Bankalar

Banka Maaş Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Banka hesapları açmak oldukça kolaydır. Özellikle kurumunuz tarafından anlaşma sağlanmış bir banka tarafında hesap açmak hem kolay, hem ücretsiz hem de çeşitli kampanyaları sizlere sunmaktadır. Bu bir kurumun anlaşma sağladığı ve sizlerin maaşlarınızı bu kurumlardan almış olduğunuz maaş hesaplarına maaş kartı ismi verilmektedir. Aslında bu kartlar normal banka kartları ile aynı özelliklerdedir. Genellikle dış bir yatırım olmasından dolayı, yani maaş, burs vb. yatırımlar sağlanmasından dolayı farklı avantajlara sahip olabilmektedir. Maaş kartlarının düzenli bir para transferi olmasından dolayı bankalar bu hesaplara nakit avanslar, kredi kartı tanımlamaları gibi birçok özellik yükleyeceklerdir.

Bir müşterinin maaş hesabının bulunduğu banka değişim gösterebilir. Genellikle de bankaların maaş hesabı taşınması durumunda kişilere ya da kurumda çalışan kişi sayısına bağlı olarak özel bir prim ödemesi de yapmaktadır. Bu durum karşılığında kurumlar ve kişiler sözleşme sonrasında bankalarını değiştirme kararı alabilmektedir. Bu durum karşısında da banka kartları boşa çıkabilmektedir. Bu da boş ve kullanılmayan bir banka hesabı ve hoşnut olmayan bir banka ilişkisini sizlere sunmaktadır. Bankalarda genellikle ufak ya da büyük banka müşterilerini kaybetmek istemedikleri için müşteriyi bankada tutmak adına bir takım adımlar atmaktadır. Ancak boşa duran ve kullanmayacağınız bir banka hesabını aktif tutmanın bir yararı olmayacaktır. Aksine bu banka hesapları hesap kullanım ücretine tabii oldukları için sizlere yıllık maliyet bile getirebilirler. Sizlerin bu hesapları kapatması için ne gibi adımlar atması gerekir, ne gibi haklarınızın olduğu ya da bu durumun yasal olup olmadığına bir göz atalım.

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?
Çoğu kişinin çeşitli bankalardan banka hesapları bulunmaktadır. Bunun nedenine ufakta olsa yukarıda yazımda değinmeye çalışmıştım. İlk olarak maaş almak için bir kurum bir banka ile anlaşma sağlamaktadır. Bu durum neticesinde de banka bu kişilere bir banka kartı diğer adı ile maaş kartı tanımlatmaktadır. Bu kart kullanım ücretine sahip olmadığı gibi aynı zamanda prim ödemeleri de yapmaktadır. Ancak kurum bu bankayla sözleşmesini bitirdikten sonra başka bir bankadan hesap açarak maaş hesaplarını transfer edebilir. Bu gibi nedenlerden dolayı da banka hesapları sürekli değişim göstermektedir.

Bu da doğal olarak bir insanın sahip olduğu banka hesabı sayısını ve banka kartı sayısını da artırmaktadır. Bu durum neticesinde sizlerden kullanım ücretlerinin kesilmesini engellemek amacı ile yapılacak en doğru karar bu kartların kullanılmayan türlerinin kapatılmasıdır. Bu durum aynı şekilde kredi kartları içinde geçerlilik taşımaktadır. Banka hesabınızı kapatmak için çok uğraş sarf etmenize gerek yoktur. Bunun için bankanızla iletişime geçerek bu işlemi sonlandırabilirsiniz.

Banka Hesabını Kapatmanın Yolları
Bankalardan açtırmış olduğunuz hesaplarınızı kapatmak için fazla ve kullanılmayan kartların bankaları ile iletişim kurarak ve kart kapatma talebinde bulunarak rahatlıkla kart işlemlerinizi sonlandırabilirsiniz. Bugün her bankanın internet bankacılığı, müşteri temsilcilikleri ve şubeleri bulunmaktadır. Bu bankalara şube aracılığı ile giderek kart kapatma talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için bir dilekçe yardımı ile kanuni haklarınızı da belirterek kart numaranız, TC kimlik numaranızın da bilgiler arasında yer aldığı maaş kartını kapatmak için işleme dilekçenizi sunmanız gerekecektir. Diğer bir yöntem ise internet bankacılığı olabilir.

Birçok banka internet bankacılığı hizmetleri sayesinde hesap açabildiği gibi aynı zamanda hesap ya da kart kapatma taleplerini de gerçekleştirmektedir. Son çözüm yolu ise bankanın müşteri hizmetlerine bağlanmanız olacaktır. Bankanızın müşteri temsilcisine kartınızı kapattırmak istediğini söylediğiniz zaman sizden bir neden talep edilebilir. Bu nedeni de bildirerek kart kapatma işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Kart kapatma işleminde en temel amaç bir kartın üzerinden talep edilen işletim ücretinin boş yere ödenmesi durumudur. Bu da gerçekten can sıkıcı ve maliyeti yüksek ürünlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu