Banka Kredi Notum Neden Düşer ve Nasıl Yükseltirim?

Banka kredi notu olarak kastedilen şey, findeks kredi notudur. Findeks kredi notu, kişinin mali geçmişini ve geçmişteki gelir gider ödeme durumlarını analiz ederek oluşturulan bir puandır. Findeks kredi notu, 9 bankanın bir araya gelerek kurmuş olduğu yasal ve resmi bir kuruluş olan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından belirlenir. Bu kredi notu belirlenirken ve değerlendirilirken, kişi maddi anlamda bir çok yönden değerlendirmeye tabii tutulur. Bu durumun sonucunda belirli bir not bareminde yer alan kişiler rahatlıkla kredi alabilirken, mali durumu kötü olan kişilere hiçbir banka kredi çıkarmaz.

Kredi Notu Parametreleri
Findeks kredi notunun değerlendirilmesinde bir çok parametre bulunduğunu söylemiştik. Şimdi bu parametrelerden bahsedersek, ilk olarak ele alacağımız parametrenin başında geçmiş dönemde alınan krediler ve bu kredilerin taksitlerinin düzenli bir şekilde ödenip ödenmediği gelir. Eğer yeni krediye başvurmuş kişi, daha önce kredi aldıysa ve bu kredinin ödemesinde herhangi bir aksaklık yaşamadıysa bu büyük bir avantajdır. Çünkü findeks kredi notunun değerlendirmesinde yer alan bu durum, not hesaplamasında çok büyük yer kaplamaktadır.

Peki kişi iş hayatına yeni atılmış ve daha önce kredi kullanmamış bir kişi olursa ne olur ? Bu durumda kredi kayıt bürosu ve banka tarafından değerlendirilecek başka parametreler mevcuttur. Kişinin üzerine olan taşınmazlar, üzerine olan elektrik ve su faturalarının zamanında ödenip ödenmediği, daha önce birisine kefil olup olmadığı, bankalarla olan para alışverişi ve kişinin aldığı güncel maaş gibi parametrelerin bir çoğu detaylı olarak değerlendirilir. Bu durumların sonucunda, bankanın kriterlerini tam olarak karşılayan insanlar, daha önce kredi çekmemiş olsalar bile rahatlıkla kredi alabilmektedirler.

Findeks kredi notunun neden düştüğü bir çok kişi tarafından net olarak bilinmemektedir. Fakat temel mantık kavranıldığı takdirde bu durumu önceden tahmin etmek gayet basittir. Öncelikle yeterli findeks kredi notuna sahip olmayan insanların, herhangi bir bankanın kredisine başvurması son derece sakıncalıdır. Çünkü sistem, her reddedilen kredi için findeks kredi notunu daha da aşağıya düşürmektedir. Böyle durumlarda yapılması gereken şey, tüm fatura ve kredi ödemelerini düzenli olarak ödemektir. Bunun sonucunda findeks kredi notu kendiliğinden yükselecektir. Ama bazen durum böyle olsa bile, başka parametrelere bağlı olarak kredi notu düşmesi yaşanabilmektedir.

Kefil Olmak Kredi Notunu Düşürür mü: Findeks kredi notunu düşüren olayların başında, başka birine kefil olmak gelir. Eğer kefil olunan kişi kendi borcunu ödeyemediyse bu durum kefil için son derece kötü bir anlam ifade etmektedir. Bu durum findeks kredi notunu oldukça aşağı seviyelere çekebilmektedir. Bir diğer husus da, kişinin üzerine olan kredi kartlarının ekstrelerinin düzenli ve tam gününde ödenmemesidir. Bu durum gerçekten bir çok kredi imkanının önünü kapatan ana unsurdur. Bankanın güvenebileceği en büyük göstergelerden biri olan düzenli ekstre ödemeleri, gerçekleştirilmediği takdirde kişinin belki ömrü boyunca bankadan kredi alamamasına neden olur. Bu yüzden, özellikle işsiz insanlar ve öğrenciler bu duruma ekstra olarak özen göstermelidirler. Çünkü findeks kredi notunu bu konu yüzünden düşüren kişilerin kredi alamadığı durumlar piyasada çok yaygın olarak bilinmektedir.

Banka Kredi Notu Neden Düşer ?
Banka kredi notunun düşmesine neden olan bir çok mali işlem mevcuttur. Bu işlemlerin başında, kredi başvurusunun reddedilmesi gelir. Bunun temel sebebi de, bankanın kişiyi krediye uygun olarak değerlendirmemesidir. Bunun sonucunda kişinin mevcut kredi risk notu daha da düşmektedir.

Kredi notunun düşmesine neden olan bir başka durum da, kredi kartı ekstresinin geç yatırılmasıdır. Bu durum çoğu kişi tarafından hafife alınmasına rağmen, bankaların kredi verirken dikkat ettiği şeylerin başında gelir. Çünkü düzensiz olarak yatırılan kredi kartı borcu, kişinin geliri düzgün olsa bile yeterli özene sahip olmadığının bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Banka kredi risk notunu negatif anlamda etkileyen bir çok sebep bulunmaktadır.  Bunları genelleştirdiğimiz takdirde önümüzde bir çok durum çıkmaktadır.

Bu durum aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Kredi çeken birisine kefil olmak.
 • Kredi kartı ekstresini düzensiz olarak yatırmak.
 • Otomatik ödeme talimatı verilen ödemelerin hesap bakiyesi yetersiz olması nedeniyle düzensiz bir şekilde yatırılması.
 • Düzensiz gelir gider dengesi.
 • Kişinin sigorta giriş çıkışlarında tutarsızlık ve dengesizlik olması.
 • Kişinin işsiz ya da sigortasız bir şekilde çalışması.
 • Kişinin hali hazırda ödemesini yaptığı bir veya birden fazla kredisi bulunması.
 • Kişinin ticari hayatında protesto çekilmiş senedi bulunması ya da karşılıksız çek vb. durumlarla karşı karşıya kalmış olması gibi durumlar, kredi risk notunu negatif anlamda etkileyen durumların başında gelmektedir.

Banka Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?
Halk arasında çok fazla merak edilen ve hakkında düzgün bir şekilde bilgi sahibi olunamayan konuların arasında, banka kredi risk notunun yükseltilmesi gelmektedir. Bu uygulamalar aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Aynı iş yerinde 1 seneden fazla bir şekilde çalışıyor olmak.
 • Kredi kartı ekstrelerini ve mevcut kredilerin taksitlerini zamanında yatırıyor olmak.
 • Aylık düzenli olarak belirli bir meblağın üzerinde maaş almak.
 • Bankanın vadesiz mevduat hesabında para bulundurmak. Bu durum çoğu insan tarafından bilinmemesine rağmen, kredi notunu etkin olarak yükseltmede kullanılan bir yöntemdir.
 • Belirli bir mevduata sahip olmak.
 • Gelir gider dengesi gözetildiğinde, gelirin bariz bir şekilde ağır basması.
 • Kişinin mevcut borç durumunun, gelirine oranla bir hayli düşük meblağ olması da kredi risk notunu arttıran etmenler arasında yer almaktadır.

Yorum yapın