İş ve Para Dünyası
Banka Kredisi Çekerek Kurbanlık Almak Caiz (Helal) Mi?
Yazar: - 08 Mayıs 2018
393
0
Banka Kredisi Çekerek Kurbanlık Almak Caiz (Helal) Mi?

Kurban bayramlarında herkesin aklına sıkça gelen sorulardan biri olan, kurbanlığın alınış şekli ve alınış şeklinin kurban kesimi için herhangi bir sorun olup olmayacağıdır.

Nakdi anlamda sıkışık durumda olanların kurban kesme istekleri için kullanabilecekleri finansman yolları arasında kredi kartları ve bankalardan alacakları krediler bulunmaktadır. Bankadan sağlanan hizmet ile alınan kurbanların kesiminde herhangi bir sorun olup olmayacağını bu yazıda bulmaya çalıştık.

Taksitle Kurbanlık Almak
Satın alma yöntemleri arasında vadeli satın alma ve peşin satın almada, dinde herhangi bir kusur bulunmamaktadır. Vadeli satın almada faiz işlemediği ve malı satan kişi ile malı alan kişinin anlaşmaya varması durumunda herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Aynı şekilde yapılacak olan nakit alışveriş gibi vadeli fakat faizsiz olan alışverişlerde de dinen sorun bulunmamaktadır. Finansal anlamda sıkıntılı olan kimselerin nakit olarak alamayacakları kurbanlıkları banka finansman ürünlerini kullanarak almaları durumunda herhangi bir sakınca olup olmayacağı sıkça sorulan sorular arasında her zaman bulunmuştur.

Bankalar, faizle işleyen ve faizden gelir elde eden kurumlar olduğu için ve faizin haram sayıldığı için buralarda işlem yapmaktan kaçınmak, bu alanda düşünen ve haram yememek isteyenler için yapılacak ilk şeydir. Fakat bankalardan alınan kredi kartı hizmetinin düzenli kullanılması ve taksitlerinin düzenli şekilde ödenmesi durumunda( dönem borcunun tamamı) kartlara faiz yansıtılmayacaktır ve kredi kartlarıyla kurbanlık almanın herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.


Kredi Kartıyla Kurbanlık Alınır Mı?
Kredi kartlarıyla kurbanlık alacak olanlar, kredi kartı taksitlerini düzenli şekilde ödemeliler ve faize bırakmamalıdırlar. Kurbanlıkların içerisine faiz karışarak alacakları kurbanlıklar kurban etmek için caiz olmayacaktır. Satın alma işlemine faiz işleminin karışmaması durumunda kredi kartı ile finansman sağlanabilir.

Fakat kredi kullanılarak alınan kurbanlıklarda, satın alma işlemine faiz karıştığı için kredi kartında olduğu gibi sorun olmadığı söylenemez. Faiz, müslümanlar için haram kılınmış bir kazançtır ve haram parayla yapılacak olan ibadetlerin de geçerli olmayacağı malumdur. Mümkün olan durumlarda kurbanlık alımlarına kredi kartının da karıştırılmaması daha iyi olacaktır fakat finansal durumun müsaade etmediği durumlarda ve ibadette bulunmak isteyenler ancak kredi kartıyla kurbanlık alabileceklerinde bu yola başvurmada bir sorun bulunmamaktadır. Unutulmaması gereken şey, kredi kartı ile alınan kurbanlıkların bir dahaki dönem borcunun tamamının ödenmesi ve kartın faize bırakılmaması ile geçerli olacağıdır. Kredilerde olduğu gibi kredi kartıyla alınan kurbanlıklar da faize bırakılırsa haram parayla alınmış sayılacaklardır.

Sonuç olarak, içerisine haram para karışan finansal yöntemler ile alınacak olan kurbanlıklar caiz olmayacaktır. Faiz işletilmesi ile oluşturulan paraların kurbanlık alımı için kullanılması doğru olmayacaktır.

Facebook Grubu; Güncel iş ilanları, ek işler hakkında bilgiler, iş dünyası hakkında çeşitli ipuçları, iş fikirleri, para kazanma ve tüm sorularınız için Facebook grubumuza başvuru yapabilirsiniz; https://www.facebook.com/groups/grup
Twitter'de Takip Edin;

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ