Bankalar

Bankalardan Hesap İşletim Ücretleri Geri Alınabilir Mi?

Öncelikle hesap işletim ücretinin ne olduğunu tanımlayalım. Hesap işletim ücretleri, banka müşterilerinin hesaplarından kağıt gideri gibi çeşitli giderler için düşülen ücretlerdir. 6 aylık 3 aylık ya da yılda bir sefer olacak şekilde alınan ücretler, tüm bankalar tarafından aynı tutarlarda uygulanmamaktadır. Hesap işletim ücretleri, bankadan bankaya göre değişmektedir.

Hesap İşletim Ücreti Almak Yasal Mıdır?
Hesap işletim ücretleri üzerine yapılan ve en çok tekrarlanan tartışmalardan biri de hesap kesim ücretlerinin yasal olup olmadıklarıdır. Hesap işletim ücretlerinin yasal olup olmadığına şu açıdan yaklaşabiliriz. Hesap işletim ücretleri ilk olarak 2002 yıllarında tüketicilere yansıtılmaya başlandı ve bu tarihten sonra banka ve müşteri tarafından karşılıklı olarak imzalanan sözleşmelere eklenmeye başlandı. Banka ile yapılan sözleşmelerde bulunan her yüküm, eğer banka müşterisi tarafından imzalanmışsa geçerliliğini koruyacaktır. Söz konusu sözleşmelerde böyle bir madde bulunması ve tarafların imzalamasıyla hesap işletim ücretinin alınması yasallık kazanmaktadır.

Geriye Dönük Hesap İşletim Ücretleri Geri Alınabilir Mi?
Ancak hesap işletim ücretlerinin 2002 yılından itibaren alındığını söylemiş olmamıza rağmen bazı bankalar bu tarihten önce de hesap işletim ücreti benzeri ücretleri müşterilerinden almaktaydılar. Aslına bakarsanız üzerinden 10 yılı geçen bu işlemler için yapılabilecek çok da bir şey bulunmamaktadır. Mali zaman aşımına uğramış bu işlemlerin geri ödenmesinin talebinde bulunulsa dahi olumlu bir yanıt alınmayacaktır. Ancak bankalarla olan ilişkiniz 2000’ li yılların öncesine dayanmaktaysa bankayla imzaladığınız anlaşma içerisinde “hesap işletim ücreti” alımına dair bir madde olmayacaktır. Bunu anlamak için eğer sözleşmeyi hala saklıyorsanız sözleşmeye bir göz atmanız gerekmektedir. Bankayla imzaladığınız sözleşmenizi bulamıyorsanız yapmış olduğunuz sözleşmenin bir kopyasını bankanızdan alabilirsiniz. Aldığınız sözleşmeye göz attığınızda içerisinde hesap işletim ücretine dair bir madde bulunmuyorsa bankanın bu ücretleri sizden almak hakkı bulunmamaktadır.

Geçmişe Dönük Hesap İşletim Ücretlerini Nasıl Geri İade Alabilirim?
Bu durum için, bankanızdan son 10 yılın hesap işletim ücreti kesiliş kayıtlarının dökümünü istemelisiniz ve bankaya bir dilekçeyle bu masrafların iadesi konulu bir dilekçe yazmalısınız. Bankalar, büyük ihtimalle bu dileğinizi olumlu yanıtlamayacaklardır. Bunun devamında ise bankadan almış olduğunuz dokümanla birlikte hesap işletim ücretlerinin iadesi konulu bir dilekçeyle tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunmalısınız. Başvurunun 30 gün içerisinde ya da şubenin yoğunluğuna bağlı olarak sonuç bulacaktır.

Hesap İşletim Ücreti Alan Bankalar Hangileri?
Bankanın müşterileri hesabından kestikleri, bazen tek seferde bazen de yılda belirli aralıklarla aldıkları hesap işletim ücretleri her banka tarafından aynı şekilde uygulanmamaktadır. Hesap işletim ücretleri, kişilere sorulmadan, hesabın içerisinde para olduğu zaman kesilir ve bazı durumlarda da bu hesabın sahibi kişilere bazı sorunlar yaşatabilir.

Bazı durumlarda da bankalar, hesap işletim ücreti haklarından vazgeçmektedirler. Maaşlarını bu hesaplarından alanlar, öğrenciler( bazı durumlarda öğrencilerden de ücret kesimi yapılır, bu durum karşısında öğrenci, bankaya öğrencilik durumunun devam ettiğini kanıtlamak, öğrenci belgesini bankaya iletmesi gerekmektedir.), banka hesabı üzerinden bazı faturaları için otomatik ödeme talimatı veren kimseler ve benzeri durumlarda bankalar, müşterilerinden hesap işletim ücreti talep etmemektedirler. Katılım Bankası kategorisinde yer almayan bankaların hemen hemen hepsi hesap işletim ücreti almaktadır. Alt kısımda daha iyi inceleyebilirsiniz.

Bankaların Müşterilerinden Aldıkları Hesap İşletim Ücretleri
Alternatif Bank Hesap İşletim Ücreti: 82,36 TL (3 ayda bir 20,59 TL)
Akbank Hesap İşletim Ücreti: 132,60 lira (6 ayda bir 66,30 lira)
Albaraka Türk Hesap İşletim Ücreti: Hesap işletim ücreti almıyor.
Anadolu Bank Hesap İşletim Ücreti: 117 TL (her ay 9,75 TL)
Şekerbank Hesap İşletim Ücreti: 105 TL (3 ayda bir 26,25 TL)
TEB Hesap İşletim Ücreti: Hesap işletim ücreti almıyor.
İş Bankası Hesap İşletim Ücreti: 108 TL (6 ayda bir 54 lira)
T-Bank Hesap İşletim Ücreti: Hesap işletim ücreti almıyor.
Vakıfbank Hesap İşletim Ücreti: 96 TL (her ay 8 TL)
Yapı kredi Hesap İşletim Ücreti: 129 TL (6 ayda bir 64,50 TL)
Ziraat Bankası Hesap İşletim Ücreti: Hesap işletim ücreti almıyor.
Burgan Bank Hesap İşletim Ücreti: 91,20 TL (her ay 7,6 TL)
Denizbank Hesap İşletim Ücreti: 137,4 TL (her ay 11,45 TL)
Fibabanka Hesap İşletim Ücreti: 88,20 TL (her ay 7,35 TL)
Garanti Bankası Hesap İşletim Ücreti: 150 TL (6 ayda bir 75 TL)
Halkbank Hesap İşletim Ücreti: 78 TL (her ay 6,50 TL)
HSBC Hesap İşletim Ücreti: 128,40 TL (her ay 10,70 TL)
ING Bank Hesap İşletim Ücreti: 126 TL (her ay 10,50 TL)
Kuveyt Türk Hesap İşletim Ücreti: Hesap işletim ücreti almıyor.
Odeabank Hesap İşletim Ücreti: 96 TL (3 ayda bir 24 TL)
PTT Bank Hesap İşletim Ücreti: Bir defaya mahsus 5 TL alınır ve hesap kapatılırken iade edilir.
QNB Finansbank Hesap İşletim Ücreti: 153 TL (3 ayda bir 38,25 TL)

Hesap İşletim Ücreti Almayan Diğer Bankalar
Daha önce listelenen bankaların hesap işletim ücreti alınmayan durumları dışında bazı bankalar müşterilerinden hesap işletim ücreti talep etmemektedirler. ING Bank’ ın Turuncu Hesap, Finans Bank tarafından sunumu gerçekleştirilen enpara.com kullanıcılarından, Kuveyt Türk müşterilerinden, TEB Marifetli Hesap müşterilerinden banka tarafından hesap işletim ücreti talep edilmemektedir.

Hesap İşletim Ücretlerinin Yasallığı
Tartışmalı bir konu olan hesap işletim ücretinin yasallığı, bir sonuca bağlanamamıştır. Tüketiciler ve tüketici toplulukları, hesap işletim ücretlerinin haksız kesintiler olduğunu savunurken Türkiye Bankalar Birliği gibi kurumlar da bu kesintilerin yasal olduğunu savunmaktadırlar. Yaptıkları savunmalar çoğunluklar bu kesintilerin bankaların devamlılığı ve sürekliliği için gerekli olduğu, bankaların da kar kuruluşları olduğu ve kar sağlamaları gerektiği yönündedir. Yanı bu konu hakkında söylenebilecek tek şey, kişilerin imzaladıkları sözleşmelerde hesap işletim ücreti ödemelerine dair bir madde bulunuyorsa ve bu madde okunabilecek puntolarda yazılmışsa kişiler bu ücretleri ödemek durumundadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu