İş ve Para Dünyası
Banka Kredilerinin Faizleri Nasıl Hesaplanır?
Yazar: - 14 Ekim 2017
1.084
0
Banka Kredilerinin Faizleri Nasıl Hesaplanır?

Bankaya kredi başvurusunda bulunuldu ve kredi başvurusu kabul edildi. Şimdi sıra geldi kredinin aylık ödenmesi gereken vade tutarını ve faiz tutarını hesaplamaya.

Kredi ödeme düzeninin hesaplanması için kullanılan parametreler anapara, faiz bilgileri ve vergilerdir. Mortgage kredileri vergilerden muaf oldukları için hesaplamaya vergi kalemi dahil edilmez. Açıklamaya örnek üzerinden devam edilecektir. 100,000 TL’ lik kredi için 120 ay vade ve %0,83 faiz oranı geçerli olsun. Aşağıda kredi geri ödeme planının detaylarına geçilecektir.

Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır?
Kredi ödeme düzeninde hesaplanacak ilk parametre aylık ödenmesi gereken taksitlerin belirlenmesi olacaktır. Yukarıda verilen örneğe göre aylık ödenmesi gereken taksit miktarı 1,319 TL olmalıdır. Daha sonra hesaplanması gereken parametre faiz tutarı olmalıdır. Yukarıda hesaplanmış olan aylık ödenmesi gereken taksit tutarı faiz oranıyla çarpılacak ve taksidin içerisinden ödenmesi gereken faiz tutarına ulaşılacaktır. 1,319 TL içerisinde ödenen faiz tutarı 830 TL olacaktır.


Yani kredinin ödenmesine başlanan ilk aylarda anapara borcundan çok faiz borcu ödenmektedir ve bu örnekte olduğu gibi kişi anapara borcunun yalnızca 489 TL’ sini 1,319 TL içerisinden ödemektedir. 830 TL yalnızca aylık ödenmesi gereken borcun faiz kısmına denk gelmektedir. Kalan borç miktarının hesaplanması için de 100,000-489= 99,511 işleminin yapılması gerekmektedir. Faiz oranı ve 99,511 tekrar çarpılarak bu sefer ana para için ödenen borç ve faiz için ödenen borç hesaplanır ve tekrar anaparadan düşüm yapılır.

Kredi Hesaplama Formülü
Öncelikle formül yazılmalıdır. Kredi hesaplama formülünde dikkat edilmesi gereken nokta ise faiz yazılması gereken kısma faiz yüzdesini değil faiz oranının yazılması şarttır. Yukarıda verilen örnekte olduğu gibi faiz oranı %0,83 olan kredinin formüle geçirilişi 0,0083 şeklinde olmalıdır.

Çekilen kredilere, türüne bağlı olarak, vergi uygulandığı için faizlerden vergi alınabilmektedir. Hesaplamanın doğru sonuç vermesi için faiz kısmına alınan vergilerin de eklenmesi doğru sonuca ulaşılmasını sağlayacaktır. Taşıt ve ihtiyaç kredilerinde hesaplanan vergiler % 5 olacak şekilde BSMV ve %15 olacak şekilde KKDF’ dir. Bu oranların da hesaplamaya dahil edilmesi doğru sonuca ulaşılmasını sağlayacaktır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ