Ekonomi

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Nedir? Ne İş Yapar?

13 banka katılımıyla 1990 yılında kurulan Bankalar Arası Kart Merkezi’ nin kuruluş amacı, tüm ödeme ortamlarında nakit kullanımını minimuma indirmek ve banka kartı gibi ödeme araçlarının yaygınlaştırılmasın sağlamaktı.

BKM’ nin oluşturduğu kurallar ve prosedürler, bankalar arası iletişimi kolaylaştıracak, bu sürede doğabilecek tüm giderlerin minimize edilmesini sağlayacaktı.

Bu doğrultuda bankalar arasında gerçekleştirilen takas işlemlerini, hesap işlemlerini, havale, yurt dışı işlemlerinin daha güvenli ve hızlı gerçekleşmesi sağlanacaktı. Kurumun kuruluş amacı daha hızlı ve güvenli bir bankacılık hizmetinin sağlanmasıdır. Bankalar Arası Kart Merkezi’ nin oluşturduğu politikalar tüm bankaları ve bankacılık hizmetlerini kapsama alanına almaktadır.

Gelişen teknolojiyle birlikte Bankalar Arası Kart Merkezi’ nin de vizyonu genişledi ve yalnızca reel ortamda yapılan harcamalar için değil, sanal ortamda yapılan harcamalar için de fikirler ortaya koymaya başladı. Artık tüm ödeme ortamlarında (reel ve sanal) nakit kullanımını minimize etmek ve daha çok  banka kartlarıyla kredi kartlarının tercih edilmesini sağlamak ve bunu desteklemek, bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için gereken altyapının sağlanması ve altyapının sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için sürekli olarak güncellemelerin yapılması, tüm bankaların uymaları gereken genel kuralların, prosedürlerin belirlenmesi, bu bağlamda tüketicileri koruma altına alarak oluşturulan kurallara uymayan bankaların cezai işlemlerle karşılaşmalarını sağlamak, Bankalar Arası Kart Merkezi’ nin yürüttüğü görevleri arasındadır.

Öncelikli Göre Bankalararası Para Aktarımının Hızlı ve Güvenli Olması
Birincil gayesinin nakit akışı olmaksızın bankalar arasındaki para aktarımının hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi olan Bankalar Arası Kart Merkezi, daha önce alınan kararlar doğrultusunda bankalar arasındaki işlemlerin tek bir merkezden yürütülmesinde görev almaktadır. Yurt içindeki banka işlemlerinin güvenliği ve işlem hızı gibi konularda görevli olan BKM yurt dışıyla yapılan işlemlerde de görev sahibidir. Bankaların izlemeleri gereken kuralların belirlenmesi ve doğrultuda banka hareketlerinin takip edilmesi yoluyla banka müşterileri, banka kartı kullanıcılarının hakları koruma altına alınmıştır.

Kurum tarafından varılmak istenen yere, kart kullanım bilincinin ülke genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalara 2011-2012 yıllarında “Bay Bay Nakit” adıyla yeni bir kampanya eklenmiştir.  Kampanya nakit yerine banka kartlarının kullanılması bilincinin yaygınlaştırılması ve benimsenmesi, kart kullanım oranlarının yükseltilmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kampanyanın ana teması “Nakde Veda” şeklindedir ve bu kampanyanın mizahi yanıysa şöyle; eski Osmanlıca’ da “nakit” kelimesi “dişi keklik” anlamında kullanılmaktaydı ve bu kampanya dahilinde nakit kullanımı keklik meteforuyla birleştirildi. Kampanya kapsamında keklik görsellerinin kullanımı ön plandadır.

Bankalar Arası Kart Merkezi(BKM)’ nin oluşturduğu bu gibi kampanyalar ve banka müşterilerinin korunması adına sürekli olarak çalışmalar yürütmesinin yanında BKM Express adlı, kurumun hizmete sunduğu banka kartı benzeri kart hizmeti bulunmaktadır. BKM Express kartın kullanıcılarına sunmakta olduğu faydalar aşağıda detaylı olarak anlatılmaktadır.

 1. BKM Express kullanımı ücretsiz olmakla birlikte üyelik işlemleri kolaylıkla tamamlanabilmektedir. Kayıt işlemleri ve komisyon gibi herhangi bir ücret ödenmesine gerek bulunmamaktadır.
 2. Sisteme kayıt olmak kadar kartın kullanımı da bir o kadar kolay ve zahmetsizdir. Kartın kullanımı; e posta adresi ve şifrenin girilmesinden sonra kullanılmak istenen kayıtlı kartın seçilmesinden ibarettir.
 3. Kayıtlı kartlardan alışverişe devam etmek gibi çeşitli kolaylıklar sunduğu için zamandan tasarruf sağlanır ve ödemeler kısa süre içerisinde gerçekleştirilmiş olur.
 4. Tüm bu alışverişlerde kolaylık ve süratin yanında BKM Express, kullanıcılarına internet ortamından yapacakları alışverişlerinde güvenli bir alışveriş ortamı sunmaktadır. Şöyle ki BKM Express’ e daha önce kayıt edilmiş olan kartlardan alışverişlere devam edildiği için, e ticaret sitelerine herhangi bir kart bilgisi yazmak zorunda kalınmamaktadır. Bu sayede kimlik hızsızı gibi zararlı programlar kişilerin kart bilgilerine ulaşamayacak, BKM Express kullanıcıları da güvenli alışverişlerinin tadını çıkaracaklardır.
 5. BKM Express’ e banka kartı, kredi kartı tanımlarken de kart bilgilerinin tamamının sisteme girilmesine gerek yoktur. Kart numarasının tamamı ve kartların son kullanma tarihi gibi bilgiler sisteme girilmemektedir. BKM Express kullanacak kişilerin bu sistemden herhangi bir şüpheleri varsa da BKM sistemine tüm kart bilgilerini vermediklerini bilmeleri içlerini rahatlatacaktır.
 6. BKM Express kullanıcıları, daha kendini kanıtlamamış e ticaret sitelerine, kişilerin kredi kartı ya da banka kartı bilgilerini girme zorunluluklarını ortadan kaldırmaktadır. BKM Express sayesinde kişiler, bu sitelerde gönül rahatlığıyla alışverişlerine devam edebilirler.
 7. BKM Express üyeleri, anlaşmalı işyerlerinde ekstra indirim ve kampanya fırsatlarından faydalanabilir, alışverişlerini daha avantajlı hale getirebilirler.
 8. Kart bilgilerinin BKM Express’ e sistem üzerinden kaydedilmesiyle kişilerin bu kartları yanlarında taşıma zorunlulukları ortadan kalkacaktır. BKM Express sayesinde diledikleri zaman online alışverişlerine devam edebileceklerdir.

İşyerleri açısından da BKM Express üyesi olmanın getirdiği çeşitli avantajlar bulunmaktadır.

 1. BKM Express kullanımı tamamen ücretsiz olup üyelik için herhangi bir ücret ödenmediği gibi komisyon gibi giderlerden de muaf olunmaktadır.
 2. Sistem üzerinden, zaten işyerlerinin kullanmakta olduğu sanal POS cihazları kullanılacağından herhangi ekstra bir sanal POS cihazı alınmasına da gerek kalmamaktadır.
 3. Yine, işlemler kişilerin kullandıkları sanal POS’ ları üzerinden gerçekleştiği için iade, değişim gibi işlemlerde herhangi bir değişiklik yapmadan işlemlere devam edilebilecektir.
 4. İnternet üzerinden kart bilgilerini girerek alışveriş yapmak istemeyen müşteriler de BKM Express üye işyerleri tarafından kazanılmış olacaktır.
 5. Bankalar Arası Kart Merkezi’ nin sunduğu bu hizmet sayesinde üye işyerlerinin aylık gelirleri artacak, internette kart bilgilerini paylaşarak alışveriş yapmaktan çekinen kitlelere de ulaşılacak, bu sayede oluşacak olan ekstra satışlardan normale oranla daha fazla gelir elde edilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu