Banka Kartının ATM Cihazında Kalması Durumunda Ne Yapılmalı?

ATM’ ler, banka kartları ve kredi kartlarıyla işlem yapmanın en hızlı yollarındandır ve şehir içerisinde birçok noktada hizmete sunulmaktadırlar. Banka hesaplarının ve kredi kartlarının durumlarını kontrol etmek, hesaplardan para çekmek, kredi kartı borcu ödemek ya da herhangi bir kurumun harcını yatırmak gibi birçok amaç için ATM’ lerden faydalanılmaktadır.

ATM’ lerden işlem yaparken kart yuvasına yerleştirilen kartlar, çok sık olmamakla birlikte yutulabilmektedir. Aşağıda açıklanacak olan durumlarda, ATM’ lere yerleştirilen kartlar cihazlar tarafından yutulabilmektedir.

  • ATM’ lerin kart bölmesine yerleştirilen kartlardan uzun süre boyunca işlem yapılmaması,
  • Banka ile ATM’ lerin arasındaki iletişim hattının kesintiye uğraması ya da kopması durumlarında,
  • İşlem yapılmak için ATM’ ye yerleştirilen kartların banka tarafından çeşitli sebeplerle bloke edilmiş olmaları,
  • ATM’ de yapılan işlemlerin bitmesinden sonra cihazın kartı kullancısına geri verdiği sırada kart sahiplerinin kartlarını almamaları durumlarda, cihazlar güvenlik amacı ile kartları yutmaktadırlar.
  • ATM’ lere yerleştirilen kartların yutulma sebepleri; cihazlara yerleştirilen kartlarla uzun süre işlem yapılmaması ve yapılan işlemlerin tamamlandıktan sonra kişilerin kartlarını kart bölmesinden almaması durumunda ATM’ lerin kartları yuttuğu zamanlar olmaktadır. Yine, ATM’ ler ile banka arasındaki iletişim hatlarının kesintiye uğraması ya da kartların banka tarafından bloke edilmesi durumlarında ATM’ ler, kişilerin kartlarını yutmaktadırlar. Kartların ATM’ ler tarafından yutulmasına neden olan diğer nedenler de kartların sahiplerinin kullanıcı hatalarından kaynaklanmaktadır. Kullanıcıların kartlarının sıvıyla temasından sonra, darbe alımı ya da çiplerinin hasar görmüş olmasından dolayı da ATM’ ler, kişilerin kartlarını yutabilmektedir.

ATM’ye Düzenek Yerleştirilmesi
Dolandırıcılar artık kişilerin değerlerine gasp etmek için akıl almaz yöntemlere başvurabilmektedirler. ATM’ lere yerleştirilen cihazlarla kişilerin ATM’ ye yerleştirdiği kartları kopyalamak ya da kartları cihaz içerisinde tutmak için çeşitli düzenekler kullanmaktadırlar. ATM içerisine hırsızlar tarafından yerleştirilen düzenekler sayesinde kartların ATM cihazları tarafından yutulduğu düşündürülmektedir. Kartların ATM’ lerin içerisinde kalma durumlarında kişiler, dolandırıcılık riskini de değerlendirerek cihaz başından ayrılmamalı ve cihaza bir banka görevlisi gelene kadar beklemelidirler. Bu sayılan sebepler dışındaki bazı nedenlerle de ATM’ lerin, kart bölmesindeki kartları yuttukları olmaktadır ve bu gibi durumlar karşısında kart sahiplerinin yapmaları gerekenler yazının devamında anlatılmaktadır.

ATM’ nin Kartı Yutması Durumunda Ne Yapılmalı?
Kartların ATM’ ler içerisinde kalması durumunda yapılması gereken ilk iş, kart sahiplerinin bankaları ile iletişime geçmeleri olacaktır. Kullanılan ATM’ lerin banka şubesi ATM’ si olması durumunda yaşanılan durumu banka çalışanlarına anlatarak daha kısa süre içerisinde bir çözüm yolu bulunabilecektir.

Kartı yutan ATM’ nin banka şubesi ATM’ si olmaması halinde kişilerin yapması gereken ilk iş yine bankaları ile iletişime geçmek olacaktır. Telefon bankacılığı hızlı erişim seçenekleri arasında bulunan kartı iptal ettirme menüsünden yutulan kartların iptal ettirilebilecek olması gibi müşteri temsilcisine iletilecek olan taleple de bu işlemler gerçekleştirilebilecektir. ATM’ lerde kalan kartların iptal ettirilmesini “zaman kaybı” ve “iptal ettirmesek de alacağız nasıl olsa” şeklinde değerlendirmek yerine zaman kaybetmeden kapattırmak, daha sonra kartların kötü niyetli kişilerin eline geçmesi olasılığında herhangi bir risk bulunmamasını sağlayacaktır. İptal ettirilen kartlar, ortalama olarak 10 iş günü içerisinde kişilere ulaştırılmaktadır. Yani kartlarının başına bu gibi olaylar gelen kimseler, 10 gün gibi bir sürede yeni kartlarına kavuşacaklardır.

Yorum yapın