehine sonuç vermektedir.

Bankalar arasında ya da hesaplar arasında para gönderme işlemlerinden çoğu banka artık havale ücreti almamakta, sanal bankacılık uygulamalarının artması ile buna verilebilecek örneklerin sayısında artış yaşanmaktadır. Bankaların para gönderme uygulamaları alanında son olarak yaşanan gelişme de kartsız para gönderme işlemleridir. Kartsız para gönderme işlemlerinde Garanti Bankası, diğer bankalar ile arasında hatırı sayılır oranda fark oluşturmuştur. Yazının devamında Garanti Bankası’ nın ve diğer bankaların kartsız para gönderme işlemlerinin detayları hakkında bilgi aktarılacaktır.

Garanti Bankası Kartsız Para Gönderme İşlemleri
Garanti Bankası, müşterilerine kartlarını kullanmadan para gönderme, para çekme, fatura borçlarının ödenmesi, telefonlara bakiye yüklenmesi gibi birçok alanda kolaylık sağlamaktadır. Hesap ve kredi kartlarını evde unutan Garanti Bankası müşterileri, Garanti Bankası Paramatiklerinden kolay bir şekilde yukarıda sayılan işlemleri gerçekleştirebileceklerdir.

Garanti Bankası’ nın müşterilerine sunmakta olduğu kartsız işlemlerin başında kartsız olarak para gönderme ve para çekme gelmektedir. Garanti Bankası’ nın Paramatik cihazlarından yapılacak olan işlemlerde; giriş tuşuna bastıktan sonra bankasız havale ile para gönderme seçeneği seçilerek paranın gönderilmek istendiği telefon numarasına para göndermek mümkün olmaktadır. Yapılacak bu para gönderme işlemi için Garanti Bankası müşterilerinin kendi T.C. kimlik numaralarını, telefon numaralarını, doğum tarihleri ile paranın gönderilecek olduğu kişinin T.C. kimlik numarası ile cep telefonu numarasının yazılması yeterli olacaktır. Gönderilmiş olan paraların çekimi için de kişilerin T.C. kimlik numaralarını Garanti Bankası Paramatik cihazlarından alabilmeleri mümkündür. T.C. kimlik numarası ile cep telefonu numarasının Paramatiklere girilmesi ile gönderilen paraların çekimi mümkün olacaktır.

Paracard ya da Hesap Numarası ile Mevduat Hesabına Para Göndermek
Garanti Bankası müşterileri, bankamatik kartları yanlarında olmasa bile Garanti Bankası’ nda bulunan bir hesaba para gönderme işleminde bulunabileceklerdir. Paramatiklerden yapılacak işlem için paranın gönderilecek olduğu hesabın şube kodu ile hesap numarasının bilinmesi yeterli olmaktadır. Gönderilecek olan paranın hesabının da numarasının bilinmesi işlemin gerçekleştirilmesi için gereken olanlar arasındadır.

Kartsız İşlemler İle Kredi Kartı Borcu Ödeme
Ayrıca; Garanti Bankası’ nın müşterilerine kartsız işlemler kapsamında daha birçok işlem yapabilmelerinin mümkün kılındığı söylenebilir. Kartsız olarak yapılacak olan işlemlerle kredi kartı borçlarının ödenmesi de mümkün olmaktadır. Garanti Bankası Paramatik cihazları ile yapılacak olan işlemlerde kart numarasının ve kredi kartı numarasının girilerek kredi kartı borcunun ödenmesi mümkün olmaktadır.

Mobil İmza ile Para Çekme İşlemi
Garanti Bankası, müşterilerine kartsız olarak para çekme ve gönderme işleminde bulunan bankaların başında gelmektedir. Banka müşterileri, sahip oldukları mobil imzaları ile 800 TL’ ye kadar Garanti Bankası Paramatik cihazlarından para çekiminde bulunabileceklerdir.

CepBank Aracılığı ile Para Çekme
Garanti Bankası müşterilerinin gönderecek oldukları paralar, bankada hesabı olmayan kişiler tarafından dahi kolaylıkla çekilebilmektedir. CepBank aracılığıyla gönderilecek olan şifreler kullanılarak para gönderilmek istenen cep telefon numarası girilir. Girilen cep telefonuna SMS aracılığıyla şifre iletilir. Telefonuna şifre gelen kişiler Garanti Bankası Paramatik cihazlarından telefonlarına gelen şifreleri kullanarak kendilerine gönderilmiş olan paraları çekebileceklerdir. Garanti Bankası’ nın uygulamakta olduğu gibi diğer bankaların bazılarında da kartsız şekilde para gönderme uygulamasının olduğu görülmektedir.

Ziraat Bankası Kartsız Para Gönderme
Ziraat Bankası, müşterilerinin kartsız şekilde para göndermelerine imkan veren bankalar arasında yer almaktadır. Çok basit bir işlem dizisi ile Garanti Bankası Bankamatiklerinden kolaylıkla para gönderilmek istenen hesaplara para göndermek mümkün olacaktır. Yapılacak olan işlemler aşağıda detaylı şekilde anlatılmaktadır.

Ziraat Bankası ATM’ sinde giriş tuşuna basılır ve devamında para yatırma sekmesi seçilir. Bu menü altında hesaba para yatırma seçeneği seçilerek başka hesaba para yatır sekmesi seçilir. Devamında para gönderecek olan kişilerin T.C. kimlik numaraları ile birlikte cep telefonu numaralarını yazmaları gerekmektedir. İstenen diğer bilgilerin de girilmesinden sonra devam tuşuna basılır.

Devam eden işlemelerde de para gönderilecek olan kişiler hakkında istenen bilgiler doldurulur ki bunlar da paranın gönderilecek olduğu kişilerin telefon numarası, T.C. kimlik numarası, para gönderilecek olan kişilerin hesap numaraları ile şube kodları yazılır. İstenen tüm bu bilgilerin doldurulmasından sonra giriş tuşuna basılarak devam edilir.

Devam eden işlemlerde de gönderilecek olan para miktarı girilir ve işlemlerin hepsi bir kez daha kontrol edildikten sonra para gönderme işlemi gerçekleştirilir. Kartsız şekilde para gönderme işlemi için Ziraat Bankası müşterilerinden 5 TL komisyon almaktadır.

Yapı Kredi İle Kartsız Para Gönderme İşlemi
Yapı Kredi bankası, müşterilerine kartsız şekilde para gönderme imkanı sağlayan bankalar arasında yer almaktadır ki para gönderilecek olan kişilerin Yapı Kredi müşterisi olmasına dahi gerek bulunmamaktadır. Yapılacak olan işlemler son derece sade ve basittir ve gönderilen parayı karşı taraf kısa süre içerisinde Yapı Kredi ATM’ lerinden çekebileceklerdir.

Yapı Kredi internet bankacılığı ya da mobil uygulaması kullanılarak para transferi sekmesi seçilecektir. Devamında, cebe havale seçeneği seçilerek paranın gönderilmek istendiği cep telefonu numarası girilecektir. Bu aşamalardan sonra geriye kalan tek şey gönderilmek istenen paranın tutarının girilmesidir.

Paranın gönderildiği kişiler de çok kolay ve sade bir şekilde kendilerine gönderilen paraları çekebileceklerdir. Alıcı taraf kendilerine gelen paraları Yapı Kredi ATM’ lerinden kartsız işlemler menüsü altından çekebileceklerdir. Bu menü altında cep telefonu numaralarını ve T.C. kimlik numaralarını girmeleri ile kendilerine gönderilen paraları çekebileceklerdir.

Yapı Kredi ile yapılacak olan Cebe Havale işlemleri 2 TL olarak ücretlendirilecektir. Gönderilecek olan para miktarı günlük olarak en fazla 500 TL olmakla birlikte para gönderen kişiler günde en fazla 2 sefer kartsız para göndermede bulunabilmektedirler. Haftalık olarak da kartsız olarak gönderilen para miktarı 1000 TL olmaktadır.

Yapı Kredi müşterilerin kendi hesaplarından kendi telefon numaralarına para gönderemezler. Aynı zamanda kartsız olarak para göndermek için gönderilen SMS’ ler ücretlendirilmemektedir.

Denizbank ile Kartsız Para Gönderme İşlemi
Denizbank müşterileri, kartsız olarak istedikleri hesaba para gönderme, fatura borcu ödeme, kredi kartı ödeme ve daha birçok işlemde bulunabilmektedirler. Denizbank müşterilerinin kartsız şekilde para göndermeleri için yapmaları gereken tek şey banka ATM cihazlarında giriş tuşuna basmaları ve devamında SMS ile girişi seçmeleridir. Cep telefonlarına gelecek olan şifre ile tüm ATM işlemlerini kartsız şekilde gerçekleştirmeleri mümkün olmaktadır.

ING Bank Kartsız Para Gönderme İşlemleri
ING Bank, müşterilerine kartsız olarak para gönderme imkanı sunan bankalar arasında yer almaktadır ve bu hizmetini de Para Mara adı ile gerçekleştirmektedir. ING Bank müşterileri, cep telefonunu bildiği herkese ParaMara aracılığıyla para gönderebilmektedir. Cep telefonu numarası girilerek gönderilen paralar, ING Bank ATM’ lerinden kolaylıkla çekilebilmektedir. Para gönderme işleminde bulunmak için para gönder menüsü altından cep no ile para gönder seçeneği seçilmelidir. Daha sonrasında gönderilmek istenen paranın tutarı girilerek para gönderme işleminde devam edilebilecektir.

Para gönderme işlemi gerçekleştirilirken telefonlarına gelen kodları kullanarak en yakın ING Bank ATM cihazından kendilerine gönderilen paraları çekebileceklerdir. Gönderilen paralar karşı taraf tarafından 1 hafta içinden çekilmezse paralar gönderen tarafında iade edilir.

Paranın gönderildiği kişiler ParaMara uygulamasını kullanıyorlarsa gönderilen kodlar SMS ile gönderilmek yerine kişilerin ParaMara uygulamalarındaki gelen parayı al menülerine de gönderilebilmektedir.

ParaMara uygulamalarına üye olmak ve uygulama aracılığıyla para göndermek için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmemektedir. ParaMara ile para gönderebilmek için gereken tek şey ING müşterilerinin hesaplarını ParaMara uygulamasına tanımlamalarıdır. ParaMara uygulaması içerisinde bankadaki hesap kartları otomatik olarak yer almaktadır ve uygulamaya bu kartları tanımlamak için de kartlar üzerinde yer alan kilitlere tıklanması yeterli olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu