Krediler

Bankadan Kredi Çekemeyenler Ne Yapmalı? Kredi Çekme Taktikleri

Banka müşterileri, bankadan aldıkları hizmet ve ürünleri, hizmet sunumunda önce imzaladıkları sözleşmelerde yer alan maddeler uyarınca, belirli koşullar altında ödemek durumundadırlar. Bu koşullar ödemelerin yapılacak olduğu zamanları içerebildiği gibi ödemelere ek olarak ödenecek faiz miktarlarını, masrafları da içermektedir.

Hizmet sunumundan önce imzalanan bu sözleşmeler her iki taraf için fakat özellikle sunulan hizmet ve ürünlerden faydalanan müşteriler için bağlayıcılık taşımaktadır. Hizmet ve ürünlerin vakti gelen geri ödemelerinin yapılması sırasında sözleşmelerde belirlenmiş olan koşul ve şartlara uyulmadığı zaman kişinin hizmet almış olduğu banka ile ve daha ileriki zamanlarda da BKM nedeniyle bu durumun diğer bankalara da iletilmesi sebebiyle tüm bankalarla olan ilişkiler olumsuz şekilde etkilenecektir.

Kredi skorunun dışında, bankaların kredi ya da diğer finansal ürün sunumu sırasında kişilerde aradığı şartlardan biri de sundukları ürünlerin kullanımı sonrasında ödeme dönemi geldiğinde, ödemelerin gerçekleştirilmesi için yeterli oranda düzenli gelire sahip olunmasıdır. Kişilerin belgeleyebilecek oldukları düzenli gelirleri ve hatta belgeleyebilecek oldukları ek gelirlerin (kira gelirleri, mevduat hesaplarından gelen faiz gelirleri, ek işten gelen gelirler gibi) bulunması durumunda alınacak olan hizmetlerin limitleri bile yükselmektedir.

Örnek Vermek Gerekirse; A bankasından kredi kartı almış birisi kredi kartı borcunu düzenli şekilde ödediği zamanlarda kredi kartına faiz uygulaması bulunulmadığı gibi kredi kartının devam eden aylarda kullanılması konusunda da bir sorun bulunmamaktadır. Fakat kredi kartı ödemelerinin düzensiz olarak yapılması durumunda kredi kartı borcuna hem faiz uygulanmaya başlanacak hem de banka ile müşterisi arasında olan ilişki kötü etkilenecektir. Aynı zamanda, bankaların bazı özel ve amaçlar için de sunmuş oldukları kredileri kullanan müşterileri, kredilerin kullanımı sırasında imzalamış oldukları sözleşmelerde bulunan şartlar altında borçlarının geri ödemesinde bulunmak durumundadırlar. Aksi halde karşılıklı verilen sözlerden bir taraf kendi tarafında düşen kısmın tamamını yerine getirmemiş olacak ve yasal işlemler başlatılacaktır.

Kredi Kullanmaya Engel Olacak Durumlar
Başlayacak olan yasal işlemlerin başında da kişilerin banka tarafından uyarılması ve borçlarının düzensiz şekilde ödendiği ya da ödemediği ve borçların ödenmesi gerektiği şeklinde bildirimde bulunulur. Uyarının devamında gelen günlerde de kişilerin borçlarının ödemedikleri hakkında bilgi, Bankalar Arası Kart Merkezi adlı kuruma iletilerek kişilerin kredi skorlarına bu durumlar işlenir. Kredi skorları da bankaların ve diğer finansal kuruluşların hizmet sunumunda kişileri değerlendirmede kullandıkları parametrelerin başında gelmektedir ki düşük kredi skoru olan kimselerin bankalardan ve diğer finansal kuruluşlardan kredi ya da kredi ürünü kullanmalarının olasılığı son derece düşüktür.

Kredi skoru düşük olan kimseler, ihtiyaç duydukları zamanlarda bankalara kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulununca büyük olasılıkla başvuruları olumsuz yanıt alacaktır ki bu durumunda baş mimarları yine başvuruda bulunan kimselerdir. Düşük kredi skoru olan kimselerin bankalardan hizmet alımında bulunmaları, kredi skorlarını yükseltinceye kadar son derece zor bir durumdur.

Düşük Kredi Puanı Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?
Düşük kredi skoruna sahip olan kimseler ile aylık düzenli gelirlerinin kullanmak istenen kredi için yeterli olmayan kişilerin almak istedikleri hizmetleri kullanmada zorluk yaşayacakları yazının devamında anlatılmıştır. Fakat düşük kredi skoruna sahip kişilerin de kredi kullanabilecek oldukları bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar da piyasadaki bankalarla rekabet seviyelerini arttırmak isteyen bazı bankaların düşük kredi skoru olan kimselere de sunmakta oldukları fakat diğer kredilere nazaran daha yüksek faiz oranlarıyla sundukları kredilerin kullanılması olacaktır.

Bir diğer alternatif yol da bankaların kabul etmeleri halinde kefil göstererek kredi başvurusunda bulunmak gelmektedir. Günümüz şartları altında bankadan alınacak olan hizmetlere gösterilecek olan kefil öyle kolay kolay bulunmamakla birlikte bulunan kefillerin de kredi skorlarının kredi kullanabilmek için gereken skor aralığında olmalı ve kefil sayılacak olan kişilerin aylık gelirlerinin de kredi kullanabilmek için yerinde olması gerekmektedir. Kişilerin kredi kullanımı için ya da kullanılmak istenen krediler için gereken düzeylerde düzenli gelirin bulunmaması durumunda belgelenebilir ek gelirlerin bankaya sunulması, bankanın kişileri değerlendirmesi aşamasında kişiler lehine karar çıkmasını sağlayabilecektir.

Sonuç Olarak; Bazı durumlar karşısında bankalardan kredi kullanamayacak olanların kredi kullanabilmeleri için bazı alternatifler yukarıda gerekli şekilde anlatılmıştır. Kişilerin kredi kullanmaları önünde bazı sorunların bulunması halinde bazı çözümlerin de var olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Unutmayın ki sorunun olduğu yerde çözüm de vardır.

Kullanılacak olan kredi karşısında kişilerin gelirlerinin yetersiz olması durumunda kullanılmak istenen kredilerin limitlerinin düşürülmesi, bankanın kredi başvurusunu onaylama olasılığını arttıracağı gibi bir bankanın kredi başvurusunu reddetmesi halinde diğer bankaların da başvuru hakkında olumsuz izlenim elde etmelerinin önüne geçilecektir.

Kredi skorundan dolayı kredi kullanamayan kişilerin kısa vadede yukarıda verilen ipuçları sayesinde kredi kullanabilecek oldukları gibi uzun vadede kredi skorlarını yükseltmeleri yapılacak olan en iyi iş olacaktır. Kredi skorlarının düşmesine neden olan borçların ödenmesi ile işe başlanmalı ve devamında da kredi skorunu arttırıcı finansal faaliyetlerde bulunulmalıdır (kredi kartlarına ya da mevduat hesaplarına otomatik ödeme talimatı vermek, mevduat hesaplarında para döngüsünü arttırmak ve benzeri gibi).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu