Bankalar Kimlere Konut Kredisi Verir?

Gerek uzun zaman hayali kurulan evin alınması için olsun gerekse şimdi alıp daha sonra kiraya vermek ya da başka bir şekilde değerlendirmek için olsun, ev almak için en sık başvurulan finansman yöntemi bankalara başvurarak konut kredisi almaktır.

Uzun süreye yayılan geri ödeme periyodu ve taksit imkanı, kişilerin almak istedikleri evi küçük parçalar halinde ödemelerini sağlamakta ve kredi kullanacak olanları ev sahibi olmaya bir adım daha yaklaştırmaktadır.

Ev Kredisini Banka Kimlere Verir?
Ev almak için bankalara konut kredisi başvurusunda bulunan herkesin, belirli özellikleri taşıyor olmaları gerekmektedir, nasıl mı? Bankalar finans kuruluşlarıdır ve borç verdikleri paralardan faizle birlikte para kazanırlar. Borç verdikleri paraları karşılıklı anlaşarak imzaladıkları sözleşmede yer alan zaman içerisinde geri alamazlarsa zarara uğrarlar ve bu da bankalar tarafından istenen bir durum değildir. Bu sebepten ötürü, bankalar, kredi başvurusunda özellikle de konut kredisi için başvuruda bulunan müşterilerinin bazı özellikleri taşıyor olmalarını isterler. Bu gereklilikleri üzerinde bulunduran müşterilere banka güvenebilecek ve istedikleri kredileri vermek için bir engel kalmayacaktır.

Konut Kredisi Başvurusunda Bulunmak İçin Gerekli Şartlar
– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
– 18 yaşını doldurmuş olmak,
– 65 yaşını doldurmamış olmak, konut kredisi başvurusu için kişilerin taşımaları gereken özellikler arasındadır. Bu şartlar sağlanmışsa yurt içinde ya da yurt dışında yaşandığına bakılmaksızın kredi başvurusunda bulunulabilir.

Kimler Konut Kredisi Alabilir?
Kredi başvurularında, özellikle de yüklü meblağlarda hazırlanan konut kredilerinde, bankalar başvuru sahibi müşterilerinden kendilerine bir takım döküman sunmasını isterler. Bu dokümanlarla kredi başvurusu sahibi, kendisinin konut kredisi alabilmek için yeterli gelir durumunda sahip olduğunu kanıtlamış olacaktır.

Düzenli Geliri Olan Kişiler: Kişilerin düzenli şekilde aldıkları gelirler, bankaların kredi onayı aşamasında dikkate aldığı önemli parametreler arasındadır. Banka, müşterilerinden kendilerine sunmak üzere gelir belgesi ve sigorta belgesi gibi dokümanları hazırlamasını isteyebilirler. Dokümanlar, SGK dökümü belgesi, maaş bordrosu gibi belgelerden oluşmaktadır. Aynı zamanda kredinin onaylanma şansını arttırmak açısından, kişilerin almakta oldukları düzenli kira gelirleri varsa bunları da bankayla paylaşmalıdırlar. Bu gibi ekstra bilgiler, kredi başvurusu sahibinin istediği krediyi alma şansını arttıracaktır.

Kredi Skoru: Bankanın kredi başvurusunu değerlendirme aşamasında göz önünde bulundurduğu parametrelerden biri de kişilerin finansal hayatlarına göre şekil alan kredi skorlarıdır. Kredi skorları, kişilerin daha önce aldıkları kredi, kredi kartı borçlarını ödeme performanslarına göre, üzerilerine kayıtlı olan faturaları ödeme disiplinlerine göre ve banka üzerinden gerçekleştirdikleri işlemlere göre şekil almaktadır. Borç geri ödemesi konusunda isteksiz, kredi kartı limitlerini sonuna kadar zorlayan ve asgari ödeme tutarlarında ödeme yapan, fatura ödeme zamanlarını sürekli olarak kaçıran biriyseniz kredi skorunuz da bu nedenlerden dolayı düşük olacaktır. Bankalar, kredi skoru yüksek seviyede olan müşterilerine güvenirler ve onların başvurularına onay verirler.

%60 Kuralı: Kredi başvurusunda bulunan kişilerin aylık gelirlerinin, almak istedikleri krediler oranında yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Peki bu ne demek? Kişilerin almak istedikleri kredilerin aylık taksit tutarları, aylık gelirlerinin %60’ ından fazla olmamalıdır. Kişilerin aylık gelirlerinin %60’ ı almak istedikleri kredilerin aylık taksitlerinin altında değilse kredi büyük olasılıkla onay alacaktır. Tersi durumda da bankanın kredi başvurusunu onaylama ihtimali oldukça düşüktür.

Eksper Değerinin Yüzde Kaçı Kadar Kredi Çıkar: Konut kredisi almak istenen banka, yine almak istenen eve eksper göndererek eve bir değer biçilmesini sağlar. Eksperin biçtiği değerin % 25’ i peşin olarak ödenmek durumundadır.

Kara Listede Olanlar Konut Kredisine Başvuru Yapabilir Mi?
Finansal yeterliliklerin sağlanması bir yana, kişiler daha önce kredi kullanımı ve kredi geri ödemesi sırasında hatalı davrandılarsa ve ödemeleri gereken borçları zamanında ödemedilerse; hiç ödemedilerse bankaların kara listesine alınmış olabilirler. Bankaların kara listesi, kişilerin finansal performanslarına göre şekil alan ve düzeltilmesi zaman alan bir parametredir. 5 yıllık süre içerisinde yasal takibe alınma, icralık olma gibi durumlardan biri yaşanmamış ise kişilerin kara listede olma gibi bir ihtimalleri yoktur. Daha önce kara listeye alınmamış birisi, bankanın istediği şartları sağlıyorsa istediği kredileri rahatlıkla alabilecektir.

Kişilerin eğer varsa, ödemekte oldukları borçlarının, kredi borçlarının mevcut durumu incelenir. Kişiler zaten taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi ödemekte iseler yeni alacakları kredi ile zor duruma düşme ihtimalleri bulunmaktadır. Mevcut borç durumlarıyla birlikte yeni oluşacak krediden doğan borçların kişilerde yaratacağı etki değerlendirilir ve oluşacak yeni borç da gelirine oranla kabul edilebilir düzeydeyse kişilerin kredi başvuruları onaylanır.

Yorum yapın